Baranyi Krisztina: Ne a tükröt hibáztasd!
Az interjú Baranyi Krisztina Facebook-posztját idézve kezdődött.
Miután Baranyi Krisztinának – Ferencváros független polgármesterének – sikerült 10 képviselő illetmény növelésére tett javaslatát visszavonatni, hétfőn reggel, a Keljfeljancsi adásában válaszolt Fiala János kérdéseire. A polgármester úgy vélte: az országgyűlési választás előtt két hónappal rosszat tett volna az ellenzéknek, ha ettől az ügytől lett volna hangos a sajtó, ő pedig mindennél jobban szeretné, ha áprilisban győznének.
Az interjú Baranyi Krisztina Facebook-posztját idézve kezdődött.
„Ferencváros 18 képviselőjéből tízen, a Momentum, a DK, az MSZP, a Jobbik és a Párbeszéd helyi politikusai írták alá azt a javaslatot, hogy az önkormányzat emelje meg a testület tagjainak tiszteletdíját. Közülük kilencen bizottsági elnökök vagy tanácsnokok, akik az eddigi bruttó 290 ezer forint tiszteletdíj helyett 730 ezret szeretnének kapni… mindez Ferencváros Önkormányzatának mintegy nyolcvanmilliós többletkiadást jelentene évente… többet, mint amennyit idén járda- és útfelújításra tudunk fordítani. A képviselői feladatok ellátása komoly felelősséggel jár együtt. Tény, hogy a ferencvárosi képviselők jövedelmét a fideszes vezetésű településekkel szemben nem egészíti ki semmilyen alkotmányos költség. A rohamosan növekvő infláció is indokolhat emelést. Ez azonban nem jelenthet ilyen gátlástalan lépést… Jóval több, mint másfélszeresét vinnék haza annak, mint amennyit a Fővárosi Önkormányzat bizottságainak elnökei. Ezért a javaslatot nem támogatom, megszavazni nem fogom. Ha a testület megszavazza, akkor polgármesteri vétóval élek.
Update (jan. 22.) : A tízből kilenc képviselő visszavonta a javaslat támogatását”
„Független polgármesterként hogyan viszonyul a képviselő-testülethez? Mindenki barát, vagy mindenki ellenzék?” – kérdezte Fiala János.
„A legtöbb pártból álló testület működik Ferencvárosban, még a Kétfarkú Kutyák is részei a testületnek az egyik polgármester-helyettes révén, ezért nagyon nehéz kompromisszumra jutni döntéshozatalkor” – válaszolta Baranyi Krisztina, majd hozzátette: szeretném hinni, hogy ők mindannyian koalíciós partnereim.
A 18 tagú testületből tízen, azaz a többség jegyezte a javaslatot. Hangsúlyozta, bár ő is indokoltnak tart bizonyos emelést, de nem ilyen mértékűt. Kérte, írják le javaslataikat, ám a tíz képviselő rögtön beterjesztette, amivel ellehetetlenítette az informális egyeztetéseket. „A képviselői megbízatás fő-állás melletti társadalmi megbízatás” – három éven át ő is havi 96 ezer forintért dolgozott ellenzéki képviselőként, és egyetlen egyszer sem élt előterjesztéssel.
Fiala János megkérdezte, miért érezte szükségét a legkülönbözőbb dolgokkal – köztük a járdaépítés költségével – összehasonlítani az illetményemelés mértékét, amire azt felelte: képet szeretett volna adni az összegről.
„Egy szavazatom van a testületben, méltányos emelést tudtam volna támogatni.”
Alpolgármesterei fizetésével kapcsolatban elmondta, azt törvényben rögzítették – a polgármester tiszteletdíjának 70-90 százaléka közöttinek kell lennie –, a pontos arányról pedig a képviselőtestület dönthet. Miután a veszélyhelyzet idején a testület jogkörét megkapta a polgármester, és az alpolgármester feladatai nagyon megnövekedtek a pandémia miatt, élt jogával. Kérdésre, konzultált-e a képviselő-testület tagjaival, igennel felelt. „Sem akkor, sem később nem jelezték, hogy kifogásuk lenne, és nem kezdeményeztek módosítást”, amire Fiala János Mátyás Ferenc, a Momentum képviselőjének Facebook-bejegyzését idézte:
„Ferencvárosban polgármester asszony még 2020 elején határozottan kijelentette, hogy ő ilyen előterjesztéssel sosem fog élni, mert az rossz fényt vetne rá, ezért ha a kérdésről testület előtt érdemben gondolkodni szeretnénk, képviselői előterjesztés kell, különben a probléma sem kerülhet napirendre.”
