A liba után nyúlra vadászik a Négy Mancs. De miért?

Ha egy eredetileg jószándékú szervezet szerepet téveszt, annak a céljával köszönő viszonyban sem lévő következményei vannak. Ennek nyilvánvaló példája a bécsi székhelyű Négy Mancs nevű állatvédő társaság, amelyről egyre inkább úgy tűnik, hogy a háttérből nyers üzleti érdekek mozgatják, de legalábbis felhasználják. A szervezet néhány hónapja a magyar libaágazatot pécézte ki és hozta igen nehéz helyzetbe, most a nyúltenyésztést vette célba.

2008. november 19., 16:01

A libatömés ellen indított nemzetközi kampány hatására a legnagyobb magyar májexpotőr termékeit levették több nagy német és osztrák kereskedelmi hálózat polcairól. Kezdettől fogva az volt a gyanús, hogy a bojkottfelhívás csak a magyar termékeket sújtotta, másokat nem, pedig libát nem csak nálunk tömnek. Az ügyben a Négy Mancs képviselői tagadták, hogy konkurens érdekcsoportok állnak az akció mögött, a nyilvánvalóan egy nagy termelőt megcélzó egyoldalúságra viszont nem tudtak ésszerű magyarázatot adni. Az egésznek az lett az eredménye, hogy a célba vett vállalat felhagyott a libatermékek gyártásával és több száz dolgozóját elbocsátotta. Ez lehetetlen helyzetbe hozta a neki beszállító kisvállalkozásokat is, amelyek nem tudta mit kezdeni a tízezernyi hízott libával. Mindezek hatására a korábban kiszámíthatóan működő ágazat egésze csaknem összeomlott.

A liba után a jelek szerint a nyúltenyésztés is szúrja valakiknek a szemét. Az interneten megjelent egy, állítólag a Négy Mancs által készített videoklip, amely a Magyarországon tenyésztett nyulak tartási körülményeit ítéli el. A klip a gyártók szerint egy svájci érdekeltségű dabasi nyúlfarmot mutat be, ahol az állatokat borzalmas körülmények között tartják. A dolog szépséghibája mindössze annyi, hogy az országos állatvédelmi főfelügyelő vizsgálata szerint ott a képeken ábrázolt módon és technológiával nem is tartanak nyulat. A vállalkozás a Svájcban szokásos előírásokat alkalmazza, és egyeztetett a svájci állatvédő szervezetekkel is ez ügyben. Az EU-ban erre egyébként nincsenek külön előírások.

A Négy Mancs „nyúlvadászatát” gyanússá teszi az is, hogy a klipet nem is a magyar tagszervezet készítette, hanem állítólag a svájci. Arról nincs hír, hogy az ottani nyúltartási körülményeket is hasonló intenzitással tanulmányozták volna. A jelek arra utalnak, hogy ezúttal is - akárcsak a libák esetében - azt az országot, hazánkat szúrták ki, amely nagy mennyiségben szállít termékeket a nyugat-európai piacra. Ha a liba esetében még próbálkozhattak azzal védekezni, hogy ez nem tudatos, most már nagyon kilóg a nyúlláb.

09:00

Az Európai Parlament képviselői megszavazták, hogy az Európai Unióban minden macska és kutya esetében kötelező legyen a mikrochip beültetése és a nyilvántartásba vétel, az illegális állatkereskedelem visszaszorítása és az állatjóléti szabályok megerősítése céljából.