Bayer szerint őt mindenki félreértette

Bayer Zsolt kedden egy másik publicisztikával válaszolt az ellene felhozott vádakra, szerinte szándékosan értették félre azt,a mit írt. A Magyar Hírlap közben elnézést kért az írásért, Selmeczi Gabriella meg úgy vélte a közélet szereplőinek nem szabad indulatból nyilatkozniuk vagy írniuk. Délután flashmobot is szerveztek, Bajnai Gordon volt miniszterelnök pedig egységes kiállást sürgetett az írással szemben.

2013. január 8., 18:33

Szerző:

A Magyar Hírlap tulajdonosa és főszerkesztője szerint Bayer Zsoltnak a lap szombati számában megjelent, a szigethalmi késeléshez kapcsolódó – azóta nemcsak ellenzéki, hanem kormánypárti politikusok által is bírált írása – nem a lap véleményét tükrözi. Széles Gábor és Stefka István a lap internetes oldalán kedden megjelent nyilatkozatában azt írta, hogy bár a publicista szavait félremagyarázták, elnézést kérnek azoktól, akik számára félreértésre adott okot a szerző néhány gondolata, írja a hirado.hu.

A nyilatkozatban leszögezik, hogy Bayer Zsolt a saját véleményét írta meg, amely nem tükrözi a lap véleményét, és megjegyezték, hogy bár a szerző szavait tudatosan, rosszindulatúan félremagyarázták, „ha újságíró kollégánk néhány gondolata mégis félreértésre adhatott okot, akkor azért elnézést kérünk minden érintettől, olvasótól”.

„Tudjuk, hogy a Magyar Hírlap elleni támadásnak nem titkolt célja a jobboldali egység megbontása, a Békemenet szervezőinek lejáratása, a többségi társadalom demokratikus erőinek megkérdőjelezése” – fűzték hozzá.

Kedden a szintén Széles Gábor tulajdonában lévő Echo Televízió vezetősége közleményt juttatott el az MTI-hez, amelyben azt írta: elítél minden szélsőséges fellépést, elutasítja a rasszista, antiszemita, fasisztázó, másokat emberi, vallási és nemzeti mivoltában megalázó megnyilvánulásokat, és maga sem ad teret ezeknek. Közölték azt is: munkatársaik nem vettek részt azon a demonstráción, amelyet a Magyar Hírlapnak is helyet adó székházuk előtt tartottak kedd délután, a szervezők kérésére ugyanakkor engedélyezték transzparensek kihelyezését az épület bejáratánál.

Bayer Zsolt kedden válaszolt a bírálatokra, és azt írta, hogy szándékosan félreértették a mondatait. „Nem akarom likvidálni a cigányságot, sem egy részét, sem egyetlen cigányt. (...) Rendet akarok. Azt akarom, hogy minden tisztességes cigány ember boldoguljon ebben az országban, és minden, társadalmi együttélésre képtelen és alkalmatlan cigány pedig legyen kirekesztve a társadalomból” – fogalmazott keddi írásában a publicista.

Széles ezt már mondta

Az

Index szerint Széles szinte szó szerint ugyanezt mondta 2008-ban, amikor egy másik publicisztika miatt kellett megvédenie Bayert Akkor arról írt, vannak zsidók, akiknek puszta léte indokolja az antiszemitizmust„. Széles akkor azt mondta, Bayerrel lehet egyetérteni és nem egyetérteni, akár vitatkozni, ”sőt, megengedem, még azt is ki lehet mondani, hogy Bayer Zsolt szóban forgó írásában túl erősen, netán félreérthetően – akár sértőn is – fogalmazott. De boszorkányüldözést és hajtóvadászatot nem lehet folytatni egyetlen szerző ellen sem".

Selmeczi is megszólalt

A közélet szereplőinek nem szabad indulatból nyilatkozniuk vagy írniuk – kommentálta Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője Bayer Zsolt szombati publicisztikáját. Bayer Zsolt újságíróként írta az ominózus sorokat egy független napilap publicisztikai rovatában – mondta keddi budapesti sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre Selmeczi Gabriella. A Fidesz megérti bizonyos bűnügyekkel összefüggésben a társadalom indulatait, hiszen rövid időn belül például már a második sportolót késelték meg, de egy közszereplőnek nem szabad indulatból írni vagy nyilatkozni – mondta Selmeczi.

Azzal kapcsolatban, hogy Bayer Zsolt Fidesz-tag is egyben, a szóvivő közölte: a kormánypárt minden esetben az alapszabályában foglaltak szerint jár el, így ha egy tag úgy gondolja, eljárást akar indítani a párton belül, megteheti a helyi alapszervezetnél, egyelőre azonban nem tud ilyenről beszámolni. Selmeczi szerint a társadalomnak megvan a joga, hogy véleményt formáljon egy újságíró cikkével kapcsolatban, azt viszont nem tartaná jónak, ha a Fidesz testületileg állást foglalna újságírók publicisztikáival kapcsolatban, írta az

Index.

Arra a felvetésre, hogy Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter hétfőn az ATV Egyenes beszéd című műsorában elítélte Bayer Zsolt szavait, Selmeczi Gabriella úgy reagált: Magyarországon szólás- és véleményszabadság van, „Navracsics Tibor elmondta a véleményét”.

Azzal kapcsolatban, hogy a Demokratikus Koalíció tüntetést szervez Bayer Zsolt cikke miatt, Bajnai Gordon volt miniszterelnök, a Haza és Haladás Egyesület elnöke pedig egységes kiállást sürget az írással szemben, a Fidesz szóvivője azt mondta: mindenkinek jogában áll demonstrálni és véleményt nyilvánítani, de az MSZP-nek és a DK-nak nincs morális alapja, hogy emberi jogi kérdésekből, demokráciából oktasson bárkit is.

Kontur Pál: a romaprogrammal kellene foglalkozni

A sajtótájékoztatón részt vevő Kontur Pál, a Fidesz munkástagozatának vezetője arról beszélt, hogy Magyarország dolgozta ki az európai uniós romaprogramot, és a kormánynak, valamint a Fidesznek is az az álláspontja, hogy a romákat taníttatni kell és munkát adni nekik, ugyanis csak így tudnak előrébb jutni. „Tessék erről írni, ezzel foglalkozni! A Fidesznek ez a szándéka” – mondta a politikus, hozzáfűzve, hogy valóban kell beszélni Bayer Zsolt cikkéről, de nem szabad eltúlozni a dolgot, hiszen Magyarországnak nem volt még olyan kormánya, ami annyit tett volna a cigányságért, mint a jelenlegi.

Kedden délután Magyar Hírlap elé hívták a Bayer Zsolt-jelenség ellen szervezett flashmob kieszelői azokat, akiket felháborítanak Bayer Zsolt cikkei. Különösen a múlt szombati véleménycikk, amelyben a szerző egyebek közt állatokhoz hasonlítja a cigányokat és arról ír: „a cigányság jelentős része” „gyilkol”, ha nem kapja meg, amit akar, írta a

hvg.hu.