Álszent és hazug rendszer: már évek óta adósai a választóknak
Tavasszal várhatóan még három alkalommal ülésezik az Országgyűlés, viszont érdemi munkára - a választási évek hagyományainak megfelelően- már nem lehet számítani. A pártok új témákkal már nem is készülnek, többnyire a már korábban benyújtott, tárgysorozatban lévő törvények szavazását próbálják elérni.
Az MSZP elsősorban a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött törvények ismételt szavazásáért küzd. Ezek közül kiemelkedik az új Polgári Törvénykönyv életbeléptetéséről szóló rendelet, amelyet Sólyom László azután küldött vissza, hogy korábban már egyszer visszadobta magát a törvényt is. A köztársasági elnök szerint ugyanis egy ilyen súlyú törvény alaposabb előkészítést és szélesebb egyetértést igényel.
Az Alkotmánybíróság által megsemmisített törvények esetében viszont nem kezdeményez újra a kormány, egy teljesen új törvényhozási procedúrára ugyanis már nem lenne elegendő az idő. A szocialisták határoznának a polgári perrendtartásról, a Btk-ról, a hadi rokkantak nyugdíjának rendezéséről és a rokkant nyugdíjasok nyugdíjának rendezéséről. Napirenden tartják a 2020. évi nyári olimpiai és paraolimpiai játékok rendezéséről szóló indítványt is.
Az MSZP tájékoztatása szerint előreláthatólag nem kezdeményez a párt rendkívüli ülést semmilyen témában sem - számolt be a Népszava.
Ha a parlament házbizottsága napirendre tűzi, és nem nyújtanak be módosító javaslatot, már csak a zárószavazás vár Tóbiás József kampányfinanszírozással kapcsolatos tervezetére. Az országgyűlési képviselő javaslata szerint az eddigi egymillió forintos kiadási korlátot 5 millió forintra emelnék, a kampányidőszakot pedig 60 napra csökkentenék. Utóbbi esetében viszont megjelenne a "médiában folytatható kampány" kategóriája is, amire csak a választást megelőző 20 napban lenne lehetőség. A jogszabályban szabályoznák a kampány átláthatóságát is. A választásokon résztvevő pártoknak ugyanis a kampány költségeivel összefüggő kifizetések teljesítésére külön bankszámlát kellene létrehozniuk, amit az Állami Számvevőszék folyamatosan felügyelne a bankszámlakivonatok révén. Ennek megfelelően kizárólag a kampányszámlán keresztül lehetne finanszírozni a kampánnyal összefüggő kiadásokat.
Az összesen 116 bennragadt törvényjavaslatból a Fidesznek 36, a kormánytöbbséget biztosító képviselőknek (MSZP-SZDSZ) pedig 31 törvényjavaslata maradt erre az évre, ám a kormányjavaslatoknak csak a töredéke kerül majd megvitatásra. A kormány tavaszi törvényalkotási programjában ugyanis összesen hét törvénytervezet szerepel.
A kabinet a többi között a hagyatéki eljárást, a világörökséget valamint - ha az új polgári törvénykönyvet életbe léptetik - a szociális és munkaügyi törvényeket szabályozná. A fentieken kívül törvényt hoznának környezetvédelmi kérdésekben, valamint mezőgazdasági és migrációs témákban is.
Tárgysorozatban van, tehát elméletileg még ebben a ciklusban törvény születhet a nemdohányzók védelméről szóló javaslatból, ami megtiltaná a dohányzást az éttermekben és a közterületeken, megállókban. Megnehezítenék a dohánytermékek vásárlását is, ugyanis cigarettát a 100 nm-nél nagyobb alapterületű boltokban, egy erre elkülönített területen lehetne csak vásárolni. A tilalmat megszegők 30 és 100 ezer forint közötti büntetésre számíthatnak.
Az MDF várhatóan a pártfinanszírozásról szóló törvényt szorgalmazza majd, erről hetekkel korábban rendkívüli parlamenti ülést is kezdeményeztek. "Az álszent és hazug rendszer rendbetételével a parlamenti pártok már évek óta adósai a választóknak" - áll az MDF közleményében. A párt Freedom House és a Trasparency International a kampányfinanszírozási rendszer átalakítására tett javaslatait támogatja, ez több ponton is - mint például a kampányszámla és a megemelt elkölthető összeg- egyezik a szocialista indítvánnyal - írta a
Népszava .