A „nemváltó műtétekért sorban álló gyerekekről" kérdezték Novák Katalint
Novák Katalin kijelentette, örül, hogy köztársasági elnökként is a magyar családok ügye mellé állhat, nem felejti el korábbi családpolitikai céljait.
A koronavírus-járvány és a háború elfedi azokat a veszélyeket, amelyek most is ott leselkednek a gyermekekre - mondta Novák Katalin megválasztott köztársasági elnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Az április 3-ai népszavazással kapcsolatban fontos és elvitathatatlan jognak nevezte, hogy a szülők maguk dönthessenek a gyermekeik szexuális neveléséről.
A májusban hivatalba lépő államfő kifejtette, a járvány és a háború mellett lehet, hogy most nem olyan nyilvánvalóan, de léteznek azok a veszélyek, amelyek gyermekeinket fenyegetik, "nem feltétlenül fizikai értelemben, hanem inkább szellemi, lelki biztonságuk vonatkozásában".
Novák Katalin emlékeztetett, jövő hétvégén az országgyűlési választás mellett lesz egy nagyon fontos országos népszavazás is, amely lehetőséget ad mindenkinek arra, hogy állást foglaljon arról, hogy a gyermekek biztonságát a szülőknek kell-e elsősorban garantálniuk, illetve a gyermekek szexuális fejlődésénél a szülőknek a jogait kell-e megőrizni.
„Édesanyaként számomra nagyon fontos az, hogy a gyermekeink hosszú távú szellemi, lelki, érzelmi biztonságát is garantálni tudjuk"
– fogalmazott Novák Katalin.
A megválasztott köztársasági elnök szerint a népszavazás lehetőséget ad arra, hogy szülők nyilatkozzanak arról, hogy gyermekeik hosszú távú fizikai, érzelmi, lelki, szellemi biztonságát mennyire tartják fontosnak, és hogyan tudják ezt megőrizni. Kiemelte, a szülők sokszor találkoznak azzal, hogy a gyermekeket nehéz a mindennapokban megóvni "attól a veszélytől, ami őket a nemi identitásukban bizonytalanítja el".
Elmondta, az ukrajnai háború rámutatott, amikor az emberek az életüket védik, akkor "minden egyszerűbbé és egyértelműbbé válik". Novák Katalin beszámolt arról, hogy a határ mentén tett látogatása során olyan anyákkal találkozott, akiknek nincs fontosabb annál, minthogy a gyermekeiket biztonságban tudják, emellett olyan férfiakat is látott, akik szintén nem tudnak fontosabbat, minthogy a feleségüket, gyermekeiket biztonságban tudják.
Novák Katalin kijelentette, örül, hogy köztársasági elnökként is a magyar családok ügye mellé állhat, nem felejti el korábbi családpolitikai céljait.
„Nincsen fontosabb kérdés számunkra, mint a gyermekeinknek a jövője és ez a családoknak a segítésével szorosan összefügg" – mondta.
„Büszke vagyok arra, hogy egy olyan országban élhetek, ahol a családok a középpontban vannak, és büszke vagyok arra, hogy ez egy olyan ország, ahol egyre többen mernek gyermeket vállalni, családot alapítani és ki merjük mondani azt, hogy mindannyiunk számára a család megtartó erő"
– fogalmazott Novák Katalin.
A megválasztott köztársasági elnök elmondta, megindító összefogást tapasztalt az ukrán határ mentén tett négynapos látogatásán. Hangsúlyozta, csak pozitív tapasztalatokat szerzett, a menekülteket segítő emberek között nem volt pártalapú nézetkülönbség. Novák Katalin aláhúzta, mindenki segíteni igyekszik: a kormány, a karitatív tanács, a segélyszervezetek, az egyházak és a civil emberek is teszik a dolgukat. Kiemelte, a legelején mindenkit sokkolóan ért Oroszország agresszív fellépése, mostanra azonban rendkívül jól szervezetten folyik a menekültek segítése.
Novák Katalin kifejtette, abban bízik, hogy a koronavírus-járvány dandárja már elmúlt, a fellélegzés helyett azonban egy "egészen drámai, új helyzet" alakult ki az Oroszország által egy hónappal ezelőtt indított háború miatt. Elmondta, azért ment el tizenkét határ menti településre, mert úgy érzi, az ország vezetőinek ott kell lenniük, ahol baj van.
A tájékozódás mellett látogatása fő célja a magyar emberek köszönetének tolmácsolása volt - mondta Novák Katalin, majd úgy fogalmazott, "Magyarország szíve most ott dobog ebben a térségben".
