A váltás receptjei

Sváby András a TV2 egyik alapítója. A szélesebb publikum a Napló műsorvezetőjeként ismerte meg. 2007-ben elköszönt a TV2-től. Nemrég felbukkant a TV Paprika gasztronómiai csatorna főzőműsorában, de jelen viszonyaink között nem tervezi a tévés visszatérést. Jól érzi magát mostani „pozíciójában”. SZTANKAY ÁDÁM írása.

2014. szeptember 12., 13:27

– Az ember volt a lényeg – összegzi a Napló egykori sikerének titkát Sváby András.

A történet egészét kiadó elbeszélés nem emelte el az élettől az eseményt. Annak mélységében vizsgálta, beszélte el. Hiszen amikor lefut egy műsor, szemétre kerül a tegnapi újság – de a hírek hatásai még mindig hullámokat vetnek. Belemosnak bármelyikünk életébe, nem másik univerzumban hömpölyögnek.

Sváby András étterme teraszán idéz múltat, töpreng a szakmán.

Az Ürömi Hütte pilisi domboldalban áll, közel a tengerszinthez. Egy év alatt lett a Top 50 magyar vendéglő egyike. Tulajdonosa mindig is vonzódott a gasztronómiához. Persze a szerkesztőségi létforma hiányzik, az „összjáték” a műsorkészítők hektikusságában is. Másfelől: egy jó étteremben a mosogatótól a szakácson át a főpincérig ugyancsak működik az egyéniségeket csapattá formáló értelmi-érzelmi viszonyrendszer. Ugyancsak alapja másik vállalkozásának: a Videoklinika.hu egészségügyi portálon orvosok és más szakértők adják tudásuk, habitusuk legjavát a projekthez.


Mezei riporter

Sváby Andrást – már gyakorló riporterként – amerikai újságíró-stúdiumon is arra ösztökélték, hogy hivatásában mindig az ember legyen a középpontban. Más pályán is működik a recept, amely számára amúgy is evidencia.

Édesapja Sváby Lajos Kossuth-díjas festőművész. Egyik elutasítója az elhíresült felkérésnek: kortárs művészeink készítsenek jelent heroizáló piktúrákat. Apja barátságai okán András olyan alkotók között cseperedett, mint például Kardos G. György, Mészöly Miklós, Örkény István, Petri György, Szász Imre.

Ettől azért még rakoncátlan kölyök volt. Nagyobb csínyek esetén édesapja jól választott könyvvel, értelmes szavakkal állította irányba. Gyógypedagógus édesanyja pedig – szigorúan a ráció szempontjából – akár nyaklevest is osztott. Az is meghatározó történet, amikor édesapja először és utoljára portrét készít fiáról. A tizennégy éves, duzzogó fiú éjfekete pólóban.

A terápiás fogás erősítette András képességét az önreflexióra. Bár még akkor sem tudta, hogy mi legyen, ha nagy lesz.

Végül az állatorvosi egyetemet vette célba. Pár pont híján egy „felejtendő”, bár elvégzett főiskolára utalták. Fontosabb, hogy az atyai barát, Havas Henrik hamarosan belépőt intézett számára a Magyar Rádióba. András sajátos buzgalomból kamaszkora óta megszállott újságolvasó. Állítja: csukaszürke pártállami időkben is briliáns publicisztikákra bukkant.

A Magyar Rádió Politikai Adások Főszerkesztőségén hetekig csak nézelődött vagy híreket böngészett egy csendes sarokban. Első tudósítására a nyári szabadságolások idején szalajtották el kölcsönmagnóval. Az első dicsérő szót Nej György szerkesztőtől kapta kisgazdakongresszuson készített anyagáért. Akkoriban már tudta, mi is akar lenni.

Egyike lett a fiatal rádiós generációnak, amelyik a rendszerváltás első éveiben bukkant fel. Tagjai között Kereszty Gábor, Frei Tamás, Kert Attila. Sváby hamar lett szerkesztő és műsorvezető a Krónikánál, ám a pekingi tudósítói posztra brahiból pályázott. Csakhogy az akkori vezetés a külföldi posztokon is fiatalítani akart. Így szerzett újabb tapasztalatokat a Kínából tudósító nemzetközi újságíró-közösségben.

Ahonnan aztán egyre többet hívogatta a Párizsba kiküldött Kereszty Gábort. Fontolgatták: nem kellene-e lemondaniuk tisztes egzisztenciát biztosító megbízatásukról? Ugyanis a honi közmédiánál az MDF-kormány akaratából „helyzetbe hozott” Nahlik–Csúcs-tandem a közmédia rendszerváltó szerkesztőségét is utcára tette. A dilemmát Bánó András oldotta fel: „mezei” riporternek hívta őket az MTV-ben induló Objektívhez. Hátrahagytak érte pénzt, paripát.

