Az MNB közvagyona
A Kecskeméti Törvényszék jogerősen döntött: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pallas Athéné Domus Mentis Alapítványának vagyona mégsem veszítette el közvagyonjellegét.
A Magyar Narancs újságírója a Transparency International (TI) segítségével indított pert, miután az MNB alapítványa a kormányoldal által is sulykolt abszurd érvelést használva nem volt hajlandó kiadni az alapítvány gazdálkodására vonatkozó adatokat. A bíróság ítélete szerint az MNB alapítványa „közfeladatot lát el, ezért a tevékenységére vonatkozó adatok a közérdekű adatok körébe tartoznak”.
– A közérdekű adatok megismerése azért kellemetlen a kormánynak, mert azok nem egy államigazgatási intézmény kontrollja alatt vannak, hanem a független bíróságnál – mondta a 168 Órának Ligeti Miklós, a TI Magyarország jogi igazgatója. Hozzátette: a kecskeméti ügy pont azt példázza, hogy a bíróság nem partner abban, hogy az ítélkezési hatáskörének szűkítésével tovább rontsák a jogállam minőségét Magyarországon.
– Hiába indított hisztérikus hangulatkeltést a kormányoldal annak elhitetésére, hogy a jegybank több száz milliárd forintja nem a magyar nemzet pénze, hanem valakinek valamiféle magánvagyona. A bíróságok nem hagyták magukat e törekvések által befolyásolni, és úgy döntöttek, ahogyan azt a fennálló jog és a józan paraszti ész megköveteli bárkitől – fogalmazott Ligeti Miklós.