A Tesla-legendárium
Hajdan magnót adtak el, ma autót próbálnak Tesla nevével. Meg regényt, amely erről a legendás szerb-horvát származású mérnökről, fizikusról, feltalálóról szól, aki nélkül nem lenne többfázisú villamos hálózatunk, váltóáramú elektromotorunk, nem létezne hangszóró, távirányító, de még radar, mobiltelefon, mikrohullámú sütő sem a jelen formájában. Tesla a budapesti telefonközpont főmérnökeként együtt dolgozott Puskás Tivadarral, New Yorkban Edisonnal, vetekedett Marconival a rádió feltalálása perében, azaz egyik megteremtője volt mai civilizációnknak.
A lexikonok szerint Nikola Tesla 1856 és 1943 között élt. Ám a legenda mindig gazdagabb: e regényes életrajz szerint 1943. január 8-án New Yorkból „teleportálta” magát Budapestre. Időben érkezett, még az autentikus Horthy-fővárosba. És a történelem közepébe.
Azok a náci ügynökök, akik a halálsugárnak nevezett (lézer)fegyvert már Amerikában meg akarták szerezni Teslától, csakhamar felbukkannak a magyar fővárosban is (köztük a sebhelyes arcú SS-tiszt: Otto Skorzeny). De a feltaláló tudta: nem a halálsugár az egyetlen eszköze. A teleportálással a frontvonalak mögé tudhatna küldeni tetszőleges számú katonát (mert a folyamat során azok megtöbbszörözése sem lehetetlen), vagyis Adolf Hitler őrvezető és tömeggyilkos helyzete reménytelenné fordulhatna.
Aztán történt, ami történt, igaz, ami igaz. Tesla a Haris-bazár pincéjében éli át a német megszállást, a gettózást, s technikai tudását és történelmi tapasztalatait összeépíti, ahogyan egy zsenitől elvárható. A regényben élők és mitologikus figurák vegyülnek: a Horthy-féle kiugrási kísérlet szereplői és Lőw rabbi prágai góleme ugyanazon a történelmi színpadon játszik nagyívű szinkronban.
Már csak a szerző nevét kellene ide írnunk, azonban a könyv íróját csupán a copyright nevezi meg: Matuscsák Tamás. (Aki fogorvos és pénzügyi tanácsadó és idegenforgalmár.)
(Alexander G. Thomas: Megszállottak. A Tesla-hadművelet. Kiadta a Noran Libro.)
Erdélyi S. Gábor