Táppénzkifizetés: 7,5 milliárd forint többletforrásra volt szükség
Az idei év első kilenc hónapjában csaknem 123 milliárd forint táppénzt fizetett ki.
Az idei év első kilenc hónapjában csaknem 123 milliárd forint táppénzt fizetett ki a betegállományban lévőknek a Magyar Államkincstár (MÁK), egy évvel korábban, 2020 januárja és szeptembere között 111,4 milliárd forintra rúgtak az egészségbiztosítás ilyen típusú kiadásai – írja pénteki számában a Világgazdaság az államkincstár adataira hivatkozva.
A MÁK adatai szerint 2021-re a teljes évi táppénzkiadás előirányzata 160,5 milliárd forint. 2020-ban 156,8 milliárd forint jutott erre az Egészségbiztosítási Alapból (E-alap), az eredeti előirányzathoz képest 7,5 milliárd forint többletforrásra volt szükség a táppénzek kifizetéséhez. Idén augusztusban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adata szerint naponta 60 ezer munkavállaló volt betegállományban.
Tavaly egész évben havonta átlagosan 79 ezer munkavállaló nem tudott dolgozni valamilyen betegség miatt, ezzel a KSH adatai szerint az alkalmazásban állók táppénzes napjainak száma több mint tízéves rekordot döntött meg.
A munkavállalók több mint 26,3 millió napot voltak betegek, míg a pandémia előtt 16-24 millió között volt az évenkénti táppénzes napok száma. Az otthonukban vagy kórházban gyógyuló munkavállalók 2020-ban egy munkanapra 9874 forint betegellátást, vagyis táppénzt kaptak.
Kiemelik, hogy ezen belül a táppénzre fordított kiadások 7,5 milliárd forinttal magasabb összege elsősorban a táppénzesek átlagos létszámában bekövetkezett novemberi és decemberi növekedésnek tudható be. Tavaly a pandémia miatt októberről novemberre 26,6 százalékkal, majd novemberről decemberre további 12,5 százalékkal nőtt az alkalmazásban álló táppénzesek napi átlagos száma – áll az Állami Számvevőszék elemzésében.
(Kiemelt kép: Budapest, 2021. március 6. Páciensek várakoznak az Észak-Közép-budai Centrum, Új Szent János Kórház és Szakrendelő oltópontján 2021. március 6-án. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt. A kép csak illusztráció.)