A medencében nincs párbeszéd – Pásztory Dóra és Kiss Noémi vitája Hosszú Katinkáról

Pásztory Dóra paralimpikon úszó nyílt levélben bírálta Hosszú Katinkát, mert problémásnak érzi, hogy nyilvános megszólalásai nem igazán hordozzák magukban a párbeszéd lehetőségét. Azt is nehezményezi, hogy összefogásra szólít fel, amikor neki van rá szüksége, de hallgat, amikor más érdekében kellene felszólalnia. A szintén uszodai légkörben fölnőtt Kiss Noémi író viszont védelmébe vette a bajnoknőt, mert szerinte Hosszú nyilatkozatai eredetiek és átláthatók, ráadásul senki nem vágta így keresztbe a sportszövetségek feudális szálait, mint ő, ezért válthat ki sokakból irritációt. Páros interjúnk.

2017. július 22., 07:13

Szerző:

– Ön nyílt levelében azt írja, Hosszú Katinka összefogásra szólít fel, amikor neki van rá szüksége, de hallgat, amikor más érdekében kellene megszólalnia. Milyen szolidaritásra gondolt? Az úszókat érintő sportszakmai ügyekre vagy tágabb társadalmi problémákra, mint amilyen például a romák kirekesztettsége?

Pásztory Dóra: Manapság szinte bármelyik nap ki lehetne állni valamely ügy mellett, még akkor is, ha csak a sport területére gondolunk. Az elmúlt két évben az úszóvilágban is történtek olyan dolgok, amelyek kapcsán fájóan hiányoztak a sportolói megszólalások, elég csak a Kiss László-ügyre gondolni. Hosszú Katinka szolidaritást és támogatást vár el, mondjuk, az úszótársadalomtól, olyan ügyekben, amelyekben érintett, de más esetekben talán neki is illene hasonló gesztusokat tennie. Vagy olyan ügy mellé odaállnia, ami nem feltétlenül az ő érdekét szolgálja, de az összetartást, a közösségi érzés megőrzését vagy épp annak kialakítását szolgálja. Ehhez képest az úszók úgy érzik, Hosszú Katinka afféle megközelíthetetlen sziget. Érdekes volt nézni, hogy amikor a sportolók hazajöttek az olimpiáról, a gépből kiszállva Katinka és férje, Shane mentek elöl. Nem láttam mást, aki az edzőjével vonult volna. Szó sincs arról, hogy ez rossz volna, hiszen az ő párosuk különleges sikerei mögött bizonyára ott van ez a véd- és dacszövetség is. De mindenkinek szüksége van fegyvertársakra is.

Kiss Noémi: Katinkáék Rióban külön laktak, és én is felfigyeltem rá, hogy hiányoztak a legtöbb fényképről is. Aztán az olimpia után egy képen felbukkantak Orbán Viktor társaságában. A politika persze szereti a győzteseket, ami nem szimpatikus, de erről Katinka nem tehet. Én úgy látom, keresi a maga hangját. Jelenleg ma ő Magyarország egyik legnépszerűbb embere. Ha bármit feltesz a Facebookra, azzal többekhez jut el, mint bármelyik magyar médium. És ezt ő maga érte el. Ami a Kiss-ügyet illeti, az alapvetően változtatta meg a sportkommunikációt, hiszen egy zárt rendszerből pattant ki. Ez azért érdekes, mert az úszók nem szoktak nyilatkozni. Darnyi Tamás például életében két-­három mélyebb interjút adott. Az egyiket Gyárfás Tamás készítette vele, s abban beszélt a Juliska nevű botról, amivel Széchy Tamás verte őket. De a nyilvánosságban a verés említésén kívül még senki nem beszélt Széchy módszereiről. Ellentétben a Kiss-üggyel, ahol Takáts Zsuzsanna a kamerák előtt közölte, hogy őt ez az ember megerőszakolta. Ez forradalmi lépés a magyar feminizmus történetében, hiszen, mint említettem, zárt rendszerről beszélünk, amely soha nem kommunikálta az ilyen ügyeket.

