Apahónapok, négy napos munkahét,a köztársasági elnök közvetlen megválasztása - ismertette programját a Momentum
Elmondták, két ciklusra szeretnék maximalizálni a miniszterelnöki mandátumot.
Fekete-Győr András miniszterelnök-jelölt és a Momentum bemutatta előválasztási programját. A párt elnöke az esemény elején elismételte az Új Magyarország Terv fő pilléreit: az oktatás megújítása finn minta alapján, az egészségügy brit mintára történő átalakítása, a zöld Magyarország megteremtése, a családok egyenlőségének biztosítása, valamint a 4 napos munkahét, a Magyarország-részvény, a rugalmas nyugdíj és az euró bevezetése, számolt be a 24.hu.
Vajda Viktória, a Momentum családpolitikusa többek közt az apahónapok bevezetését ígérte, amely alapján a GYED 14 hónapjából 3 a másik szülőnek járna.
Tóth Endre, a Momentum oktatáspolitikusa és elnökségi tagja a tankötelezettség 18 évre való visszaállításáról beszélt, valamint arról, hogy minden 10 éven felüli diáknak laptopot vagy tabletet kell biztosítani, hogy a digitális készségek fejlesztése ne csak a középosztály gyermekeit illesse meg.
Ilyés Márton, a Momentum gazdaságpolitikusa a rugalmas nyugdíj bevezetéséről, a 4 napos munkahét elérhetővé tételéről, a Magyarország-részvényről osztotta meg a párt szándékait.
Havasi Gábor, a Momentum egészségpolitikusa, a Főváros egészségügyi tanácsnoka elmondta, hogy a várólisták csökkentése céljából brit és német példára a magánszolgáltatókat is bevonnák az állami betegellátásba, lehetővé téve, hogy a hiányterületeken az állam szabályozott, szerződéses keretek között kapacitást vásároljon a magánellátóktól. Beszélt arról is, hogy a szűrővizsgálatok számának növelése érdekében államilag fizetett szabadnapokat fognak biztosítani.
Az európai jogállam felépítéséről dr. Szigeti Flóra jogász beszélt, aki elmondta: két ciklusban maximalizálják a miniszterelnöki mandátumot, és bevezetik a közvetlen köztársaságielnök-választást.
Halmai Róbert, a Momentum kultúrpolitikusa a kultúra szabadságának fontosságáról szólt, mint mondta, vissza kell adni a helyi közösségeknek a saját színházaikat, és be kell vezetni a kulturális közszolgálati jogviszonyt.
Naszádos Zsófia külpolitikai szakértő kifejtette: a kormányváltás után felszámolják az országot behálózó orosz és kínai befolyást, azonnali, teljes körű átvilágítást hajtanak végre a nemzetbiztonságilag kiemelt jelentőségű intézményeinkben, itthon és külföldön is. Emellett bezáratják az orosz titkosszolgálat által irányított Nemzetközi Befektetési Bank budapesti kirendeltségét, és kitiltják a kínai cégeket a magyar telekommunikációs hálózatok építéséből.
Lőcsei Lajos a magyarországi cigányság helyzetéről és a Momentum romapolitikájáról beszélt. „A magyarországi cigányság az elmúlt 30 év országos politikai csatározásának nagy vesztese. Az igazságtalan politikának köszönhetően generációkat veszítettünk el” – fogalmazott. Ennek érdekében fel kell számolni a szegregációt a közoktatásban, fel kell számolni a propagandában tapasztalható cigányellenes uszítást, támogatni kell a közszféra területén a cigány származásúak alkalmazását, valamint a roma színházak, roma múzeumok létrehozását.
Urfi Máté, a Momentum Klímakörök vezetője a párt zöldpolitikájával kapcsolatban elmondta: 2050-re karbonsemlegessé kell tenni Magyarországot, évente legalább 100 ezer lakás energetikai korszerűsítését kell elvégezni, és évente legalább 50 ezer új lakossági napelemes rendszert kell telepíteni.
(A kiemelt képünk illusztráció/ Fotó: Dimény András)