A középgeneráció kizsákmányolása

Az Idősügyi Tanács újjáalakuló ülésén Orbán Viktor nemrég azt mondta: „Meg kell próbálnunk úgy tekinteni az idősekre, mint társadalmi erőforrásra, és nem úgy, mint teherre.” Emlegette az Alaptörvényt is, amelyben szerepel, hogy a nagykorú gyermekek kötelesek gondoskodni rászoruló szüleikről.

2014. október 25., 09:54

Farkas András jogász, idősügyi szakember, a Nyugdíjguru.hu alapítója a múlt héten honlapján egyebek mellett úgy fogalmazott: „Ha a nyugdíjrendszert fenyegető egyre súlyosabb problémák elől az állam úgy próbál menekülni, hogy évszázadokkal visszanyúlva a történelembe visszateszi a középső generáció nyakába a szüleik közvetlen eltartásának terhét, miközben nem mentesíti őket a járulékfizetés alól – és hagyja, hogy továbbra is őket terhelje a gyermekeik felnevelésének költsége –, akkor ezt a mai középkorú generációt a történelemben még sosem látott módon kizsákmányolhatja. Így veszélybe kerülhet az idős- és a gyermekellátás egyaránt.”

Az ellenzéki pártok szakpolitikusai közül először Korózs Lajos, az MSZP elnökségi tagja hívta föl arra a figyelmet: ha a Fidesz valamit beleprésel az Alaptörvénybe, akkor már csak idő kérdése, mikor lesz abból jogi paragrafus.

– Az Alaptörvény alapján a kétharmad akár meg is szüntetheti a települési önkormányzatok kötelező feladatait, például a gyerekek napközbeni ellátását, mondván, ezentúl a szülő köteles gondoskodni a gyermekéről. Ennek a fordítottja is megeshet: véget vetnek a korábbi családsegítő intézményeknek, bentlakásos és szociális otthonoknak. De ha a gyereket kötelezik majd arra, hogy a szüleiről gondoskodjon – túl azon, hogy saját családját is el kell tartania –, az társadalmi robbanáshoz fog vezetni – mondta Korózs Lajos a 168 Órának.

Az elmúlt másfél évtized nyugdíjreformjai radikálisan átalakították a rendszert, aminek következtében eltűnt a rokkantsági nyugdíj, a különösen veszélyes munkakörben dolgozók sem mehetnek korkedvezménnyel nyugdíjba, bevezették a minimálnyugdíjat, miközben a járulék- és nyugdíjplafon is hiányzik.