 


Pásztory Dóra


(1984) kétszeres paralimpiai bajnok úszó.

2000-ben a sydney-i paralimpián 200 méteres vegyesúszásban aranyérmet, 100 méteres pillangóúszásban bronzérmet nyert.

A 2004-es athéni paralimpián 200 méteres vegyesúszásban aranyérmet, 100 méteres hátúszásban és 100 méteres pillangóúszásban ezüstérmet szerzett. 2005-ben visszavonult. Az ELTE-n tanult újságírást, mellette az Általános Vállalkozási Főiskola nemzetközi tanulmányok szakán is diplomát szerzett. Jelenleg a WMN internetes magazin állandó szerzője.

Férjével és kisfiával Londonban él.


 

– Csakhogy az úszószövetség vezetése az őszinte szembenézés és a tények feltárása helyett az ügy szőnyeg alá söprését választotta.

K. N.: Azt azért ne gondoljuk, hogy a művelt Nyugaton egyszerűek ezek az ügyek. A német sportban például most kezdenek megjelenni az első olyan könyvek, amelyek a hormonkezelésekről, az erőszakról szólnak. De az ilyen ügyekhez Hosszú Katinkának nehéz csatlakoznia. Ő már egy másik generáció. Ráadásul azzal van elfoglalva, hogy ezt az egész rendszert megpróbálja szétrobbantani. Ugyanazokkal az eszközökkel, amelyekkel ellene dolgoztak éveken át az úszószövetségben. Mert tőle hallottuk, hogy Gyárfás Tamás le akarta őt beszélni arról, hogy ússzon. Az érdekes az, hogy ezt Hosszú Katinka úgy dolgozta föl, hogy a bántás számára afféle dopping. Minél inkább szidják, annál keményebben küzd. Erről Hosszú Katinkán kívül tudtommal még senki nem beszélt. Bár biztos, hogy Hosszút nehéz megközelíteni, de azért készült vele két-­három elképesztő interjú is.

P. D.: Az is egy áttörés volt ebben a kommunikációban, hogy egy úszó nyilvánosan áll ki a szövetség ellen. Pedig nyilvánvalóan nem Katinka az első olyan úszó, akit a szövetség megpróbált más útvonalra terelni. Amikor Katinka összetépte az úszószövetség szerződését, D. Tóth Krisztának nyilatkozott, és előre megmondta, miről nem lehet kérdezni őt; persze hogy a szerződés körüli ügyekről.

– Épp emiatt hagyott az a beszélgetés hiányérzetet maga után. És, sajnos, nincs az az újságírói fifika, ami ilyen, előre leszögezett, kőkemény üzleti érdekek mentén kialakított játékszabályokat fölül tudna írni.

P. D.: Én azóta egyébként nem is láttam vele készült televíziós interjút. Az írott sajtónak pedig megvan az az előnye, hogy ellenőrizni lehet a kérdéseket és utána a válaszokat is. Ismerek olyan újságírót, aki elküldte Hosszúnak a kérdéseit, és onnantól kezdve esélye sem volt az interjúra, mert voltak benne kényes témák. De említhetem a saját példámat is. Megírtam a nyílt levelemet, amire azóta is várom a választ. Ez összefügg azzal is, hogy az átláthatóság ma nagyon hiányzik. Egy olyan emberről beszélünk, aki megpróbálja a saját területét megreformálni, és épp ő akarja az egy kézben összpontosuló, kontrollált hatalmat és kommunikációt megváltoztatni. Ez ellentmondás.

