Baranyi Krisztina bízik benne, hogy a kínaiak visszalépnek a Fudan Egyetemtől, ha meglátják az utcaneveket
Ferencváros polgármestere szerint az utcanevek megváltoztatásáról szóló terveket el sem kellett küldeni a kínai félnek, a világsajtóban ugyanis már híre ment az akciónak.
„Ez a demonstráció a részünkről azért történt, mert nem vettek minket emberszámba, és mert eltitkoltak előlünk egy 540 milliárd forintos beruházást” – mondta Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere a 168 oldalán futó KeljfelJancsi című műsorban a négy ferencvárosi utca átnevezéséről.
Ahogyan arról korábban lapunk is beszámolt, a Fudan Egyetem tervezett helyén négy utcát neveztek át a kínai elitegyetem elleni tiltakozásból, olyan nevekre, amelyek a kínai döntéshozóknak minden bizonnyal nem fogja elnyerni a tetszését. Az utcanevek a következők: Dalai Láma út, Ujgur Mártírok útja, Szabad Hongkong út és Hszie Si-kuang püspök út. Baranyi Krisztina elmondta, az utcák átnevezése már megtörtént, tegnapi már többen fotózkodtak az új utcanévtáblákkal, amelyeket hivatalosan szerdán avatnak fel Karácsony Gergellyel közösen. A ferencvárosi polgármester azt is elmondta, hogy a Fudan-botrány kezdetén, még áprilisban fogalmazódott meg a városvezetésben, hogy egy ilyen közterület-átnevezéssel tiltakozzanak a beruházás ellen.
Kiemelte: az önkormányzatoknak, így Ferencvárosnak is elég kevés lehetősége van tiltakozni, ezért gondolták úgy, hogy fel kell használniuk minden politikai és jogi eszközt. Baranyi emellett elmondta, a kínai rezsim a külföldi terjeszkedéseinél nem igazán szokta szeretni, ha erőteljes ellenállást tapasztal bizonyos beruházásaival szemben. „Ha ilyet látnak, attól vissza szoktak táncolni” – fogalmazott Ferencváros polgármestere. Baranyi szerint a döntéshozók helyében azt is végiggondolná, hogy biztosan akarnak-e ilyen utcanevekkel határolt területre egyetemet építeni, ezt ugyanis a legtöbben barátságtalan lépésnek tekintenék.
Ferencváros polgármestere hangsúlyozta, kedden délután a Telexen láttak napvilágot a friss utcanévtáblák, azonban az önkormányzat másképp kívánta volna bejelenteni ezeket, egy széles körben meghirdetett sajtótájékoztató lett volna ennek a módja. Szerinte azonban az akció híre már önálló életre kelt, ugyanis már most független hongkongi lapok jelentkeztek az önkormányzatnál interjúkérelem okán. Véleménye szerint tehát nincs is arra szükség, hogy közvetlen a kínai félnek elküldjék az utcaneveket, ez ugyanis gyorsan el fog terjedni.
Az átnevezett utcákkal kapcsolatban a ferencvárosi polgármester elmondta, két utcának ezelőtt is volt neve, egyik a Szabad kikötő út, a másik pedig a Hídépítő utca nevet viselte. A másik két szakasz viszont nem rendelkezett elnevezéssel, így ezek esetében könnyű volt az adminisztráció. Az utcákban nincsenek magáningatlanok, azonban néhány cég telephelye ide van bejegyezve. Baranyiék ezt úgy oldották meg, hogy azokat a helyrajzi számokat, ahova cég van bejegyezve, érintetlenül hagyták, így sem az alapító okirat megváltoztatására, sem pedig a cím átírására nincs szükség ezeknél a cégeknél.
Fotó: 168.hu | Karancsi Rudolf
Az engedélyeztetési folyamatról elmondta, elég hosszú időt vett igénybe, ráadásul „vallásfilozófiai vitákat” is le kellett folytatni, ami a Dalai Láma út átnevezését nehezítette. A hatályos jogszabályok szerint ugyanis csak legalább öt éve elhunyt emberről lehet elnevezni egy utcát, és volt, aki úgy ítélte meg, hogy a dalai láma egyetlen személyt jelöl.
„A dalai láma a reinkarnáció miatt sosem hal meg, ezért nem tudták eldönteni, hogy élő személy vagy sem. Végül abban állapodtunk meg, hogy a dalai láma egy tisztség” – mondta.
A püspökről elnevezett utca esetében pedig az okozott komoly dilemmát, hogy hogyan is kell leírni fonetikusan egy kínai nevet. A választást pedig az indokolta, hogy „a püspököt egész életében a vallása miatt üldözte a kínai rezsim, nekünk pedig van egy intézményünk, aminek »Az üldözött keresztények megsegítéséért felelős államtitkárság« a neve. Az utcanevek véglegesítéséhez a főváros jóváhagyására is szükség lesz” – mondta Baranyi. Arról, hogy az utcanévtáblák már kikerültek, Baranyi elmondta, a kerületi határozat megszületett, ehhez ugyanis a veszélyhelyzet alatt nem szükséges egyeztetés, a polgármester egy személyben dönthet. Megjegyezte: voltak még a névötletek, például a Tienanmen tér is, azonban ezt végül elvetették, mert Baranyi szerint nehéz kimondani.
Kiemelte: erről a kerület fideszes önkormányzati képviselői nem tudtak, ha tudták volna, szerinte biztosan kiszivárogtatták volna. Baranyi szerint senki nem fejezte még ki ellenérzését az átnevezésekkel kapcsolatban, az embereknek pedig látszólag tetszik az ellenállás.
A polgármester felhívta a figyelmet, hogy csütörtöktől mondhatják el véleményüket a budapestiek a kínai egyetem Magyarországra költözésével kapcsolatban. A június 4-től 13-ig tartó konzultáción személyesen lakcím kártyával lehet majd voksolni a város húsz pontján, emellett az online lehetőség is adott az aHang oldalán. Szombaton a Szikra Mozgalom tart demonstrációt a Hősök terén, ahol a szervezők felkérésére Baranyi Krisztina is beszédet mond majd. A polgármester szerint a Fudan Egyetem kérdése országos üggyé nőtt, és akár választási ügy is lehet, amennyiben nem táncol vissza a kormány a döntéstől.
(Kiemelt kép: 168.hu | Karancsi Rudolf)