A tizenkét nagyon testvér

2016. március 18., 10:38

Lázár Ervin meséjében Szegény Dzsoni és Árnika vándorlásuk közben egy házikóba térnek be, ahol tizenegy férfi ül az asztalnál, és vezényszóra jajdulnak fel, vezényszóra nyögnek az erőlködéstől. Ők a nagyon testvérek; ha valamelyikükkel valami történik, eltéved, éhezik, fázik, azt mindannyian érzik, akárcsak azt, amikor – mint jelen esetben – a tizenkettedik testvér épp egy hatalmas fatörzset cipel haza. El vagyunk átkozva – panaszkodnak a nagyon testvérek.

Árnika megmérgesedik, bolondok vagytok ti, nem elátkozottak, hiszen a legboldogabb testvérek lehetnétek; ha valaki eltéved, biztos lehetne benne, hogy a másik tizenegy már menne is keresni, ha valaki fázna, a másik tizenegy már vinné is a takarót, ha valaki egyedül cipelné a nehéz farönköt, a másik tizenegy már rohanna is segíteni!

A március 15-i nagy tüntetés megmutatta: három-négy nagyon testvérünk már nekünk is van; ha a tanároknak valami fáj, az fáj az egészségügyieknek is, ha valami bántja az egészségügyieket, az bántja a vasutasokat is, ha a vasutasoknak problémájuk van, az a BKV-sok problémája is, ha egy szülő jajdul fel, feljajdul még harmincezer. Mennek, segítenek, figyelnek egymásra. Egyelőre hárman-négyen vannak a mi nagyon testvéreink, lesznek majd tizenketten is.

„Vitték nagy boldogan a fát, és egyszer csak elkezdtek ám kiabálni:
– Hej, viszket a szemünk, melyikőtök sír?

– Én sírok – mondta a tizenkettedik testvér –, de örömömben.”

Ráczkevy Miklós, e-mail