„Nem emlékszem ilyen kijelentésre, valószínűleg nem tettem ilyet” – reagált Baranyi Krisztina.
Mátyás azon felvetésére, hogy saját illetményének növekményét, a „piszkos pénzt” – bruttó 300.000 forinttal emelte a Fidesz a polgármesterek fizetését, hogy a választások előtt megvegye őket, amire többen jelezték, a többletre nem tartanak igényt –, valamilyen civil szervezetnek felajánlhatta volna, Baranyi Krisztina úgy reagált: „Gondolom, hogy a saját pártjában, a Momentumos polgármesterek felé is ugyanígy jelzett.”
Fiala János ezután Soproni Tamás – Momentum, terézvárosi polgármester – Facebookon megjelent véleményét idézte:
„Abszolút egyetértek Önnel, hogy a tiszteletdíj-emelés mértéke elfogadhatatlan, de azt azért elfelejtette a posztba foglalni, hogy a Momentum elnöksége, nagyjából egy nappal azt követően, hogy a tudomására jutott a helyi kezdeményezés, kifejezetten megtiltotta a helyi képviselőknek, hogy ilyen mértékű emelést támogassanak. Független polgármesterként nyilván kevéssé lát rá a pártok működésére, de higgye el, hogy rendelkezünk korrekcióra való képességgel, ha egy helyi probléma magasabb szintre jut. Nem biztos, hogy a választási kampányban olyan király dolog nyilvánosság elé vinni minden kisebb konfliktust, főleg olyat, amit már meg is oldottunk.”
„Nem jelezték, hogy megtiltották a Momentumos képviselőknek. Nem én nyújtottam be, nem én kezdeményeztem. Nem én hoztam nyilvánosságra az ügyet. Miért a tükröt kell hibáztatni?” – kérdezett vissza Baranyi Krisztina.
Ezután Torzsa Sándor, a Demokraták frakcióvezetőjének levele került napirendre – azt írta a Facebookon:
„Teljesen megdöbbenéssel ért minket polgármester asszony ma reggeli posztja, hiszen tegnap a képviselők arról tájékoztatták, hogy egy sokkal szerényebb mértékű díjemelést tudnak elképzelni… Amit mi tudunk támogatni, hogy egy képviselő a magyarországi átlag keresetnek megfelelő összeget keressen, de nekünk ferencvárosi képviselőknek nem ez a legfontosabb kérdés, hogy mennyit keresünk. Így nem kizárható egyáltalán nem lesz ilyen javaslat. Viszont, ami van, hogy polgármester asszony tegnap éjjel a megdöbbenésünkre kiküldött egy javaslatot, amiben 1,1 millió forintra emelné az alpolgármesternek az illetményét. Lehet, hogy erről szerette volna elterelni polgármester asszony a figyelmet a ma reggeli posztjával.”
„Nem oldották meg, lett volna lehetőség korrekcióra. Volt két nap az előterjesztés visszavonására, de nem vonták vissza” – reagált erre a polgármesterasszony.
„Lehet, csak alkudni akartak…” – vetette fel Fiala János.
„Kivel?” – kérdezett vissza Baranyi Krisztina. „Többségük van a testületben. Nekem csak egy.” Majd elmondta, ha vétóval élt volna, az csak haladékot jelentett volna, hiszen a következő testületi ülésen annak ellenére is elfogadhatták volna a javaslatot.
Lett volna idő, hogy ezt „házon belül” intézzék, hogy ne kapja fel a hírt a kormánysajtó, de ezt a lehetőséget a képviselők elszalasztották. Baranyi Krisztina azt is elmondta, szerinte nem az skandalum, ha a koalíció tagjai vitatkoznak egymással, azonban óriási kárt okozott volna az ellenzéki pártoknak a választások előtt két hónappal, hogyha a díjemelés olyan interpretációt kaphatott volna: „na, ezek ezt fogják tenni, ha a húsos fazékhoz jutnak.”
A beszélgetés után Fiala János szavazásra kérte a nézőket, hallgatókat: Minek van nagyobb jelentősége: a beadványnak vagy a visszavonatásnak? És az utóbbi nyert 9:1 arányban.
(Kiemelt kép: Koszticsák Szilárd / MTI)