Balázs Péter: A világ figyeli, merre mozog az amerikai zászló
Korrupció gyanúja miatt nem engedélyezik az amerikai hatóságok hat, kormányhoz köthető vállalkozó és tisztségviselő beutazását az Egyesült Államokba. Nemcsak a gazdasági bűncselekmények, a magyar demokrácia rossz állapota áll az ügy hátterében, hanem az átláthatatlan orosz–magyar közeledés is. Lehet-e folytatása a szokatlan amerikai lépésnek? Gazdasági és politikai szereplőkkel beszéltünk, elértük az ügy állítólagos kárvallottját, a Bunge Zrt.-t és annak vezetőjét, Andrzej Różyckit is.
„Ez már nem csupán diplomáciai válság, hanem mélyebb, politikai konfliktus – véli Balázs Péter. – A diplomácia szintjén küldött jelzés jól megválasztott, célzott üzenet. Azzal ugyanis, hogy konkrét személyekre vonatkozik a beutazási tilalom, az Egyesült Államok kormányzata világossá teszi: nem a magyar nemzet, nem Magyarország a szenvedő alanya ennek az intézkedésnek. Elejét veszik annak a szokásos hamisításnak, amely a »bántják a magyart« narratívára épül, és a magyar népre próbál vonatkoztatni minden, az Orbán-kormánnyal szemben kritikus véleményt, lépést.”
A volt külügyminiszter szerint a korrupciógyanú miatti kitiltásokról szóló bejelentés azonban a konkrét ügyön túlmutató jelentőségű. Alkalom arra, hogy figyelmeztessék a magyar kormányzatot, változtatnia kell irányvonalán. Három dologra irányítja rá a figyelmet. Egyrészt a nyugati, transzatlanti modell elutasítására, amely az orbáni illiberális állam deklarált célja. Ennek jegyében – ez a második tényező – teljes a nyitottság a Fidesz-kormány részéről a szélsőjobb irányába. Sokszor a szélsőjobb kottájából játszik, szemmel látható az érdekek összehangolása, miközben totális a zárás a józan jobbközép és balközép felé. Harmadszor: figyelmeztetés az Oroszország melletti erős elköteleződés miatt (paksi bővítés és Déli Áramlat), amely többszörös energiafüggésbe hozza az országot. Ha ezekből az elemekből egy előfordul, az már aggodalomra adhat okot a szövetségeseink körében. Ha kettő, akkor szóvá teszik. Ha három, akkor már egész komolyan üzennek. Balázs Péter szerint most itt tartunk.
„Biztos vagyok benne, hogy vannak, akik Orbán Viktor környezetében ezt a figyelmeztetést helyén kezelik, látják az ország reális mozgásterét. Kérdés, véleményüket ki merik-e mondani. Nem gondolom, hogy gazdasági szankciók következnének, akkor sem, ha változatlan marad a magyar kormány irányvonala. Éppen elég az a politikai üzenet, amit az USA nagy nyilvánosság előtt, a legmagasabb szinten közzétett. A világon minden gazdasági szereplő figyeli, merre mozog az amerikai zászló, és annak megfelelően alakítja stratégiáját. Nincs az a keleti szél, az az orosz vagy kínai beruházás, ami helyettesíteni tudja a nyugati kapcsolatokból származó hasznot. Súlyos aránytévesztés, ha az Orbán-kormány a keleti kapcsolatokat nem a nyugati kapcsolatok mellett, hanem helyettük, sőt azok ellenében képzeli el.”