A kollégiumi férőhelyek 85 százaléka nem felel meg a minimumfeltételeknek sem

Az állam által biztosított 44 400 kollégiumi férőhely több mint 85 százaléka nem felel meg a jogszabályban rögzített minimumfeltételeknek – írja a Magyar Nemzet a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) jelentése alapján.

2017. július 6., 15:20

A jelentés szerint a hazai felsőoktatásban nem csak ez a probléma, az ösztöndíjakat például 2007 óta, azaz tíz éve nem emelték. Ma egy jó tanulmányi eredményeket produkáló diáknak mindössze nettó 13 000 forint átlagosan az ösztöndíja – írja a Magyar Nemzet.

A HÖOK adatgyűjtése szerint az elmúlt években a kollégiumok több mint felénél nem történt sem fejlesztés, sem állagmegóvás. A fenntartás forrását biztosító kollégiumi normatíva 2006 óta változatlan (mértéke 116 500 Ft/év/hallgató), így az intézmények vagy más forrásokat kénytelenek átirányítani, vagy nem tudják biztosítani a fenntartást megfelelő színvonalon.

Fotó: Kökényesi Gábor

A HÖOK szerint nemcsak a kollégiumok, hanem az egyetemek is rossz állapotban vannak: általános jelenség a rossz infrastruktúra, az oktatást segítő eszközök és laborok elavultak, a tantermekben pedig gyakran kevesebb a hely, mint a diák. Olyanra is akadt példa, hogy a kapacitáshiány miatt egy gyakorlati órát az öltözőben kellett megtartani.

A Magyar Nemzet kiemeli a jelentésnek azt a részét, amely az ország jövője szempontjából ad elkeserítő visszajelzést: „A tehetséges hallgatók előtt is kirajzolódik, hogy piaci szereplőként a többszörösét kereshetik meg az oktatói-kutatói keresetnél, emellett karrierépítésük is gyorsabb ütemben haladhat.”

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.