Az MSZP állítja, saját érdekében módosít a kormány

Az ellenzék súlyos kifogásokat emel a választójogi törvény folyamatban lévő, Kósa Lajos és Pálffy István által javasolt módosításával kapcsolatban, azt vélelmezve, hogy pusztán az eredménytelenül zárult püspökladányi időközi választás mielőbbi lezavarása a célja, mivel ősszel így is, úgy is új választójogi törvény készül.

2011. június 23., 14:46

Hétfő délután az Országgyűlés sürgősséggel tárgysorozatba vette Kósa Lajos fideszes és Pálffy István kereszténydemokrata képviselő törvénymódosítási javaslatát és még aznap lefolytatták az általános vitát, noha az őszre ígért sarkalatos törvények között ugyancsak ott szerepel az új választójogi törvény is. Ha a mostani törvénymódosítás hatályba lép, az időközi parlamenti választásokon megszűnik az érvényességi küszöb, vagyis nem kell az első fordulóban a választópolgárok legalább felének, illetve a másodikban legalább negyedének az urnákhoz járulnia - írta a

hvg.hu.

A javaslatról két kormánypárti és két ellenzéki képviselőt kérdeztünk. A törvénymódosítási javaslatot jegyző Pálffy Istvántól azt kérdeztük, hogy a törvénymódosítás helyett nem azzal kellene-e a politikának az időközi választás érvényességét elősegítenie, hogy rávegye a választáson való részvételre az adott választókerület lakosságának legalább egynegyedét. A kereszténydemokrata politikus szerint a választásra való buzdítás a kampány része, mint ahogy adott esetben az embereknek a választástól való távoltartása is lehet az: „így nem szerez az mandátumot, aki megnyeri az érvénytelen választást”.

Ha a helyi választópolgárok több mint háromnegyede nem vesz részt a választáson, akkor is szükség van képviselőre, mert „mind az Országgyűlésnek, mind a bizottságoknak van egy olyan felelőssége, hogy teljes létszámban működjenek”. A képviselői helyeket tehát be kell tölteni, mégpedig „minél egyszerűbben és minél hamarabb”. A Híradó egykori műsorvezetője szerint társadalmi jelenségekre – ebben az esetben az időközi választásokat övező érdektelenségre – olyan választ kell adni, „amely ezekre válaszol, vagyis a társadalmi jelenségekre ad választ”.

Pálffy szerint nem vet fel alkotmányossági aggályokat a törvényjavaslat: visszautasította azt a feltevést, hogy a szavazatok, illetve a képviselők egyenlőségének elve sérül azzal, hogy más feltételek közt juthat be egy egyéni képviselő az Országgyűlésbe a szokásos parlamenti, illetve az időközi választáson.