Novák az interjú kezdetén többek közt arról beszélt, mindannyiunk életét meghatározza a háborús helyzet, ami egy koronavírusos időszak után jött. Abban bízik, hogy a vírusjárvány mögöttünk van, legalábbis annak a dandárja. „Éppen, hogy kezdtünk volna fellélegezni, elsirattuk, megsirattuk a veszteségeinket, akkor jött a következő csapás” – mondta. Kiemelte, ez egy drámai új helyzet, és nem tudni, hogy az Oroszország által éppen egy hónapja indított háborúnak mikor lesz vége.
A politikust ezt követően arról kérdezték, hogy az elmúlt napokban a határ menti településeken járt, ő pedig elmondta, tizenkét települést keresett fel. – Úgy érzem, hogy az ország vezetőinek ott kell lenniük, ahol szükség van rájuk – jelentette ki hangsúlyozva köszönetét az ott élők menekültek ellátásában nyújtott helytállásáért, és megindítónak nevezte az összefogást.
A műsorvezető azt vetette fel Nováknak, hogy „nyilván hallotta a magyarországi ellenzéknek azt a vádját”, hogy ők is ott voltak a határon és azt látják, hogy a kormány magára hagyta a civileket. „Rémhírterjesztésre végképp nincs szükség, mit érünk el ezzel?" – reagált Novák.
Állítása szerint ő a határ menti településeken töltött négy napja alatt csak pozitív tapasztalatokat szerzett, nem voltak pártbeli, nézetbeli különbségek, egyszerűen csak segíteni akaró és segítségre váró emberek voltak. Később azt is mondta, a munkában résztvevő segélyszervezetek 500-500 milliót kaptak a kormánytól, de a magyar emberektől is több mint 800 millió forint érkezett a 1357-es adományvonalon.
Ezután Nagy Katalin azt magyarázta el, hogy a háború rávilágított arra, hogy „az élet rendje”, hogy a férfiak mennek harcolni, az asszonyok meg felelősséget vállalnak a gyerekekért.
„Ma olyan nagy vita van a társadalmi nemekről, úgy érzi ön is, ha erre odafigyel az ember, világos választ kaphat, mi a nemek feladata?" – kérdezte a műsorvezető. Novák azt válaszolta, ha az életünk van veszélyben, lecsupaszodik minden, minden egyszerűbbé és egyértelműbbé válik. Ő maga olyan anyákkal találkozott, akiknek nincs fontosabb gyerekeik biztonságánál, akik hátra hagyták a férjüket, a 18 év feletti nagyfiaikat ezért.
Novák megjegyezte azt is: most, hogy háború van, meg járvány volt, „elfedi azokat a veszélyeket, amelyek amúgy ott leselkednek”, és fenyegetik gyermekeink szellemi-lelki biztonságát. Ezért szerinte a jövő hétvégén rendkívüli fontosságú lesz a választás és az országos népszavazás, utóbbi lehetőséget ad mindenkinek, hogy állást foglaljon: a gyermekek szexuális fejlődésénél a szülők jogait kell-e megőrizni.
A műsorvezető ezen a ponton azzal folytatta:
„borzasztó erősen támadják Magyarországot” a népszavazás miatt, „óriási reklámfelületeken, jó sok pénzért” biztatják az embereket, hogy érvénytelenül szavazzanak a népszavazáson, miközben „más országokban fiatal gyerekek állnak sorban nemváltoztató műtétekért”.
Ez nem erősíti meg a kormányt? – kérdezte Nagy Katalin. Itt a hamarosan hivatalba lépő államfő úgy válaszolt: nem a kormány nevében tud nyilatkozni, hanem édesanyaként tudja azt mondani, hogy számukra nagyon fontos, hogy a gyermekeik hosszú távú szellemi, lelki, fizikai biztonságát is garantálják. Szerinte szülőként sokszor találkozni azzal, hogy a gyermekeiket nehezen tudják megóvni attól a veszélytől, „ami őket a nemi identitásában bizonyítja el”, és véleménye, hogy a gyerekeknek meg kell adni a lehetőség, hogy kisfiúként vagy kislányként nőjenek fel.
A legvégén Nagy Katalin tanáccsal is ellátta Novákot, azt mondta neki, hogy „nem biztos, hogy mindig olyan nagyon komolynak kell lenni, mint Áder János volt”. Novák Katalin erre úgy felelt: nem érzi szükségét az összehasonlításnak, egy új elnök egy új ciklus kezdetét jelenti, és az ő ciklusának is lesz sajátos arcéle.
(Kiemelt kép: Budapest, 2021. szeptember 11. Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter beszédet mond az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszushoz (NEK) kapcsolódó családi napon a Margitszigeten 2021. szeptember 11-én. MTI/Máthé Zoltán)