K. N.: Csakhogy ő sportoló, s nem tud a tisztaság jelképe lenni, mert egy olyan világban kezdett el sportolni, amelyben nincs tisztaság. A nyílt leveled megjelenése után azt nyilatkozta, hogy nem kerested meg, mielőtt a levél nyilvánosságra került volna. Viszont ő rögtön reagált rá. Szerintem az új szervezet megalapítását nem is jelentette volna be a világbajnokság előtt, ha nem lett volna a leveled. (Hosszú Katinka nemzetközi érdekvédelmi szervezetet alapított, hogy egységesen képviseljék az úszók érdekeit a Nemzetközi Úszószövetséggel szemben – A szerk.)

P. D.: Dehogynem. A levelemre pedig csak annyit mondott, hogy majd reagál rá, de semmi nem történt. Bár már az is jól­­esett, hogy egyáltalán tudomást vett róla, és elgondolkodik a tartalmán.

MTI Fotó: Kovács Tamás

– Az az érdekes, hogy a face­­boo­­kos profi kommunikációban mintha tényleg lenne egyoldalúság, akadozna a kommunikációja, amikor kérdések merülnek fel.

K. N.: Mert még keresi a hangját, a lehetőségeit. Hosszú Katinka fiatal sportoló, mi meg újságírók vagyunk, akik többé-kevésbé ismerik a média működését. Ő alapvetően úszó, aki elképesztően sokat edz, sokkal többet, mint annak idején Egerszegi Krisztina.

P. D.: De közben ő maga mondja, hogy van Iron Lady és van Hosszú Katinka. Nem lehet elvonatkoztatni attól, hogy van egy úszóegyesülete és van egy Iron Lady brandje, hiszen üzletasszony is. Ez amúgy zseniális. És nagyon kíváncsian várom, hogy Magyarországon lesz-e végre egy olyan úszóegyesület, ahol nem hierarchikus rendszerben és nem a megfélemlítés eszközeivel folyik a felkészülés, hanem annak az egyenrangú viszonynak az egyesületi kiterjesztésével, ami Katinka és a férje közt van.

K. N.: De ez csak akkor működik, ha a MÚSZ is megváltozik, hiszen náluk van a pénz, az edzői program, a világbajnokságok szervezése. Ez egy feudális szervezet, s még a nevezésekben sincs autonómia. Hosszú Katinka most olyan nyomást gyakorol a szövetségre, ami talán valamikor olyan változást hoz, ami magától soha nem következett volna be. Egerszegi Krisztina hangját mindig hiányoltam. Pedig ha a múltról, edző és úszó kapcsolatáról van szó, nagyon nagy szükség lenne a megszólalására.

– A Kiss László-botrány kapcsán hallgatott mindenki.

P. D.: Igen. Kovács Ági is, aki már túl az aktív sportolói léten, szintén nagyon ügyesen építi a saját brandjét. Visszatérve Hosszúra, nekem az is nagy hiányom, hogy bár erőteljesen kommunikálta Gyárfás menesztésének szükségességét, amit végig is vitt, ám azóta semmit nem tudunk arról, mit gondol az új vezetésről. Elégedett-e azzal, ami van? Azt látjuk, hogy Bienerth Gusztáv szinte csimpaszkodik belé, mintha ő lenne a biztosítéka a saját pozíciójának, de azért akad itt ellentmondás bőven: az elnök láthatóan jó kapcsolatokat ápol Katinkával, de a szövetség és az úszók nem tűnnek elégedettnek vele.

 


Kiss Noémi


író 1974-ben született Gödöllőn.

Általános iskolás korában versenyszerűen úszott, majd gimnazistaként vízilabdázott. Bölcsésznek tanult, egyetemi éveit Miskolcon, Svájcban, majd a németországi Konstanzban töltötte. PhD-fokozatát 2003-ban szerezte a Miskolci Egyetemen irodalomtudományból, disszertációját Paul Celan költészetéből írta. Műveit több nyelven is kiadták. 2009-ben Irodalmi Centrifuga-díjat nyert, 2014-ben pedig megkapta Zürich város ösztöndíját, 2015 júniusában a Darmstadti Irodalmi Zsűri a Rongyos ékszerdoboz – Utazások keleten című útikönyvét a hónap könyvévé választotta.

