Így szerezhető olcsóbban autópálya matrica: mutatjuk a részleteket!

Az autópálya matrica csak néhány esetben szerezhető meg kedvezménnyel.

2025. február 3., 13:52

Szerző:

A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ) adatai szerint az utazóközönség a tavalyi évre összesen 677 ezer darab éves országos és közel 2,9 millió darab vármegyei érvényességű autópálya-matricát vásárolt – írja honlapján a NÚSZ. Az éves matricák 95 százalékát hazai felségjelzésű járműre vették a közlekedők, az éves országos jogosultságnál több mint 89 százalék, a vármegyei pályamatricáknál pedig mintegy 96 százalék volt ez az arány.

Az idei évre – a tavaly decemberi előértékesítés keretében és idén január 28-ig – a közlekedők 1,4 millió darab éves e-matricát vásároltak, aminek 28 százaléka országos, 72 százaléka pedig vármegyei jogosultság. A darabszámot tekintve ez azt is jelenti, hogy a tavalyi évre vásárolt évesmatrica-mennyiség 60 százalékát még nem vették meg a közlekedők az idei esztendőre.

A NÚSZ tapasztalatai szerint nagyon sokan hagyják az utolsó pillanatra az éves úthasználati jogosultságok „megújítását”, míg 2023-ban mintegy 245 ezer, 2024-ben 267 ezer darab éves jogosultságot vettek a közlekedők január utolsó két napján.

Ebben az esetben szerezhető kedvezmény az autópálya matricára

Márpedig előzetes bejelentést követően lehetőség van a nagycsaládosok és a mozgáskorlátozottak részleges díjmentességét igényelni, ám ehhez minden esetben figyelni kell a határidő betartására. A díjkorrekció kapcsán emellett tudni érdemes, hogy a mentességi körbe olyan járművek tartoznak, mint például a hazai rendvédelmi szervek által üzemben tartott, vagy a megkülönböztető jelzés használatára jogosult gépjárművek. A kedvezményt, azaz a részleges díjmentességet pedig a nagycsaládosok és a mozgáskorlátozottak vehetik igénybe. 

A részleges díjmentesség azt jelenti, hogy az arra jogosultak a D2 díjkategóriába tartozó járművükkel D1 díjkategóriájú pályamatrica megváltásával használhatják a hazai e-matrica-díjköteles gyorsforgalmi úthálózatot. 

Fontos észben tartani ezen felül azt is, hogy a január 31-i határidő csak a mozgáskorlátozottakat érinti. A nagycsaládosok esetében nem szükséges a bejelentést évente megújítani, mert számukra a kedvezmény igénybevételének jogosultsága legfeljebb azon évet követő év január 31. napjáig hatályos, amíg a családi pótlékban részesülő személy legalább 3 gyermek után részesül családi pótlékban. Esetükben a közlekedési igazgatási hatóság minden év december 31-ig egyezteti a családtámogatási ügyekben eljáró hatósággal, hogy a mentességi nyilvántartásban szereplő személy esetében fennállnak-e a részleges díjmentesség feltételei. Amennyiben nem, a részleges díjmentesség e jogosultság nyilvántartásból történő törlésével szűnik meg.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)