Átlépni másik magánnyugdíjpénztárba? Felejtse el!

Ha magánnyugdíj pénztárat váltana, órákig tartó adatkitöltési hercehurca után készüljön fel a megcélzott intézet hozamából, mutatószámaiból és a piaci viszonyok várható alakulásából is – állítja egy olvasónk. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerint szó nincs ilyesmiről, épp az egyszerűsítés és az ügyfél teljes körű tájékoztatása a cél.

2009. december 1., 18:36

„Felmerül a kérdés, minek tekint engem a PSZÁF? Kétdiplomás kódexmásolónak? Hát nem, köszönöm. Ráírom a papírra, hogy ismerem az adatokat, hiszen iderakták az orrom elé, de ne várják el tőlem, hogy 81 adatot feleslegesen átmásoljak. Mi a szándék? Talán csak tökéletes embereket akarnak átvenni? … Bírom-e a monoton munkát?” – írja felháborodott e-mailben szerkesztőségünknek Laci, aki panaszát a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete számára is elküldte.

Olvasónk kétszer próbált meg magán nyugdíjpénztárt váltani. A megcélzott intézet viszont a saját weboldaláról kinyomtatott űrlapot visszaküldte. Az indoklás szerint a kitöltenivalók időközben megváltoztak. Az azon szereplő adatokon túl a PSZÁF ugyanis két további táblázat kitöltését tette kötelezővé.

- Be kell írnom az átadó és a fogadó nyugdíjpénztár elmúlt évi hozamainak három mutatószámát, majd egy következő táblázatba még egyszer a meglévő és a kiválasztott portfóliómhoz tartozó mutatószámokat. Mindezt természetesen három példányban – panaszolja Laci.

Mindez háromszor 27 kitöltenivaló rubrikát, azaz mindösszesen 81 adatot jelent. És ezzel még nincs vége. - Az űrlap „elválaszthatatlan részét képező” négy oldalas PSZÁF kitöltési útmutató végén be kell írnom újra a nevemet olvashatóan, az aláírásomat, és ismét a TAJ számomat.

Laci szerint ráadásul az adatok helyességét senki nem ellenőrzi. Ha a potenciális ügyfél bármit elír, a pénztár ugyanúgy megköti vele a szerződést. Laci azt is nehezményezi, hogy miért kell ismernie a nyugdíjpénztári hozamokat, mikor a korábbi adatok nem jelentenek garanciát a jövőre nézve.

- Ráadásul, ha rosszabb hozamú pénztárba szeretnék átlépni, szólni fognak, hogy ugyan már, jól meggondoltam? Nehogy ide jöjjek, hisz ez a legrosszabb hozamú pénztár!

Laci ezek után nem volt hajlandó kitölteni a nyomtatványt. Ehelyett beírta, hogy a kért adatok megtalálhatók az elválaszthatatlan rész táblázatában. De a papírt a magánnyugdíj pénztárban visszadobták, így nem sikerült átlépnie a másikba.

- És végül, mintegy arculcsapásként az űrlaphoz csatolt négy oldalas útmutató végén alá kell írni, hogy az abban foglaltakat elolvastam, és tudomásul vettem. Mindezt három példányban.

A tag nincs magára hagyva

- Ezeket az adatokat nem a tagnak hanem részben a pénztáraknak kell kitölteni. Ráadásul semmilyen többletkövetelményről vagy előírásról nincs szó, kizárólag a magánnyugdíj pénztári törvény átlépésre vonatkozó jogszabályai alapján kell eljárni – tájékoztat Binder István, a PSZÁF szóvivője. – Belépési és átlépési nyilatkozatot ugyan kell tenni, de a kettő a gyakorlatban egy is lehet. Az ügyfélnek pedig nem kell a régi pénztár számára hosszú űrlapokat kitöltenie, hanem kérheti az átvevő pénztár segítségét. Sőt, ez utóbbi intézmény továbbíthatja az ügyfél adatait az átadó pénztárnak. Az átvevő és az átadó pénztár pedig köteles az átlépő tag számára, annak dokumentációjához csatolni az érintett pénztárak legfőbb hozam mutatóit, és erről írásban tájékoztatni a pénztártagot.

A szóvivő szerint tehát szó nincs arról, hogy az átlépni kívánó ügyfélnek kellemetlen órákat okoznának, a pénztári kötelezettségek épp hogy az ő tájékoztatását szolgálják. És nem neki kell újabb és újabb rubrikákat kitölteni, de tudnia és értenie kell, honnan hova lép át.

Mindezt a PSZÁF módszertani útmutatója is megerősíti. Eszerint „a tagnak az átlépéshez átlépési nyilatkozatot …. a tag írásbeli felhatalmazása alapján az átvevő pénztár is benyújthatja az átadó pénztárhoz.” Valamint „ a jogszabályi rendelkezések szerint az átadó pénztár … az útmutatóhoz csatolva köteles az átlépni szándékozó tagot az átlépéssel érintett pénztárak legfőbb hozammutatóiról írásban tájékoztatni.”

- Ráadásul azokat az adatokat, amelyeket az átadó pénztár ír elő, nem kötelező közölni. Így például a felügyelet szerint a munkáltató aláírását sem kell beszerezni – teszi hozzá Binder István. – Összességében a könnyítés a cél. A jogszabályi előírások nem bonyolítják, hanem segítik és egyszerűsítik az átlépést. Az átvevő pénztár segít, a tag nincs magára hagyva.

Úgy tűnik, Lacit nem szívesen engedik el korábbi magánnyugdíj pénztárától.