Az ilyen nevű ember
„Ilyen nevű embert a kormány nem foglalkoztat, nincs rajta a kifizetési listán; minden egyébbel forduljanak a népesség-nyilvántartó hivatalhoz.” Miskolci sajtótájékoztatóján mondta ezt a miniszterelnök, amikor Habony Árpád főtanácsadó státusáról, szerveződő médiabirodalmáról faggatták őt az újságírók. Orbán ma már nem ismeri Habonyt. Vagy nem akarja ismerni.
De ki is az a Habony Árpád, a Fidesz Árpija? Az állítások ellentmondóak és szétfolyóak. „Magyar vállalkozó.” „Politikai tanácsadó.” Háromszoros hazai kendóbajnok, csapatban 1997-ben világbajnok. Ezt úgy-ahogy össze tudnánk rakni. De mikor azt olvassuk, hogy a „2014-es befolyás-barométeren” Magyarország negyedik legbefolyásosabb embere, csodálkozunk. Pedig így van. Tudjuk, hogy diplomája nincs, ez nem lenne baj. Tudjuk, hogy Pestszentlőrincen született, autószerelőnek szánták, de korán felfedezték rajztudását, s beíratták a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolába. Tudjuk, díszítőszobrászként érettségizett estin. De mindebből miért következik, hogy a díszítőszobrász döntsön a választási rendszer egyfordulós jellegéről s a kendóbajnok ötleteihez igazítsák a kormányzati kommunikáció tervezését? Mi történik itt?
A miskolci sajtótájékoztatón Orbán is zavarba jöhetett egy percre, úgy érezte, tisztázni kéne a helyzetet. „Nem tudok mit kezdeni azzal – tört ki –, hogy valaki tanácsadónak képzeli magát vagy az újságok annak nevezik (...) Ezek a kérdések (pedig) a feszkókat növelik.” A dolog egyre zavarosabb. Ki Habony? Ő állította be magát tanácsadónak, mindenben illetékes spin doktornak? Vagy az újságok akarják a miniszterelnökre varrni Habonyt, akinek jelenléte, politikai közelsége Orbánnak egyre kínosabb? Per pillanat a nevét sem ejti ki. Miért tenné, ha nem is ismeri?
Az eligazodást sajnos nem könnyíti meg, hogy Habony különc figura. Elődjével, a korán elhunyt Wermer Andrással ellentétben rejtőzködő alkat. Egy hang nem sok, annyit sem nyilatkozott. Neki nincs Happy End Kft.-je, a költségvetési pénzeket felporszívózó imázscége, megbízási szerződése. Nem tudjuk, miből él. Egyetlen létező cégének, a Színes Tinták Bt.-nek nincs mása, csak hiánya. „Munkanélküli milliárdos” – ironizál a sajtó. „Orbán titokzatos Raszputyinja”, aki bejáratos a legbelsőbb udvarokba. Otthonosan mozog a celebvilágban, vonzódik a luxushoz, a drága autókhoz, s a habonyi stílushoz az is hozzátartozik, hogy néha egyet-egyet összetör. Divatbolond, „ruha Gyuri”, akinek sima, utcai öltözékét az RTL Klub által felkért divattervező 1,8-2 millióra becsülte.
De a Fideszben nem a ruha teszi az embert, hanem a politikai stratégia. Amiből Orbán tanácsadójának, a 2006-os „rosszabbul élünk”-kampány kiagyalójának, a rezsiharc feltalálójának, „az emberek miniszterelnöke”, a makkos cipős, a melírozott imázs kimunkálójának mindig akad egy szekérderéknyi. Orbán, mint mondják, merész ötleteiért becsüli. Főleg az olyanokért, amelyek a miniszterelnök hazardírozó hajlamával, brahista alkatával összevágnak. Habony pontosan érzi az elvárásokat, és időben elő is terjeszti ötleteit. Állítólag ő szállította a „hetvenkét órás ultimátum” forgatókönyvét, ami nem jött be. A katasztrofális kudarcok közé tartozik a 2006-os választási vita, amelyben Orbánnak nem volt szabad a megvetett, morális cenknek tekintett Gyurcsány felé fordulnia. A kamerába nézve monologizált, ami olyan benyomást keltett, mintha félne.
Habony alakját kezdettől pletykák és legendák övezik. A frakcióban sokan csak kalandornak, ügyes beszédű kegyencnek tartják. Eredetileg Deutsch Tamás ajánlotta Orbánnak 2003-ban, mint „ügyes, élénk eszű srácot”, aki sokfelé megfordult, sokat látott. Akkor épp restaurátorféle vagy micsoda volt, mindenki láthatta, milyen jól állt a kezében 2000-ben a Szent Korona. A történet, hogy Habony „koronaőr” volt, szintén legenda. Habony „koronagondnokot” (ilyen persze nincs) nem az Országgyűlés alkalmazta, azzal a német céggel állt kapcsolatban, amely a klimatizált vitrint szállította és jó pénzért eladta. Utóbb több vállalkozásban szerepelt, amely Fidesz-közeli tanácsadók hagyományos gyűjtőhelye volt.
Habony modern, a látványelemekre építő kommunikációs szakértő. Ebben ösztönös tehetség. Hangnak és képnek, szlogennek és zenének, beszédnek és ruhának, cipőnek és frizurának összhatásában kell „üzenetet hordoznia”, s a népbarát miniszterelnök képét előállítania. Nem véletlen, hogy a tervezés alatt álló sajtóbirodalom, „a Simicska utáni” Fidesz-média (Modern Média Group Befektetési és Vagyonkezelő Zrt.) a divat- és formatervezés mellett az épülettakarítást is zászlajára tűzte. Hatmilliós alaptőkével kezdtek, a cég a Perc utcában működik, de óráról órára erősödik. A tervek szerint lesz ott minden, mi szem-szájnak ingere. Rádió, napilap, hetilap, online véleményportál, Bayer Zsolt és persze sok-sok olvasó. Az az alap. Liszkay Gábor már a fedélzeten.
Árpád ugyanis – majd elfelejtettük – a sajtóhoz is kiválóan ért. Kár, hogy résztulajdonosként olyan savanyú alak lesz a partnere, mint Győri Tibor, Simicska MAHIR-os tótumfaktuma, a Fidesz volt jogi ásza.
Ami a jogot illeti, nem kizárt, hogy a tapasztalt szakértőnek lesz mit eltakarítania. Mert Habony sportos életviteléhez szorosan hozzátartozik impulzív alkata. Az egykori harcművész máig sportember maradt. Tudjuk: akkor sem jön zavarba, ha az utcán kitör egy közlekedési havária (például valaki lassan halad át a zebrán), és becsületéért kell helyt állnia. Egy idősödő házaspárt kell megreguláznia, a férjet ököllel lecsapnia, a bevásárlókocsit megtaposnia vagy az asszonyt hasba rúgnia. Ronda történet, még 2006-ból. Az azonban mégis ritkaságszámba megy, hogy a garázdaság miatt próbára bocsátott polgár (lásd még: „polgári értékek”) az esetről beszámoló újságírót utólag feljelentse, mondván, a cikk nyomán érdeksérelem, sőt üzleti kár érte. (A kár mértéke üzleti titok.) Baráti körben rendszeresen magyarázkodnia kellett, sőt rajongói oldalán záporoztak a becsmérlő bejegyzések. A rendőrség gondosan eljárt a sértett (mármint Habony) védelmében, a garázda hírlapíró ügyében. Az eljárást azonban megszüntették.
Ma még magasan ragyog a nap. Habony Rogánnal parolázik, Lázárral kvaterkázik, stratégiai tanácsot osztogat. Véleménybirodalmat szervez, lapokkal labdázik, bevásárol, kirúg, csábít, fizet és felvesz. De nemrég megdördült az ég. Maga a miniszterelnök vonta össze komor szemöldökét. Nem ismeri fel leghűbb emberét. Az élet ma még diadalmenet. Itt jön Árpád, itt jön a Volkswagen kisbusz, a volánnál a nagy Habony. Gond nélkül hajt át a záróvonalakon. „Te ki vagy?”, ordít ki a rémült fotósnak az ablakon. Mert én vagyok Habony! De a kegyencek sorsa véleményes. Habonyból nem lesz Új Simicska. A semmiből jött, oda is hullik vissza.