A rendőrség szerint nem bűncselekmények a százmilliárdos áfacsalási ügyek

A rendőrség egy kivétellel az összes ügyben megszüntette a nyomozást, amely azután indult, hogy Horváth András egykori NAV-ellenőr nyilvánosságra hozta bizonyítékait.

2016. december 15., 17:45

Horváth András azért állt a nyilvánosság elé, mert felettesei szemet hunytak több, úgynevezett utaztatásos áfacsalási ügyben, és sorban leállították az adóhivatal vizsgálóit. A volt adóellenőr elhíresült „zöld dossziéjában” gyűjtötte össze a terhelő bizonyítékokat. Horváth András feljelentést is tett, azonban a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályának Kiemelt Ügyek Osztálya határozata szerint a feljelentésben szereplő cselekmények egy kivételével nem bűncselekmények, így a nyomozást részben megszüntették.

Vádemelés mindössze egyetlen cég, a Delta Feed Kft. kapcsán történt: hivatali visszaélés bűntettének gyanújával vádat emeltek F. Andrea ellen.

Hadházy Ákos, az LMP társelnöke a csütörtöki korrupcióinfón rávilágított az ügy sarkalatos pontjaira:


  • A nyomozás elképesztően felületes volt, magával a tényállással, az adóelkerülés meglétével/kizárásával még egy 46 milliárdos (!) ügyben sem foglalkozott. Ebben az ügyben mindössze annyi történt, hogy tanúként behívták meghallgatni a vizsgálatot leállító NAV-vezetőket. Ezek a NAV-vezetők azt állították, hogy a gyanú ugyan megvolt, de mivel külföldről lassan jönnek a bizonyítékok, ezért nem is bizonyítható a bűncselekmény. Inkább lezárták tehát az ügyet.

  • A zöld dossziéban átadott ügyek tizedével sem foglalkoztak.

  • Az Európai Ügyészség létrehozását nem véletlenül akadályozza az Orbán-kormány – a szervezetet többek között éppen az áfacsalások ellen hoznák létre.

  • A csalások pár évig csökkentek, de a jelek arra mutatnak, hogy a bűnözők ismét belendültek.

  • Ezekben az ügyekben nemcsak az a baj, hogy erkölcsileg problémásak, hanem az, hogy az elcsalt pénz nagyon hiányzik a költségvetésből.

  • A nyomozást megszüntető határozat jól mutatja, hogyan simogatja az állam a nagy nemzetközi cégeket. Azt meg mindannyian tudjuk, hogy a kicsi magyarokat hogyan préseli.

  • A fideszes többségű parlament nyilván nem véletlenül szüntette meg azt a lehetőséget, hogy a feljelentő panasszal élhessen az ügyészségnél.


Az LMP ezek után megfontolja a parlamenti vizsgálóbizottság felállítását, amit az ügy kirobbanásakor arra hivatkozva utasították el, hogy nyomozás van folyamatban.

Az Európai Parlament képviselői megszavazták, hogy az Európai Unióban minden macska és kutya esetében kötelező legyen a mikrochip beültetése és a nyilvántartásba vétel, az illegális állatkereskedelem visszaszorítása és az állatjóléti szabályok megerősítése céljából.