Az építészet Oscar-díját kapta

Az Ágoston Emil által tervezett szecessziós stílusú Hungária 1910-ben nyitotta meg kapuit. A negyven méter hosszú, nyitható üvegtetővel ellátott fürdőkomplexum kedvelt célpontja volt az akkoriban fénykorát élő New York Kávéház vendégeinek, de a környékbeli fürdőszoba nélküli lakásokban élők is rendszeresen ide jártak tisztálkodni. Több híresség mellett József Attila is látogatta a fürdőt.

2012. május 26., 13:42

Erzsébetváros egyik legnagyobb múltra visszatekintő műemléképülete felújításának 2. évfordulóját ünnepli hamarosan, így több okból is érdemes megismerkednetek a Fürdő és a vele szimbiózisban élő szálloda szövevényes történetével!

Kezdjük rögtön a jelennel: a Continental Hotel Budapest a legrangosabb nemzetközi ingatlanfejlesztési díjat vehette át az idei Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázaton (Prix d’Excellence), amit a szakma "oscárjaként" is emlegetnek. Mindezt a Hungária Fürdő felújításával érdemelte ki.

De ne siessünk ennyire előre, inkább ugorjunk vissza a kezdetekhez. A Dohány utca 42-46. szám alatt található épületegyüttes helyén már az 1820-as években fürdő üzemelt, de az Ágoston Emil által tervezett szecessziós stílusú Hungária végül 1910-ben nyitotta meg kapuit.

A negyven méter hosszú, nyitható üvegtetővel ellátott fürdőkomplexum kedvelt célpontja volt az akkoriban fénykorát élő New York Kávéház vendégeinek, de a környékbeli fürdőszoba nélküli lakásokban élők is rendszeresen ide jártak tisztálkodni. Több híresség mellett József Attila is látogatta a fürdőt.

A lakások tömeges összkomfortosításával a közfürdők kora leáldozott. A ’20-as években a Fürdőt eladták, az épületegyüttes szállodaként és filmszínházként üzemelt tovább.

A folytatás sem volt túl rózsás a fürdő számára. 1970-ben a Continental Szálló bezárta kapuit, ettől kezdve az impozáns Fürdő folyamatos hanyatlásnak indult: a ’80-as évekre az épületet életveszélyesnek nyilvánították, értékes belső burkolatait elhordták, hajléktalanok lakhelyévé vált.

2008-ban elbontották a régi szálloda még megmaradt romjait és a helyére új épületet emelt a Zara szállodalánc.

Nem kis kihívást jelenthetett az évtizedek során lepusztult Hungáriát archív felvételek alapján újjáépíteni, de úgy tűnik a 18 milliárd forintos beruházás meghozta eredményét.