A kormány nem törekszik konszenzusra

A pénteki KeljFelJancsi vendége volt Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes.

2022. január 14., 12:04

Szerző:

Reklámok és tulajdoni viszonyok

Bár nincs jogköre a fővárosnak a házfalakon elhelyezett gigareklámokkal kapcsolatban, dolgoznak eltávolításuk lehetőségén – reagált Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes a Keljfeljancsi csütörtöki műsorában Fiala János kérdésére. A műsorvezető Hajnal Miklós, a Momentum politikusa Facebook-posztja apropóján vetette fel, hogy a városképet egyre több homlokzati reklámponyva csúfítja.

- Nem először merült fel ez a probléma. Jó esetben maga a társasház adja ki a felületet, jó esetben a lakók tudtával, és ebből a pénzből felújítást végeznek. Régóta dolgozunk azon, hogy hogyan lehetne eltávolítani ezeket, hiszen nem a mi tulajdonunkban lévő ingatlanokra vonatkoznak – felelte Kiss Ambrus, aki a piaci változásban lát reményt. Szerinte minél több szó esik arról, hogy az ilyen hirdetések mennyire rombolják a városképet, annál magasabb lesz ezek ára, és annál kellemetlenebb lesz ez a hirdetőknek.

Amortizáció és állagmegóvás

A halálos áldozatot követelő – a Váci úton egy ingatlan harmadik emeletén kiszakadt egy erkély korlátja – esetből kiindulva a fővárosi felüljárók, hidak, csövek, épületek karbantartása került szóba. - A Váci úti ház magánszemélyek tulajdonában van, az állagfenntartás tehát a társasház feladata.

A felüljárók azonban fővárosi tulajdonban vannak, és miután ezek nagyjából ugyanabban az időszakban épültek, a szavatosságuk mostanában jár le. Ilyen a Csömöri úti felüljáró, amelyet év végére sikerült felújítani és ilyen a Népligeti felüljáró is – mondta el Kiss Ambrus. Utóbbinál egyelőre korlátozásokat vezettek be, és mélyebb vizsgálatok függvénye, hogy megmaradjon-e vagy el kell-e bontani.

A műsorvezető kérdésére, miszerint létezik-e a fővárosnál amortizációs alap, Kiss Ambrus úgy felelt: ez lenne normális.

- Évente 75-80 milliárd forintra lenne szüksége a városnak állagmegóvó javításokra, csövek, felüljárók, hidak, utak, épületek karbantartására. Ehhez képest átlagosan 55 milliárdot költünk felújításra, ráadásul ennek egy része új elemek építése - folytatta.

Hangsúlyozta, hogyha tartósan lenne forrás például a nagy hidak állagmegóvására, a nagy rekonstrukciók olcsóbbak és gyorsabbak lennének. A vízi közművagyon és az utak felújításánál is megvannak a prioritások. És nem csupán a forráshiány okán, egyszerre nem lehet mindent lezárni. Most a Blaha Lujza tér, Lánchíd és a rakpart felújítása is dugókat okoz.

2022 csak egy félév

Arra a kérdésre, hogy változatlanul féléves költségvetés-e az idei, igennel válaszolt Kiss Ambrus.

- A működési oldalon hiányzik 20 milliárd forint. Ezt az iparűzési adó kompenzációjaként szeretnénk megkapni a kormánytól. A nagy részét béremelésre költjük. A felújítások oldalán 30 milliárd hiányzik, amit hitelből kellene pótolnunk, de ehhez kormányzati engedély kellene. 25 milliárdos folyószámla hitelkeretünk van, azaz ennek az összesen ötven milliárdnak a fele, ezért változatlanul félévesnek tekinthető a költségvetésünk – részletezte Kiss Ambrus.

Városliget

A Városligettel kapcsolatban, főpolgármester-helyettes kollégája, Kerpel-Fronius Gábor Facebook-bejegyzésére reagálva, egyetértéséről biztosította.

Hangsúlyozta: a Városliget a város tüdeje, és még mindig nincs érdemi megállapodás a legnagyobb budapesti közpark sorsáról. Szabadidős parkba profi sportrendezvényt vinni nem szerencsés, a többség számára pénzügyi okból pedig nem lesz elérhető a hőlégballon, mint attrakció, amivel az egyenlőtlenségekre hívta fel a figyelmet.

- Ebben sincs konszenzus, mert a kormány nem törekszik rá – tette hozzá a főpolgármester-helyettes.

A Biodómmal kapcsolatban is a kormányra vár a főváros. Az üresen álló, nem működő építmény fűtése és őrzése évi 700-800 millió forintba kerül. A befejezése alsó hangon 15-16 milliárdot emésztene fel 2020-as adatok szerint. Kiss Ambrus az elhibázott, 40 milliárd forint közpénzt felemésztő projekttel kapcsolatban elmondta: idén muszáj lesz dönteni, és a lebontás nem tűnik jó opciónak.

- A kormány döntött róla, itt az ideje, hogy befejezze a beruházást – zárta szavait.

(Kiemelt kép: Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes háttérbeszélgetést tart a Fővárosi Közgyűlés jövő heti ülésének előterjesztéseiről, aktuális kérdésekről 2021. augusztus 27-én. Fotó: Adrián Zoltán / 168.hu)

 

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.