Bajnai Gordon megmagyarázta a Városháza-botrányt
A volt miniszterelnök szerint monstanában konszolidált demokráciákban dolgozik, és eltompultak a veszélyt jelző reflexei, így tudták csőbe húzni.
Bajnai Gordon nagy interjút adott a 24.hu-nak a Városháza-botrány alapját képező, Ruszlan Rahimkulovval folytatott találkozóról. A volt miniszterelnök az interjú során kijelentette, nem tudja ki húzta őt csőbe, múlt pénteken viszont a rendőrségen ismeretlen tettes ellen tett feljelentést.
A találkozó részleteiről Bajnai elmondta, augusztusban kapott egy telefonhívást korábbi munkatársától, Gansperger Gyulától, aki Magyarország legnagyobb befektetőcsaládjának képviselőjeként kért tőle találkozót. Elmondása szerint azért bízott Ganspergerben, mert már huszonéve ismerte az üzletembert, még ha néhány éve nem is beszéltek egymással. Így tehát a felvételen hallható „régi harcostársam” kifejezést maga is túlzásnak ítélte utólag.
Arra a kérdésre, hogy nem találta-e furcsának a találkozót Bajnai, az interjúban elmondta,
a világ legnagyobb befektetői közül sokan kérték ki korábban is a véleményemet Magyarországgal kapcsolatban, és sok ilyen találkozón személyes vagy céges érdek nélkül vett részt.
Hozzátette: mostanában jobbára konszolidált demokráciákban dolgozik, így eltompultak a vészjelző reflexei, amire szüksége lett volna a tárgyalás előtt.
A volt kormányfő nem szeretett volna találgatni, ki akarta őt csőbe húzni. Elmondása szerint múlt pénteken feljelentést tett ismeretlen tettes ellen, a többi a rendőrség feladata. Hangsúlyozta azonban: biztos benne, hogy ez az egész szervezett, titkosszolgálati módszerekkel, rákészülten, törvénytelenül elkövetett akció volt.
A Városháza fejlesztéséről elmondta, hogy egy évtizedek óta placcon lévő lehetőség. Felidézte, még fejlesztési kormánybiztos volt, amikor Demszky Gábor készíttetett egy tervpályázatot arra, hogyan lehetne okosabban hasznosítani a Városháza már akkoriban is alacsony hatékonysággal működő épületét.
A Városháza státuszával kapcsolatban a felvétel szerint Bajnai egy "Barts Balázsnál is jóval feljebb álló személytől érdeklődött. Bajnai elmondta, az ügyben Tordai Csabát, a vagyonkezelő igazgatóságának elnökét hívta fel, aki elmondta: a Városháza túl nagy a jelenlegi funkcióihoz képest, ráadásul borzasztó műszaki állapotban van, ezért a városvezetés szeretné módszeresen végiggondolni, miként lehet hosszú távon fejleszteni, hasznosítani, miközben a köztulajdont fenntartják. Azt is elmondta, hogy még nagyon az elején tartanak a gondolkodásnak, ráadásul a hisztérikus politikai klíma rövid távon lehetetlenné teszi, hogy erről szakmai és átfogó politikai konszenzus jöhessen létre – anélkül meg nincs miről beszélni. Szerinte a találkozó során nem adott ki semmilyen kényes információt, és arra kérte a másik felet, hogy az illetékes Barts Balázst keresse fel a kérdéseivel.
„Amit mondtam és tettem, vállalható” – jelentette ki, hozzátéve, hogy azt nem lehet elvárni senkitől, hogy egy összevágott felvételen is be tudja védeni magát bárki.
Elmondása szerint a lejáratókampány azért kezdődött meg – vagy inkább folytatódott –, mert a Fidesz érzi, hogy a vele szemben álló egyesült politikai közösség és annak miniszterelnök-jelöltje jelentős morális fölénybe került a szavazók szemében. Szerinte a Borkai és a Szájer-ügy után nem lehet a Fidesznek erkölcsileg talpra állni, ezért azon vannak, hogy az ellenzéket is lehúzzák a maguk szintjére az emberek szemében.
(Kiemelt kép: Bajnai Gordon. Fotó: Merész Márton / 168.hu)