Ajándék Balog Zoltánnak
Úgy illik, ajándékozzuk meg egymást Jézus születésének karácsonyi emléknapján és mivel nekünk, fogyatékkal élőknek, rokkantaknak idén is sok meglepetésben volt részünk az emberinek keresztelt erőforrások minisztériumától, ezért most inkább csak én tennék valamit a lelkész-miniszter fája alá.
Sorstársaim – főleg a felülvizsgálati összeírásra „önként” jelentkezettek közül – egyre gyakrabban mondogatják, hogy a társadalom érdektelen velünk szemben. Nem védtek meg minket a rokkant-nyugdíj jogfosztó elvételétől, annak méltóságunkat sértő, fenyegető kommunikációjától.
Nem győzöm ismételni, hogy ez nem így van. Nem érdektelen, nem tud érdektelen lenni a társadalom azokkal a fogyatékkal élőkkel, rokkantakkal, megváltozott munkaképességűekkel, fiatal- vagy időskori egészségkárosodásokkal élőkkel, akik minden családban „szerzett” és „teljes jogú” hozzátartozók. Ha nem a szűkebb családban találunk érintettet, akkor a tágabb értelemben vett rokonságban, a „nemzetségben”, ahogy a keresztény-konzervatívnak árult, de a szegényeket, sérülteket eláruló rezsimpárt ideológusai citálják az ősmagyar-kori definíciót.
Csak hát a választásokat követően felállt kormány – szinte az első intézkedések között – fenyítette támogatás-elvonással inkább szociálisnak észlelhető, mint polgárjoginak tudható érdekvédelmi szervezeteinket és rajtunk keresztül családjainkat. Ráadásul az ország Orbánizmussal meg nem fertőzött fele – csak úgy, mint az idővel múló örömmámorban úszó Fidesz-szavazók – a köztársaság totális átalakulásával, és az Alkotmány Alaptörvénnyé szublimálásával voltak elfoglalva. Hogy a magánnyugdíj-pénztári vagyon államosításáról, mint nagy felháborodást keltő intézkedésről ne is szóljunk.
Az is igaz, hogy a busz után „rohanni tudó nyugdíjasokat”, „SZTK-néniket” „táppénzes papírral születő unokákat” kipellengérező rokkant-folklórisztikus tradíciót nem hagyta érzéketlenül a kormányzati „zsiványozó-csalózó” bűnbakképzés. A fegyveres rendvédelmi dolgozók nyugdíjának védelmére szervezett demonstrációkban pedig – egészségügyi és szervezési okokból egyaránt – alig képviseltettük magunkat.
Széttagolt, szociális, egészségügyi, ellátás-finanszírozási, rehabilitációs szempontból könnyen megosztható a mi világunk. Kevesen tudják, hogy az ENSZ terminológiája szerint mindenki fogyatékkal élő ember, aki tartósan egészség- állapot-változást szenved el. Ezzel szemben nálunk a viszonylag bonyolult szisztéma szerinti súlyosabb és maradandó egészségkárosodással élőket „kalkulálják” fogyatékosnak, ill. súlyos fogyatékosnak.
Ezt a több mint nevezéktani megkülönböztetést is felrótta hazánknak az ENSZ szakbizottsága abban a dokumentumban, melyet – tudomásunk szerint – máig nem hozott nyilvánosságra a kormány. Hazánk csatlakozását követően, 2008 májusában lépett hatályba az ENSZ fogyatékkal élő személyek jogainak védelmét előíró egyezménye, melynek teljesüléséről időről-időre számot kell adnia a részes tagállamoknak. Legutóbb idén szeptemberben mérettetett meg Magyarország kormánya, s ki-ki maga döntse el, könnyűnek találtatott-e.
A dokumentum megállapítja, hogy a pszichoszociális fogyatékosságot hazánkban nem sorolják a fogyatékosság fogalomkörébe. Ez a gyakorlatban szerintem azt vonja maga után, hogy az Orbán-kormány törvényalkotásban és végrehajtásukban visszaélhet ezzel. Történetesen arra a szándékosan bonyolult eljárásra gondolok, melyben a III. csoportos rokkant-nyugdíjasoknak ellátás-megszűnés terhe mellett kellett orvosszakértői felülvizsgálatra jelentkezniük, de a válaszdokumentumot nem a feladó címére várta vissza a hivatal.
Tömegével ismerek olyan sorstársakat, akik számára ez a feladat segítség nélkül megoldhatatlan volt. Azt pedig legalább aljasságnak tudom véleményezni, hogy az eljárás ezen szakaszában az érintettek ezreit segítő Humán Szolgálatokat a kormány már megszüntette. Egy intézmény esetében biztosan tudom: azt a központi utasítást kapták a kormányhivatal vezetőjétől, hogy azt kell hazudniuk ügyfeleiknek: csak ideiglenesen zárnak be.
A megállapítások arra is kitérnek, hogy kevés fogyatékkal élő személyt vont be a kormány az egyezménnyel kapcsolatos monitoring tevékenységbe. Nyomatékkal javasolják fogyatékkal élő nők és gyermekek bevonását.
Az egyezmény alapján kereken tiltást fogalmaz meg az ENSZ-jelentés: „A Bizottság aggodalommal állapítja meg, hogy mind a Fot. mind az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) elmulasztja kimondani, hogy a megfelelő lakáshoz való jog biztosításának elmulasztása diszkriminatív, ezért az egyezmény alapján tiltott”.
Idevágó észrevételem, hogy nincs egy hónapja annak, amikor az Alkotmánybíróság megsemmisítette a hajléktalanok közterületről való kitíltását célzó törvényt, melyre válaszul a miniszterelnök a taláros testület döntését „életszerűtlennek” minősítette és újabb jogszabályokkal való megfejelését jelentette be.
A dokumentumban olvashatunk a nagy létszámú intézetek „gyanúsan nagy összegű” fejlesztéséről. Ismeretes, a kormány 7 milliárd forint EU-támogatást kapott, amiből azonban nem az önálló lakhatást, hanem a meglévő nagy lélekszámú bentlakásos intézetek fejlesztését finanszírozza, mindezt 2030-a határidővel kitolva a reális pénzügyi és szakmai kontroll látóteréből.
Sürgős intézkedéseket és garanciákat vár az államtól az egyezmény betartását ellenőrző bizottság a fogyatékkal élő nők kényszersterilizálásának megakadályozására. Erről a veszélyről, ill. a kényszersterilizálás „gyakorlatáról” a közvélemény szinte semmit sem tud. Csakúgy mint a döntéshozók a romák egészségi állapotáról, a roma fogyatékkal élő személyekről, akikkel kapcsolatban szakszerű felmérést javasol a bizottság. Ilyen projektet nemrég már bejelentett Balog Zoltán, azonban lényegi elemeket nem tudni a megvalósításról.
Végezetül az ENSZ szakbizottsága széles körben terjesztésre ajánlja ezt a jegyzőkönyvet, megállapításait, köztük persze a pozitív kitételeket is.
A tárca, azonban nem tette elérhetővé azt a dokumentumot, mint ahogyan magyar nyelvű fordítását szintén hiába keresték segítőim.
Így hát annak teljes, angol nyelvű szövegét és a kivonatolt magyar fordítást közzéteszem a minisztérium helyett. Legyen ez egy súlyos fogyatékkal élő érintett szerény ajándéka szent este a lelkész-miniszternek.
Nagy Zoltán
Az ENSZ Fogyatékos személyek jogairól szóló egyezményének végrehajtását ellenőrző bizottság – Bizottság a Fogyatékos Személyek Jogairól – következtetései a magyar országjelentésről