A szegényeket sújtja a különadó

Október elsejétől életbe lépett a 98 százalékos különadó.

2010. október 2., 10:17

A törvényt a legutóbbi parlamenti ülésszak végén fogadták el.A rendelkezés szerint 98 százalékos különadó sújtja a közszférában a végkielégítéseket és egyes jövedelmeket (például a felmentési időnek munkavégzési kötelezettséggel nem járó részre kifizetett munkabért, illetményt, az előző évi szabadságmegváltást). A szabályozás a 2010. január 1-jétől megszerzett jövedelmekre vonatkozik.

A törvény szerint így aki október 1-jéig megkapta az adó alá vont pénzt, annak október 31-ig kell visszafizetnie a megszerzett jövedelem 98 százalékát; aki e határidőt követően jogosult végkielégítésre, annak a munkáltató már automatikusan levonja a különadót. A különadó azokra a végkielégítésekre vonatkozik , amelyek meghaladják a kétmillió forintot.

A törvényt eredetileg a százmilliós végkielégítések visszaszorítására hozták a , kormányzati kommunikáció szerint ám adószakértők kiszámolták, hogy valójában a bérlista legalján szereplő közalkalmazottakat sújtja leginkább. Számítások szerint egy 30 éve a pályán dolgozó, 58 éves pedagógus például bruttó 300 ezer forintos bére után 20 havi juttatást kaphat, ha kirúgják. Ez adózás előtt bruttó hatmillió forintot jelent . A különadó befizetése után az elbocsátott pedagógus már csak 668 ezer forintot kaphat kézhez.

Jogászok pedig arra figyelmeztetnek: alapvető jogelveket sért a rendelkezés.