A köztévé utolsó, nemzetközi standard alapján készülő hírműsorát két évvel később, az MSZP–SZDSZ-kormányzat alatt szüntette meg az akkori elnök, Peták István. Sváby Andrást akkor rövid rádiós kitérő után az induló kereskedelmi tévék közül a TV2 invitálta alapítói közé Kereszty Gáborral együtt. A Naplóban kaptak feladatot, s a maguk elképzelései szerint átalakították. Abban bízva: másfél év alatt megelőzik az MTV nézettségben vezető hírmagazinját, A Hét című műsort. Két adás után hagyták le. A „családbarát” TV2 első születésnapján pedig már ezrek állnak sorba a munkatársak autogramjaiért a Budapesti Kongresszusi Központban rendezett partin.

Kezdett divatba jönni a „celeb” kifejezés. Sváby András úgy véli: a szó rejtett értelme szerint átmeneti hírnevet jelent. Az átmenetiségben viszont nincs semmi vonzó. Ezzel együtt a kereskedelmi tévék hőskorszakában Frei Tamással cserélgeti az első helyet a legkedveltebb tévések listáján.

Interjú Orbánnal

De nem ült meg a babérjain.

Kereszty Gáborral meggyőzték a TV2 akkori vezetését: támogassák egy rugalmas, kreatív külső műsorgyártási vállalkozás megalapítását. Az Interaktív Kft. egy másfél szobás lakásban kezdte működését. Hipersebességgel lett az egyik legnagyobb hazai műsorkészítő cég, élén Svábyval, míg Kereszty a TV2-nél lett vezérigazgató. Nevükhöz fűződik az első három Megasztár, a Jóban Rosszban-sorozat. Beindították az első magyar valóságshow-t, a Big Brothert. Utóbbi kapcsán azt mondja: nem mélyfilozófiai megfontolások motiválták, hanem a szakmai kihívás.

Ám az ember nem tagadhatja meg önmagát: az első széria nézettségi csúcsokat dönt, második a Big Brother történetének legnagyobb bukása volt. Amikor az RTL megindítja saját – durvább igényeket kiszolgáló – „trash” realityjét, a Való Világot, Svábyék cizelláltabb utat választanak: néptáncosokat, finomabb lelkeket költöztetnek a díszletek közé. Nem versenyezhettek ösztönlényekkel.

Mindeközben számára a Napló maradt a „szerelem”.

Interjúkban alapos felkészültséggel „terelte sarokba” Torgyán Józsefet vagy a D-209-es ügy kapcsán Medgyessy Pétert. Milliókat szögezett tévé elé az akkoriban fókuszba kerülő Gyurcsány Ferenccel készített beszélgetése is.

Az emberi reflexiókra fókuszáló riportjaik közül pedig a Könyves Kálmán körút felújításáról készült beszámoló éppen úgy kirajzolta az ország karakterét, mint az, amely Szécsi Pál életét mutatta be. És hiába tagadják sokan, még az elhíresült, szakmai bakiktól sem mentes – ahol faragnak, forgács is hullik – Orbán Viktor-interjú is.

De Sváby András tényleg soha nem tagadta meg önmagát. Idővel szaporodtak a tévécsatornák, véget ért az RTL-lel vívott lovagi korszak. Az Interaktív tulajdonost, vezetőt váltott.

A tévésszakmai tudása alapján is azt mondja: ahogy változtak a viszonyok, úgy lett egyre világosabb, hogy jobb, ha kereskedők állnak egy kertévé élén. Más kérdés: amikor egyszer csak azok vették át az irányítást, másként értékelődött a szakmai tudás. Mert azért kereskedő és kereskedő között is van különbség.

Annyi biztos: ha elvész az inspiráció, szakad minden kötél. Az is, amely hivatásához, műhelyéhez fűzte az embert. Sváby András tíz év után távozott a TV2-től.

Akkoriban már volt egy étterme, amelyen részben a kezdődő gazdasági válság miatt adott túl. De mára van egy másik. Mind jobban fut az internetes vállalkozása is. Fiai felnőttek. Az egyik fagott szakra jár. A másik nemzetközi vizeken is jegyzett vitorlásversenyző.

Fogást keresnek

Sváby András köszöni, jól van. Akkor is, amikor a bulvár honi mutánsai félinformációk alapján, helyspecifikus kegyetlenséggel igyekeznek fogást keresni rajta, hogy emeljék a példányszámot. Nincs dolga velük. Azt viszont együttérzéssel figyeli, miként kényszerülnek volt kollégák megalkudni hatalmi és egyéb akaratokkal. Remélhetőleg csak átmeneti állapot.

Ő maga nem zárja ki: visszatérhet még hivatásához, majd, egy letisztultabb helyzetben. Mikor? Mosolyog csak. Pilisi dombok között egy szabad ember.