Döntött az EU a magyar letelepedési-kötvényekről, az Orbán-kormány lapít
Több, az orosz kormányhoz köthető üzletember és tisztségviselő, valamint ezek családjai szereztek magyar vízumot a Rogán Antal által kezdeményezett letelepedésikötvény-programban. A programról most nagy a hallgatás, miközben az EP már meg is szavazta, hogy vizsgálják felül a programot.
Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SZVR) vezetőjének fia és más családtagjai is azon orosz állampolgárok között vannak, akik magyar vízumhoz jutottak a Rogán Antal által kezdeményezett letelepedésikötvény-programban – írja a Direkt36. Nariskin családján kívül több más, az orosz államhoz köthető üzletember és tisztségviselő, valamint ezek családjai kaptak magyar letelepedésikötvényt.
A kötvényprogram 2013-ban indult, és több mint 1 milliárd eurónyi értékesítés után 2017-ben szűnt meg.
Az orosz-ukrán kirobbanása után az Európai Parlament (EP) elfogadott egy olyan javaslatot, amelyben felszólítja az Európai Bizottságot, hogy 2025-ig szüntesse meg az ilyen programokat. A javaslatot azzal indokolják, hogy ezek a programok számos biztonsági kockázatot rejtenek, és lehetővé teszik, hogy potenciálisan veszélyes emberek az EU-n belül letelepedjenek és szabadon mozogjanak. Ebben arra is felszólították a Bizottságot, hogy kötelezze a tagállamokat az orosz politikai és gazdasági vezetés tagjainak és hozzátartozóinak kiállított letelepedési kötvények felülvizsgálatára. Az EP ezt meg is szavazta, a szavazáson a magyar kormánypártok képviselői nem vettek részt.
Az egyik orosz kötvényes Vlagyimir Blockij, a duma tagja, akit azért szankcionál az EU február óta, mert megszavazta a szakadár ukrán köztársaságok elismerését. Az EU minden vagyonát befagyasztotta, hasonlóan Nariskinéhez, akinek a családtagjai kaptak magyar papírokat.
A Direkt36 az ügyben kereste a programban korábban érintett állami és kormányzati intézményeket: az Államadósság-kezelő Központ Zrt.-t, a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, a Miniszterelnöki Kabinetirodát és az Idegenrendészeti Főigazgatóságot és a parlament gazdasági bizottságát is. A kérdéseikre egyedül az Idegenrendészeti Főigazgatóság válaszolt, ők is mindössze annyit, hogy nem rendelkeznek a kért információkkal.
(Kiemelt kép: Rogán Antal. Fotó: Balogh Zoltán)