A roma lakosság az etnikai előítéletek leggyakoribb célpontja Magyarországon

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság szeptembertől megyei referenseket alkalmaz. Ők ingyen segítenek azoknak, akiket hátrányos megkülönböztetés ér.

2009. szeptember 17., 18:33

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság egy sikeres pályázatnak köszönhetően szeptember 1-jétől referenseket alkalmaz minden megyében. Egerben a Bartakovics Béla Közösségi Házban működő Esélyek Házában dr. Lukács Zoltán jogász kapott megbízást a feladatra.

A fiatal szakembert szigorú felvételi eljárás keretében választották ki - írta a Hírportál. Ő az, aki mostantól személyes kapcsolatot alakít ki a panaszosokkal. Minden héten csütörtökön délután 1-től 5 óráig tart ügyfélfogadást, a negyedik héten pedig egy-egy kistérségben jelenik meg.

– Az Egyenlő Bánásmód Hatóság célja a hálózat létrehozásával az – sorolta a szakember a weblapnak –, hogy a védett tulajdonságokkal rendelkezők minél hatékonyabban tudjanak élni törvény által biztosított jogorvoslati lehetőségeikkel. Védett tulajdonságok például a nem, a faji hovatartozás, bőrszín, nemzetiség, fogyatékosság, egészségi állapot, vallási vagy világnézeti meggyőződés, politikai vagy más vélemény, szexuális irányultság, nemi identitás, életkor, társadalmi származás, vagyoni helyzet, foglalkoztatási jogviszony jellege, időtartama.

A referens emlékeztetett arra is: a nemzetközi és hazai statisztikák szerint a roma lakosság az etnikai előítéletek leggyakoribb célpontja Magyarországon. Esetükben a munkanélküliség, az alacsony iskolázottság, a tartós szegénység, a rossz egészségi állapot, a nem megfelelő lakhatási körülmények, valamint az előítéletek együttesen okozzák társadalmi kirekesztettségüket.