A politikusok ragaszkodnak a kopogtatócédulához

Mindössze két képviselőjelölt kapott több szavazatot a ferencvárosi időközi választás első fordulójában, mint ahány kopogtatócédulát le kell adni a jelöltté váláshoz. Négy „versenyző” elmaradt a 750-es „beugrótól”, akadt, aki csupán 63 voksot kapott. Azt kerestük, hogy akkor mégis mi szükség az ajánlószelvényekre.

2009. január 22., 09:52

A ferencvárosi időközi választások első körét Bácskai János (Fidesz) nyerte 4697 szavazattal, második Bánsághi Tamás (MSZP) lett 1850-nel, a „dobogó harmadik helyére Szegedi Csanád (Jobbik) került 681-gyel, bár megközelítette, de elmaradt a 750-től. Míg a többiek, a negyedik John Emese (SZDSZ – 419), az ötödik Várady Tibor (Humanista Párt – 295) és Paulik Péter (Magyar Kommunista Munkáspárt – 63) még fényévnyire voltak a határtól.

Ennek fényében talán okkal merül fel a kérdés, miért is nem lehet bárki jelölt, aki szeretne, mi szükség van a kopogtatócédulára? A szelvények léte alkotmányjogi kérdés, ezért erről az Országgyűlés Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottságának elnökét, dr. Csiha Juditot kérdeztük.

– Anno, a kerekasztal-tárgyalások idején ideiglenes megoldásként találták ki ezt az eljárást. Több mint száz bejegyzett pártot tartottak nyilván, s ennyi jelölt már követhetetlen lett volna. Ezért született az a megállapodás, hogy szükség van egy mérhető küszöbre, s ez hozta életre a kopogtatócédulát – idézte fel a múltat a bizottság elnöke. – Eredetileg azonban arról volt szó, hogy csak az 1990-es választásokra, aztán megszűnik, ám mégsem így történt.

– Azóta senki nem vetette fel, hogy nincs értelme az ajánlószelvénynek? Hiszen a ferencvárosi példa azt mutatja, a kopogtatócédulák csak felesleges nyomdaköltséget jelentenek, s az azt megszerezni vágyó „politikusok” okozta kellemetlenséget? Nem akarják megszüntetni?

– A politikusoktól nem érkezett ilyen indítvány. Persze sokan panaszkodnak, amikor végig kell járni a választókerületet, de amúgy senki nem vetette ezt még fel. Az alkotmányjogászok és a választók viszont valóban többször beszéltek arról, hogy felesleges a kopogtatócédula – idézte fel a múltat a bizottság elnöke. – Nem árt tudni, hogy a megszüntetés politikai döntés kérdése, amelyhez kétharmados támogatottság kell. Személy szerint én megtartanám, de ne legyen vele semmilyen visszaélés. Azért lehet szükség rá még ma is, mert ennek hiányában túl sokan indulnának egy választáson, s valamennyi kézzel fogható támogatottsága legyen egy jelöltnek. Arról nem beszélve, hogy így meg kell dolgozni, hogy valaki listára kerülhessen, s ilyenkor bizony végig kell járni a választókerületet. Persze ez némi gondot jelent azoknak, akik ezt csak négyévente teszik meg.