A Nézőpont Intézetnek tetszik a kormány

A Nemzeti Együttműködés programja címmel 2010. május 29-én elfogadott kormányprogram célkitűzéseit majd 44 százalékos eredményességgel közelítette meg a kormány a ciklus egynegyede elteltével - így értékelte a kabinet teljesítményét a Nézőpont Intézet. Az öt "nemzeti ügy" mindegyikéért több minisztérium felel, így az eredményesség nem egyes tárcák teljesítményét méri, hanem az összkormányzati teljesítményt.

2011. június 1., 09:18

A Nézőpont Intézet értékelése szerint a legsikeresebb terület, 69 százalékkal, a "demokratikus normák" fejezet célkitűzéseinek teljesülése, s alig valamivel mögötte, 61 százalékkal, a "rend" ígéretének teljesülése áll. A legtöbb teendő a "gazdaság" (36 százalékos eredményesség), az "egészségügy" (39 százalékos eredményesség) és a "szociális biztonság" (42 százalékos eredményesség) területén maradt.

Az eredményesség kiszámítása során az összesen 92 célkitűzés teljesülését 0-tól 4-ig terjedő skálán értékelte a Nézőpont Intézet, amelyet a 100 százalékos teljesülés esetével (368 pont) összevetve számolható ki az eredményességi százalék. Az egyes célkitűzéseket teljesülésük mértéke alapján pontozták.

A kutatásban vizsgált pontok melletti értékek a következőket jelentik:
0 - a kormányprogramban megjelölt célban nem történt semmilyen előrelépés;
1 - cél teljesüléséhez szükséges döntések az előkészítés fázisában tartanak; az elkészült koncepcióról társadalmi vita folyik; és/vagy a megszületett döntés eredménye bizonytalan;
2 - az ígéret részlegesen teljesült; és/vagy a döntés megszületett, de nem hatályos;
3 - a szabályozás hatályos; az ígéret nagyrészt igen, de nem teljesen valósult meg;
4 - az ígéret teljes mértékben realizálódott.

A teljes cikket az

InfoRádió weblapjánolvashatja, amelyben többek között ilyen megállapítások szerepelnek a jogbiztonságról: "A jogbiztonság érvényesítésének előmozdítására tett legjelentősebb lépés az új jogalkotási törvény elfogadása, míg külön törvény rendelkezik a jogalkotásban való társadalmi részvételről. A választópolgárok közügyekről való közvetlen megkérdezése az új Alkotmány kapcsán és szociális kérdésekben Nemzeti Konzultáció keretei között valósult meg."