Legutóbb Sovány angyalok címmel jelent meg regénye 2015-ben.


 

– Kiss Noémi Hosszú Katinkában a női sport emancipációját látja. Nem tűnik úgy, hogy ezzel az emancipációjával magára maradt? Hiszen nem követték őt más női sportolók sem az úszás területéről, sem máshonnan. Pedig Katinka egész imidzse maga az emancipáció: céltudatos, ha kell, kíméletlen, Iron, a hatalmi-politikai játszmáktól sem fél, sok pénzt keres.

K. N.: Ez nagyon nehéz ügy. A női vízilabdázók például Európa-­bajnokok lettek, de fel sem merült, hogy ők kapják a sportújságíróktól a legjobb csapatnak járó díjat. A focisták nyertek, mert továbbjutottak az Európa-­bajnokságon a csoportjukból. A nőknek sokkal nehezebb. Ki az a magyar sportoló, akinek olyan eredményei vannak, mint Katinkának?

P. D.: De ebben nem zavar téged, amikor ő maga nem reagál arra, hogy újságírók az edzőjével magyarázzák a sikereit? Hogy nem Katinka úszik világcsúcsot, hanem Shane és Katinka.

– És nem csak a sportsikereknél merül fel Shane Tusup neve. Amikor Hosszú kiáll az úszószövetség vezetőségével szemben, akkor is sokan mondják, hogy ez nem is ő, hanem az amerikai férje. Ez a magyar társadalom nőellenes beidegződése? Hogy egy nő magától nem lehet ennyire bátor, biztosan a férje irányítja? De meg is fordíthatjuk a kérdést: a mindenki által szeretett Katinkát a nép a legrégibb toposz alapján védi, vagyis a jóságos király csak azért követ el hibákat, mert rossz a tanácsadója.

K. N.: Van olyan feminista csoport, amelyben azzal kezdték ki Katinkát, hogy a férje abúzálja. Ezek nagyon káros feltételezések. Ezt annak ellenére mondom, hogy Shane esetenként valóban primitíven üvöltözik, úszóberkekben azt mondják, nem tudja türtőztetni magát.

P. D.: Valóban, nem egy eset került nyilvánosságra, amikor láthatóan nem tudta a feszültséget kezelni, gyakorlatilag dührohamban tört ki.

K. N.: Ezt Katinka biztosan kezeli, és ezt bízzuk is rá!

P. D.: De ez így óhatatlanul témává válik. Nem kéne erről beszélnie? És ez nyilván árnyalná is a Katinkáról kialakított képet. Különösen most, amikor Soros-plakátokkal van tele az utca. Hiszen volt olyan árnyalata is az őt ért kritikáknak, hogy a „Mi Katinkánk kedves, aranyos, de bezzeg a hataloméhes, agresszív, amerikai férje!” Ezt nem szabadna annyiban hagyni. Az egész közbeszéd jókra és rosszakra osztja a világot. Ezt lehetne árnyalni Katinka megszólalásaival.

K. N.: Nem igaz, hogy nem reagál! Mindennap kirak egy képet, hogy miként edz a férjével, mit csinálnak éppen. Szerintem ő így védekezik. Ha nem hagyom meg a személyi autonómiáját, nem fogadom el önálló személyiségnek. Nem szeretnék rajta feltételezéseket számon kérni.

P. D.: A Facebook és az Instagram kirakatvilág, annyi látszik belőlük, amennyit el akarnak mesélni magukról.

K. N.: Szinte lehetetlen megoldani azt, hogy ha megszólalok, ne polarizáljam a közönséget engem támogatókra és engem gyűlölőkre.

– Katinka autonóm működését így is folyamatosan bírálják. Amikor arról beszélünk, hogy Egerszegi hallgat, akkor azt is látnunk kell, hogy így legalább megmenekül a támadásoktól. A hallgatás a kikezdhetetlenség biztosítéka.

