"A kormányfő végleg elvesztette realitásérzékét"

Az MSZP szerint az ország elszegényedéséhez vezet az, ha a miniszterelnök által elmondottak szerint alakítják át a felsőoktatást. Az LMP arra figyelmeztet: az önkormányzatok továbbra sem tudják, szeptemberben milyen oktatáshoz kapcsolódó feladataik, illetve költségeik lesznek.

2012. augusztus 14., 17:55

Orbán Viktor miniszterelnök a policity.hu-n hétfőn megjelent interjúban kifejtette: ellenzi a tandíjat, ami alatt azt érti, hogy minden diák fizesse ki a saját tanulásának teljes költségét, vagyis díját. Az MSZP szerint miközben a Fidesz kormánya szinte az ország minden problémájára az államosítást kínálja, mint megoldást, a felsőoktatásban a ló másik oldalára esve államtalanítaná a felsőoktatást.

"A felsőoktatás orbáni átalakítása az elszegényedéshez vezet"

"A miniszterelnök abban gondolkodik, hogy aki nem tudja kifizetni a képzési díjat, az vegyen fel erre hitelt, vagyis kezdje az életét 3-4-5 millió forintos adóssággal. Arról már nem beszél, hogy pont az általa vezetett kormány egyik tanulmánya szerint a Diákhitel 2 konstrukció hosszabb távon egy költségvetési időzített bomba, egy évtized alatt akár az összeomlás szélére is sodorhatja a magyar államháztartást. Azt is megtudjuk, hogy ösztönözni szeretné a munkaadókat, hogy ezekből a diákhitelekből váltsák ki a fiatalokat. Láthatóan nem érdekli, hogyan működik a magyar valóság: mégis melyik vállalat költene el sok millió forintot egy pályakezdőre, miközben ugyanebből az összegből tapasztalt dolgozókat is alkalmazhat? És mindez hogyan működne mondjuk az orvosi pályán, a pedagógusoknál vagy más állami foglalkoztatóknál?" – áll a párt közleményében.

Emlékeztetnek, négy évvel ezelőtt, a Fidesz által kezdeményezett népszavazási kampányában Orbán Viktor a következőképp érvelt: "a kérdés az az, hogy képes lesz-e Magyarország bekapcsolódni a tudásalapú társadalmak, a tudásalapú gazdaságok európai rendszerébe". Most az MSZP szerint éppen ő az, aki nap, mint nap mindent elkövet, hogy elvágja ezt a lehetőséget: "Amit a Fidesz az elmúlt két évben tett a felsőoktatásban, és amit miniszterelnök úr bejelentett, az az ország elszegényedéséhez vezet. Tömegeket rekeszt ki a magas értékű, speciális tudások világából, a felsőoktatásból, ezzel alacsony jövedelemre, rossz minőségű életre ítélve őket. Az alacsony jövedelmek következménye az alacsony adóbevétel lesz, az egyre rosszabb minőségű, majd leálló állami szolgáltatások, ezáltal még durvábban elhúzódó válság. A bizalmi válság már bekövetkezett, a működő tőke kerüli országunkat, magas hozzáadott értéket igénylő munkahelyek teremtésére nem nálunk látnak perspektívát. Magyarország folyamatosan távolodik a régió országaitól, a gazdaság hivatalosan is recesszióba fordult. Orbán most a képességek felszámolásával folytatná, végleg lemondva az ország tudásának gyarapításáról. A miniszterelnöknek nem ártana elgondolkodnia, amikor ezeket a terveket szövögeti, hogy vajon ő eljuthatott volna-e a jogi pályára abban a zárt, lényegében egy szűk elitet újratermelni hivatott felsőoktatásban, amit épít?"

LMP: Önfényezésre van pénz, tornatermek építésére nincs?

Az LMP szerint a bizonytalanság és a jogos aggodalom jegyében kezdődhet szeptemberben az új oktatási tanév. Bár az új közoktatási törvény szeptember 1-jén lép hatályba, rendelkezései többségét csak késleltetve vezetik be, ami komoly bizonytalanságot okoz az iskoláknak – mondta Osztolykán Ágnes, kedden, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján. Példaként említette, hogy az önkormányzatok továbbra sem tudják, szeptemberben milyen oktatáshoz kapcsolódó feladataik, illetve költségeik lesznek. Emlékeztetett, a kormány korábban az esélyegyenlőség biztosítására hivatkozva döntött az oktatási intézmények államosításáról, de a kabinet ezzel még nem tudta megoldani a szegény települések, vagy a hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkozó alapítványok iskoláinak problémáit. Hangsúlyozta továbbá, hogy mérhetetlenül sértőnek találják a mindennapos iskolai testnevelés intenzív televíziós reklámkampányát: a kormány úgy népszerűsíti a heti ötszöri iskolai testmozgást, hogy országosan több mint háromszáz intézményben nincs is tornaterem. “Önfényezésre van pénz, tornatermek építésére nincs?” – kérdezte a politikus.

Az Országgyűlési oktatási bizottságának alelnöke kitért Orbán Viktor hétfőn megjelent interjújára is, amelyben a kormányfő arról beszélt, néhány év alatt úgy alakítaná át a felsőoktatás rendszerét, hogy abban minden diák maga tudja állni a tanulási költségét. Osztolykán Ágnes szerint a miniszterelnök szavai azt mutatják, végleg elvesztette realitásérzékét, vagyis továbbra sem érti azt az összefüggést, hogy csak az oktatásba történő befektetéssel lehet valóban versenyképes gazdaságot építeni. Orbán Viktor ezzel az elképzelésével elsősorban a szegény, falusi környezetből érkezők elől zárja el a felemelkedés lehetőségét – értékelte.