A nők még mindig háttérbe szorulnak ha döntéshozatalról van szó Magyarországon

A magyar központi bank igazgatóságában ma harmadannyi nő foglal helyet, mint tíz évvel ezelőtt.

2021. október 28., 18:15

Szerző:

Legjobb helyzetben továbbra is a svéd és a dán nők vannak Európában, de az elmúlt egy évben Luxemburg, Hollandia és Litvánia tette a legjelentősebb előrelépést a férfiak és a nők egyenjogúsága terén, olvasható a Népszaván.

Magyarországon több szempontból is visszalépés történt, de az egészségtudatosságban például kifejezetten kiegyensúlyozott a nemek képviselete. Ez derül ki a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének idei jelentéséből, amely – a világjárványra tekintettel – az egészséggel összefüggő kérdésekre helyezi a hangsúlyt, és a kialakult helyzet komoly veszélyeire figyelmeztet. 

Az Európai Unió egésze az egészség vonatkozásaiban szerepel legjobban idén(87,8), ezen belül is az egészségügyi ellátórendszer elérhetőségében(98,2). Majdnem ugyanilyen jó a helyzet a pénzügyek terén(82,4). Figyelemreméltó a nők és a férfiak gazdasági helyzetének kiegyensúlyozottságára vonatkozó index, amely meghaladja a 88 pontot(88,3). A legnagyobb előrelépés a hatalomgyakorlással összefüggő kérdésekben történt. Ez ügyben több mint 13 pontot javított a közösség 2010 óta.

A pandémia teljesen új élethelyzeteket teremtett. A családok mindennapi küzdelmét alapvetően meghatározta például az, hogy az egészségügyben több nő dolgozik, mint férfi. A nők, akikre a hagyományos családmodellben otthon is több feladat hárul, a rengeteg munka mellett a családélet mindennapi rutinja összeomlott. A koronavírus-járvány idején a mobilitás korlátozása és a fokozott elszigeteltség miatt a nők nagyobb mértékben voltak kitéve a párkapcsolati erőszak kockázatának is.   

A világjárvány idején az erőszak teljes mértékét nehéz felmérni, a média és a női szervezetek arról számoltak be, hogy az erőszak áldozatául esett nők számára nyújtott szolgáltatások iránti igény jelentősen megnőtt.

A járvány a férfiakra jelentett nagyobb veszélyt. Közülük többen kerültek súlyos állapotba, szorultak kórházi ellátásra, mint a nők közül. A kutatók szerint ez nemcsak azzal függ össze, hogy nagyon sok férfi küzd krónikus betegségekkel, hanem azzal is, ami e mögött van, vagyis, hogy kevésbé egészségtudatosak, mint a nők.

Az összpontszámot tekintve Magyarország már nem áll annyira jól. A negyedik éve változatlan 53,4 ponttal Magyarország kitartóan az utolsó előtti, vagyis a 26. helyen áll. 

Ami a nemek közötti egyenlőség egészségügyi vonatkozásait illeti, Magyarország minden szempontból felülmúlja önmagát. Az egészségtudatosság 86,7 pontot kapott, amivel a rangsor 11. helyét foglalja el, az egészséges élet feltételeihez való hozzáférést tekintve pedig 18. az Unióban. Még a testi egészséggel összefüggő egyenjogúság területén is három hellyel előrébb, a 23. helyre sorolódott. 

Fizetési különbségek nemek között Magyarországon

A hatalmi pozíciók még mindig csak nagyon kevés nőnek hozzáférhetőek Magyarországon, különös tekintettel a gazdasági életre. Ebben a szférában a döntéshozatalt továbbra is a férfiak uralják, a nemek közötti egyenlőség indexe majdnem 15 pontot esett vissza 2010 óta. A tanulmány kitér a politikai életre és a közigazgatásra mondván, hogy ezeken a területeken annak ellenére nagyon kevés a nő, hogy arányuk jelentősen növekedett az elmúlt évtizedben. Ez a növekedés a közigazgatásban elérte a 20 százalékot, a parlamentben viszont nem több 4 százaléknál. Utóbbit a kutatók elsősorban azzal magyarázzák, hogy Magyarországon nincsenek törvényhozási jelöltkvóták. Azt is megjegyzik, hogy a magyar központi bank igazgatóságában ma harmadannyi nő foglal helyet, mint tíz évvel ezelőtt.

(Kiemelt képünk: illusztráció. Fotó: Krakenimages / Unsplash)