Az Oktatási Hivatal még mindig nem kezdte el a CEU törvényességi vizsgálatát, pedig ez cáfolhatná az Orbán-kormány vádjait

2019. január 4., 17:35

Szerző:

Érdeklődve várjuk a felsőoktatási törvényből fakadó következő lépést, az Oktatási Hivatal hivatalos vizsgálatának az elindítását, arról, hogy a Magyarországon működő külföldi egyetemek, így a CEU teljesítik-e a törvény szabta feltételeket – mondta a Hírklikknek Enyedi Zsolt, a közeljövőben Bécsbe költöző CEU rektorhelyettese, aki szerint az államigazgatásnak ugyanúgy kellene eljárnia, mint az elmúlt években tette, amikor ellenőrizte a papírok meglétét.

Mint ismert, az Orbán-kormány nem írta alá a CEU törvényes működését lehetővé tevő megállapodást az egyetemmel, mert az szerintük törvénytelenül működik, azaz nem folytat az Egyesült Államokban oktatási tevékenységet. Ezt a CEU többször, dokumentumokkal cáfolta.

Enyedi Zsolt
Fotó: Enyedi Zsolt Facebook-oldala

„Eddig csak politikai nyilatkozatok voltak, most az lesz az érdekes, hogy jönnie kellene a szakmai résznek: az Oktatási Hivatal hivatalos vizsgálatának; várjuk is ennek megkezdését, amely – a törvény értelmében – január elseje után esedékes” – fejtette ki Enyedi Zsolt. Elismerte ugyan, hogy konkrét határideje a vizsgálat megkezdésének nincs, de szerinte a törvényből logikusan az következik, hogy napokon belül el kell indulnia a vizsgálatnak.

„Ugyanakkor a mai viszonyok között az sem kizárt, hogy vizsgálatot hetekig, hónapokig vagy akár évekig is elhúzzák”

– tette hozzá a rektorhelyettes. Az államigazgatásnak van ilyen esetekre vonatkozó rutinja, de sajnos nem lehetünk biztosak abban, hogy a CEU-t ugyanúgy fogják kezelni, mint bármelyik másik egyetemet.

Nem jó előjel az Oktatási Hivatal várható vizsgálata előtt, hogy Szél Bernadett független országgyűlési képviselő tavaly októberben már leleplezte, sem az Oktatási Hivatalban sem az Emberi Erőforrások Minisztériumában, sem a Külgazdasági és Külügyminisztériumban nem vizsgálja egyetlen oktatási szakember sem a CEU törvényességét, hiába állította ezt korábban a kormányzat. Enyedi Zsolt azért pendítette meg, hogy napokon belül kezdődnie kellene a vizsgálatnak, mert a külföldi egyetemerknek 2019. január 1-től kell teljesíteniük a felsőoktatási törvény hírhedt módosításában, a lex CEU-ban foglalt új feltételeket. Eszerint egy külföldi egyetem csak akkor folytathat oktatási tevékenységet Magyarországon, ha az anyaországában is képzést folytat. Ezt a CEU a New York állambeli Bard College-dzsal kötött együttműködés keretében már teljesíti, az Orbán-kormány azonban ennek ellenére nem hajlandó aláírni a megállapodást az amerikai szövetségi állam vezetésével.