P. D.: Így nőttünk fel, nem? Az iskolapadban az a jó gyerek, aki csöndben van.

– Hogyan lehet sportolóként úgy egyensúlyozni, hogy ki is álljon ügyek mellett, de azért ne legyen túlságosan megosztó?

P. D.: A sikeres sportolókat Magyarországon mindenki szereti. Ezért nehéz aztán szembesülniük a kritikákkal, ha mégis megszólalnak. Sok sportoló azért sem teszi ezt, mert nincsenek felkészülve arra, hogy ne szeressék őket. Ezért is tudom megbocsátani Egerszegi és Darnyi hallgatását is, mert a kommunikáció nekik mindig afféle szükséges rossz volt, amit el kellett viselniük. Katinka más generáció: ő tudatosan kommunikál.

K. N.: Amikor 14 évesen abbahagytam az úszást, meg sem tudtam szólalni. Felnőtt fejjel értettem meg, hogy mi egyáltalán nem beszélgettünk az uszodában.

P. D.: Monológokat folytattunk a fejünkben. Az úszó feje a vízben van, oda kiáltja bele a fájdalmát. A medencében nincs párbeszéd.

– Hosszú Katinka érvei meggyőzőek voltak a MÚSZ-szal és a nemzetközi szövetséggel szemben is. Viszont ő, aki az utóbbi időben állami támogatás nélkül, a profi versenyekből szerzett bevételei­­vel és az Iron brandet megalapítva áll a saját lábán, nyilván sokaknak antipatikus a majd „megoldjuk okosban” országában.

P. D.: Ehhez képest a piaci alapon létrehozott egyesülete egy közpénzen épült pályát kap.

– Ez valóban felveti annak kérdését, mennyire kívánja maga körül a transzparenciát biztosítani. Ez már az adófizetők pénze.

K. N.: Szülőként figyeltem fel rá, hogy az óvodai-iskolai ingyen úszást kifizették az önkormányzatok, a pénz pedig odavándorolt az egyesületekhez. Elképesztő pénzekről beszélünk. A szülők örülnek az ingyenes úszásnak. Ki tudja, miért, egyes úszóiskolák régóta uralják a piacot. Erre Katinka azt mondja, „én is szeretnék ebből részesülni, feudális rendszer van Magyarországon”. Persze az igaz, hogy nyilvánossá kell tennie Katinkának is, ha adófizetők pénzét költi. De azt is nézzük meg, a többiek mennyi pénzért úsztatnak. A Zuglói Szülők Közössége utánajárt, hogy a fideszes Rátonyi Gábor polgármester idején csaknem négyezer forintba került az ingyenes gyerekúszás. Ennyit fizetett az önkormányzat annak az úszóiskolának, amellyel leszerződött. Ez a piaci ár három-négyszerese. Katinka olyasmibe ment bele, amiben tudta, hogy korrupció van.

– Ha a korrupció ellen harcolok, hitelemet vesztem, ha nem vagyok feddhetetlen.

K. N.: Az egész rendszer olyan, hogy mindenki érintett valamiben. Az emberek amatőr sportot várnak, miközben a sport már régóta nem az. Már nagy pénzek és nagy kiváltságok vannak. A Kádár-rendszerben egy Adidas melegítő, most pedig az, hogy te csinálhatod a gyerekúszást a Komjádiban.

P. D.: Meddig lehet egyszerre két lovat megülni? Egyrészt csinálok egy amerikai típusú vállalkozást, és gyakorlatilag úgy építem fel a brandemet, mint egy profi amerikai, másrészt, ha az érdekeim úgy kívánják, belesimulok a magyar rendszerbe. Ha a magyar rendszerben az úszószövetség működése nem fekszik nekem, akkor felemelem a szavam, amikor viszont az egyesületi működésről van szó, és az tetszik, akkor megengedőbb vagyok.