ARD: Az adófizetőkre terhelik Orbánék a Quaestor-számlát

Az első számú német köztévé híradója, az ARD Tagesschau fő műsoridőben számolt be arról, hogy demonstráció volt Budapesten az Orbán-kormány ellen, amely egyre nagyobb nyomás alá kerül a Quaestor-ügy miatt, mivel szoros kapcsolatban állt a betiltott vállalkozással. A kár eléri a fél milliárd eurót.

2015. április 12., 16:04

A tüntetők azzal vádolják a hatalmat, hogy az belekeveredett az országot hetek óta lázban tartó botrányba. Az egyik felvonuló azt hangoztatta, hogy közös gyékényen árulnak a csalók és a kabinet emberei.

Tény az – mutat rá a tudósítás –, hogy a cégnek hivatalos részről kifogástalan volt a megítélése. A Quaestor több mint 6,5 %-os hozamot ígért, ehhez megkapta a pénzügyi felügyelet, valamint az MNB jóváhagyását is. A begyűjtött tőkét azonban nem fektette be, hanem a korábbi adósságok törlesztésére fordította a gigantikus pilótajátékban.

De itt nem csupán az ellenőrzés mondott csődöt: Tarsoly Csaba magán- és üzletemberként egyaránt a legmagasabb körökben forgolódott, diplomata útlevele volt. Szíjjártó Péter azonnal elhatárolódott tőle, de a kormány kénytelen volt beismerni, hogy Orbán Viktor személyes utasítására nem sokkal a botrány kirobbanása előtt közpénzeket vont ki a vállalkozástól.

Az ARD honlapja külön is foglalkozik Quaestorral, kiemelve, hogy a gyanútlan ügyfelek lépre mentek egy csaló cégnek és most azt vetik az Orbán-kabinet szemére, hogy az tudott az üzelmekről. A rászedett emberek attól tartanak, hogy minden megtakarításuk odaveszett. A vállalkozás 6,5 %-ot ígért, amikor a bankok csak 1 %-ot adtak.

Az egyik tüntető elmondta: mivel önkormányzatok is a Quaestornál parkoltatták a felesleges tőkéjüket, őt ez megnyugtatta. Ám a brókercég elspekulálta magát, az új befektetésekből csupán a meglévő tartozásait törlesztette, vagyis mindent elnyelt egy nagy buborék.

Két másik holding hasonló módszert alkalmazott, ily módon az utóbbi 25 legnagyobb pénzügyi botránya alakult ki. És a kormány ne tudott volna minderről? – kérdezik a demonstrálók. Dühöngenek, mert a hatalom alig valamivel a csalás nyilvánosságra kerülte előtt kivette a pénzét, a magánügyfeleket és az érintett településeket azonban nem figyelmeztette. Miközben adóforintok is elúsztak ily módon.

Hogy a károsultak közül ki mennyit kap vissza, az egyelőre nem világos. Ha minden igaz, létrejön egy adóalap, abból nagyjából a 120 ezer befektető egyhatodát kompenzálják. Szó van arról is, hogy egy új törvény 100 ezer euróra emeli a felső határt, de a végén a számlát mindenképpen az adófizetők állják.

(Forrás: Szelestey Lajos)