Az ÁSZ szerint a Jobbik beismerte a tiltott pártfinanszírozás elfogadását

Kissé azért komikus, amikor a kormányzati szerv hivatkozik a „Magyarország alaptörvényével és a demokratikus jogállam alapértékeivel teljes mértékben ellentétes" módszerekre...

2018. július 3., 11:05

Szerző:

Jóval a piaci ár alatt jutott plakáthelyekhez a Jobbik 2017-ben – többek között erről beszélt a párt elnöke az ATV Start című műsorában. – Ezzel Sneider Tamás elismerte, hogy az Állami Számvevőszék a vonatkozó törvényeknek megfelelően, és megalapozottan állapította meg, hogy a Jobbik tiltott vagyoni hozzájárulást fogadott el 2017. első félévében" – közölte az állami szervezet honlapján.

Mint többször is megírtuk: az Állami Számvevőszék 2018. január 8-án hozta nyilvánosságra a Jobbik Magyarországért Mozgalom ellenőrzéséről szóló jelentését. Az ellenőrzés során ÁSZ megállapította, hogy a párt a 2015-2016. évek vonatkozásában nem biztosította a számvevőszéki ellenőrzés program szerinti lefolytatását, ezáltal nem igazolta a közpénzekkel való átlátható és elszámoltatható gazdálkodását.

Az ÁSZ feltárta továbbá, hogy a Jobbik 2017 első félévében a működéséhez a jogszabályt megsértve 331,660 millió forint értékben tiltott vagyoni hozzájárulást fogadott el.

Ez utóbbi megállapítást ismerte el Sneider Tamás az ÁSZ szerint, a Jobbik elnöke az ATV Start című műsorában (a csatorna honlapján egyelőre még nem érhető el az idevágó videó, amint feltöltik, frissítjük cikkünket), amikor kérdésre válaszolva arról beszélt, hogy a párt jóval a mindenki számára elérhető piaci ár alatt, kedvezményesen jutott plakáthelyekhez 2017-ben.

A Jobbik régi elnöke, Vona Gábor elfogadta a jogellenes kedvezményt, az új elnök, Sneider Tamás elismerte azt – az ÁSZ pedig lecsapott a pártra

„Ez a párttörvény 2014. január 1-jétől hatályos módosítása alapján törvényellenes, tiltott vagyoni hozzájárulásnak minősül, amit az Állami Számvevőszék felárt a Jobbik ellenőrzése során. A Jobbik elnökének mai nyilatkozata is megerősíti, hogy az ÁSZ a vonatkozó törvények maradéktalan betartásával járt el a párt ellenőrzése során" – írta erre lecsapva az állami hatóság.

Az ÁSZ közleménye szerint: „a beismerés azért is üdvözlendő, mert Gyöngyösi Márton, a Jobbik parlamenti frakcióvezetője néhány hete – az ATV Egyenes Beszéd című műsorában – még arra utalt, hogy a Jobbik – választási győzelme esetén – Magyarország alaptörvényével és a demokratikus jogállam alapértékeivel teljes mértékben ellentétes módon avatkozott volna be az Állami Számvevőszék működésébe, így minden rendelkezésre álló anyagi eszközt erre fordítottak."

Az ÁSZ szerint – ellentétben a párt korábbi közlésével – a Jobbik nem kedvezményezett egyeztetést a Számvevőszékkel, ugyanakkor a párttörvény előírásai alapján az ÁSZ által megállapított tiltott támogatás (nem bírság, vagy büntetés!) jogkövetkezményeinek törvényben rögzített érvényesítése nem is az ÁSZ, hanem a törvényben meghatározott hatóságok, tehát a Magyar Államkincstár, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal feladata.

„Végezetül az Állami Számvevőszék leszögezi, hogy a vonatkozó törvényi előírások maradéktalan betartásával, az adófizető állampolgárok érdekében végzi a döntő mértékben közpénzekből gazdálkodó pártok ellenőrzését."

Meg is írtuk a minap: a Magyar Államkincstár (MÁK) júliustól csökkenti azoknak a pártoknak a költségvetési támogatását, amelyeknél az ÁSZ jogszabályellenes finanszírozást állapított meg. Ez praktikusan azt jelenti, elzárták az állami pénzcsapot, ami a Jobbik esetében óriási érvágás. 

Jobbik: Ami nem történt meg, azt nem lehet beismerni

Az Állami Számvevőszék mai közleményében azt állítja, hogy Sneider Tamás egy tévéműsorban beismerte, hogy a Jobbik tiltott pártfinanszírozást fogadott el. Sneider Tamás ilyet nem állított, a Jobbik pedig az ügyben a strasbourgi bírósághoz fordult jogorvoslatért, ugyanis itthon erre nincs lehetőség. A Jobbik továbbra is kitart azon álláspontja mellett, hogy a Számvevőszék teljesen jogtalanul és megalapozatlanul szabott ki ilyen méretű bírságot a legnagyobb ellenzéki pártra – reagált az ÁSZ közleményére a Jobbik.