A plakátot is elkxrták?
Kísérteties a hasonlóság a Gyurcsány-film plakátja és egy 2016-os ecuadori kartellfilm plakátja között, utóbbit országa az Oscarra is nevezte, de nem jutott be a jelöltek közé.
Olvasónk hívta fel figyelmünket arra, hogy a Pécsi Galériában rendezett, kilenc latin-amerikai ország grafikusművészeinek munkáit bemutató Fiesta Grafica kiállításon szerepel egy filmplakát, ami stílusában és elemeiben idézi az Elkxrtuk azóta már mémesült filmplakátját. Megkérdeztük Korolovszky Anna grafikusművészt, a Magyar Plakát Társaság tagját, mennyire erős a két plakát közt a hasonlóság, és vajon súrolja-e a plagizálás határát.
„Egyik plakát sem sikersztori, de ennél sokkal durvább eseteket is tudnék mondani, amikor itthon egy az egyben lenyúlták egy külföldi előadás plakátját, és csak fogtuk a fejünket a kollégákkal, ez mennyire kellemetlen. Ebben a konkrét esetben ugyanazt a »kép a képben« technikát használta a két tervezőgrafikus, egy sziluettbe – ami lehet egy arc, egy figura, vagy táj – helyezett bele egy másik képet vagy jelenetet.
Ilyen és ehhez hasonló dizájn trendeket nem lehet levédetni. Sok más tervezőgrafikus is alkalmazza, ebben a műfajban sokkal inkább említésre méltó, színvonalasabb plakátok alkotója Szabó Levente, akit a brit filmakadémia kért fel a 2016-os BAFTA plakátok megtervezésére. Tillai Tamás grafikus Jón Kalman Stefánsson Menny és Pokol regénysorozatához készült borítói is ebben a szellemben készültek, vagy Faniszló Ádám Star Wars trilógiához tervezett könyvborítói, de ezeket a gyönyörűen illusztrált és átgondolt munkákat félek is egy oldalon említeni a fent nevezett filmplakáttal.
Ami a mémeket illeti, az internet népét nem kötik szakmai etikai szabályok, szabadon használhatják, feldolgozhatják egy alkotás elemeit, és az alkotónak ha van humorérzéke, akkor lehet öröm, hogy tovább él a munkája, akár azért, mert másoknak megtetszett, és ezért gyártottak belőle mémet, akár azért, mert kiakasztotta őket” – mondta el lapunknak a Metropolitan Egyetemen tervezőgrafikát, ezen belül plakáttervezést is oktató grafikusművész.
(Kiemelt kép: Sin muertos no hay carnaval (Holtak nélkül nincs karnevál) és az Elk*rtuk c. film plakátja)