Annyi nyugdíjat kapnánk, amennyit járulékként befizettünk?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a 2009-es úgynevezett nyugdíjas infláció 4,9 százalék volt, míg a parlament csak 3,1 százalékos emelést szavazott meg a nyugdíjak tekintetében; elmondható, hogy tavaly 1,8 százalékot buktak a nyugdíjasok a válság miatt.

2010. január 24., 09:23

Meddig finanszírozható a jelenlegi nyugdíj-rendszer és milyen legyen egy eseteleges reform?

– Csak azt a pénzt lehet felosztani, ami befolyik a kasszába – kommentálta a nyugdíjrendszer körüli vitát Lits József, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) Jász-Nagykun-Szolnok megyei elnöke, aki a

szoljon.hu-nak fejtette ki elképzeléseit. – Ha nincs elég bevétel, akkor az állam vagy beindítja a bankjegyprést, növelve az inflációt, vagy más forrásokból tömi be a lyukat, esetleg kölcsön után néz.

– Még rosszabb lehet a helyzet, ha bevezetik a svéd modellként emlegetett rendszert, amelyben mindenki annyi nyugdíjat kap, amennyit addig járulékként befizetett. Millióan vannak ugyanis a tartós munkanélküliek, vagy akik éppen csak a minimálbér után fizetnek járulékot. Velük mi lesz? Nyugdíjrendszer átalakításához előbb a gazdaságot kell beindítani, s növelni a foglalkoztatottságot. Az ország egyik legnagyobb gazdasági problémája ugyanis éppen az, hogy a tízmillió lakosból jelenleg mindössze hárommillóan adó- és járulékfizetők – tette hozzá Lits József.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.