„A legkiszolgáltatottabb embereket félemlítik meg”

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint alapjogokat sért a Miskolci Önkormányzati Rendészet több szervezettel közösen tartott hatósági ellenőrzés-sorozata. A jogvédő szervezet a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Irodával (NEKI) közösen beadvánnyal fordult az alapvető jogok biztosához, hogy vizsgálja ki a megfélemlítő módon végrehajtott, kifejezetten a mélyszegénységben élőket érintő ellenőrzéseket.

2014. március 4., 14:45

A TASZ közleménye kitér arra, hogy tíz hónap alatt negyvenöt hatósági ellenőrzést tartott a Miskolci Önkormányzati Rendészet társhatóságokkal, közszolgáltatókkal közösen, rendőri biztosítás mellett Miskolc főként romák lakta, elgettósodott településrészeiben.

A jogvédő szervezetekhez érkezett személyes beszámolók és a beszerzett adatok alapján megállapítható: az ellenőrzéseken a családokat két-három tucatnyi hatósági ember egyidejűleg veti alá számos ellenőrzésnek, így lakcím-nyilvántartási, állat-egészségügyi, hulladékkezelési, köztisztasági, gyámhatósági, közüzemi és szociális igazgatási ellenőrzésnek is.

A TASZ megemlíti azt is, hogy mindemellett a lakók tulajdonjogát is ellenőrzik, a hatóságok adásvételi szerződések bemutatását kérik tőlük.

A közérdekű adatigényléssel megszerzett adatokból egyértelműen megállapítható, hogy az eddigi ellenőrzések kizárólag az úgynevezett szegregátumokban, elgettósodott utcákban, településrészeken történtek – szögezi le a közlemény, amely megállapítja azt is, hogy „a totális állami berendezkedésekre jellemző elnyomó hatósági fellépés gyakorisága, az ellenőri csapatok nagyságrendje méltatlan egy európai, demokratikus jogállamhoz”.

A TASZ szerint a Miskolci Önkormányzati Rendészet vezetője egy

videofilmbenbe is vallja, hogy az ellenőrzéseknek – az önkormányzat elvárása alapján – kifejezetten a megfélemlítés a célja, az, hogy az adott területről elköltözzenek azok, „akik nem az adott környezetbe valók”.

A jogvédők álláspontja szerint a miskolci önkormányzat a mélyszegénységgel összefüggő súlyos társadalmi, szociális problémákat, valamint rendészeti kérdéseket alapjogsértő módon kezeli, „ahelyett hogy a rendészeti kapacitásokat a bűncselekmények felderítésére használná, a mélyszegénység kezelésére pedig komplex szociális programokat dolgozna ki, az önkormányzati rendészeti szerv a legkiszolgáltatottabb embereket félemlíti meg a visszatérő razziákkal” – írja az MTI.

Mivel az intézkedések kifejezetten kiszolgáltatott, „rendkívül alacsony jogérvényesítési képességgel” rendelkező emberek nagyobb csoportját érintik, a TASZ és a NEKI az alapvető jogok biztosának hivatalból történő vizsgálatát kezdeményezte – fogalmaz a Társaság a Szabadságjogokért közleménye.