Átszervezés jöhet a titkosszolgálatoknál a kormányváltás után

HVG: Lecserélhetik a titkosszolgálatok irányítását, és egy Pintér–Rogán-konfliktusról is beszélnek a háttérben.

2022. április 29., 11:33

Szerző:

Miközben mindenki Orbán Viktor új kormánynévsorát találgatja, belügyes körökben híre ment, hogy a polgári titkosszolgálatok új irányítást kapnak, így az Alkotmányvédelmi Hivatal elkerülhet Pintér Sándortól, az Információs Hivatal pedig Szijjártó Pétertől – írja a HVG. Azt nem tudni, hogy egy ilyen forgatókönyv esetén ki vagy kik lennének ezeknek a titkosszolgálatoknak az irányítói, de könnyen lehet, hogy a Miniszterelnökség fennhatósága alá kerülnének, mi több, még Rogán Antal neve is felmerült.

Hónapok óta hallani arról kormányzati körökben, hogy feszültség van Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető – a kormányzati kommunikációért miniszteri rangban felelős – Rogán Antal és Pintér Sándor belügyminiszter között. Vannak, akik

a két miniszter közötti viaskodásnak tudják be, hogy a Schadl-ügyben hónapokon át lehallgatta a belügy alá tartozó Nemzeti Védelmi Szolgálat a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar első emberét,

rajta keresztül pedig Völner Pál igazságügyi államtitkárt.

A két miniszter között érzékelhető, felhőtlennek nem nevezhető viszony miatt már jóval a választások előtt, tavaly nyáron is keringtek pletykák arról, hogy a belügyet más valaki kapja meg egy esetleges ötödik Orbán-kormányban. Akkoriban még Lázár János neve is felmerült, mint Pintér lehetséges utódja. Ez mára egyre inkább valószínűtlen forgatókönyvnek tűnik, mert ugyan továbbra sem tudni, hogy ha Lázár valóban reaktiválódik, akkor pontosan milyen pozícióban, de sokan valószínűsítik, hogy valamilyen élelmiszeriparért, kiskereskedelemért felelős beosztásban.

Azt viszont egyre több, egymástól független forrás is állítja, hogy két polgári titkosszolgálat, a hírszerzésért felelős Információs Hivatal és az elhárítási tevékenységet végző Alkotmányvédelmi Hivatal gazdát cserélhetnek – írja a lap. Jelenleg mindkét szervezetet más-más miniszter irányítja: az AH jelenleg a Pintér vezette belügy alá tartozik, az IH pedig a külügyet irányító Szijjártó Péter területe. Egyik szervezet sem muzsikál túl jól, az elmúlt években az IH-t és az AH-t is érték bírálatok a kormányzaton belül is. Közvetlenül Oroszország ukrajnai inváziója előtt az IH azt jelezte, hogy nem lesz háború – igaz, ugyanígy értékelte a helyzetet a katonai titkosszolgálat is, ahogy más nyugat-európai szolgálatok.

Kormányzati és belügyes körökből nehéz biztos információt szerezni arról, hogy lesz-e változás ezeknek a szervezeteknek a legfelsőbb irányításában, és ha igen, akkor milyen, de

úgy hírlik, hogy ha a jelenlegi irányítóktól elkerülnének, akkor a Miniszterelnökség alá tennék be ezeket a szerveket.

Egy ilyen felállás egyébként nem lenne példa nélküli, 2002 és 2006 között a polgári titkosszolgálatokat az akkori szocialista kormány legfőbb hivatali szerve, a Miniszterelnöki Hivatal felügyelte. Azt ugyan nem tudni, hogy milyen szervezeti struktúrában, de néhány forrásunk szerint akár Rogán Antal is szerepet kaphat a szolgálatok irányításában, ez viszont állítólag több, Pintérhez lojális belügyes szemét csípi, és állítólag a jelenlegi belügyminiszter sem lenne túl boldog egy ilyen szcenárió megvalósulása esetén.

Bár Rogán neve elsőre idegennek tűnhet a nemzetbiztonsági területen, a HVG információi szerint a propagandaminiszter egy ideje nagyon is közel került ehhez a területhez. A nemzetbiztonsági döntések legfelsőbb fórumain már miniszterként részt vett: tagja lett a Nemzetbiztonsági Kabinetnek, amelynek a következő ciklusban akár az elnöke is lehet. Ezen kívül állandó meghívottja a nemrég felállított Nemzetbiztonsági Operatív Törzsnek is. Így tehát a kormányzati propagandában lefestett ellenségkép alakítását, ha akarta, eddig is rá tudta lőcsölni a titkosszolgálatokra. És fordítva is így volt: a szolgálatok által megszerzett információkat fel tudta használni abban a propagandagépezetben, ami a keze alá dolgozik, és igencsak hatékony. Úgy tudjuk például, hogy a kampányban előbukkanó és az ellenzékre lövő Anonymous-projektben részt vett az Alkotmányvédelmi Hivatal egyik volt munkatársa, aki jelenleg az egyik NER-es cégnél tölt be bizalmas pozíciót.

 

(Kiemelt kép: NSO Pegasus illusztráció. fotó: Xose Bouzas / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP)