A káröröm ellen

Eddig a pillanatig a nemzeti konzervatív táborból még senki sem vette a bátorságot, hogy magát Orbánt és a kurzusát bírálja - írja Paul Lendvai a Der Standardban.

2011. december 1., 15:07

A csaknem jelentéktelenre zsugorodott szocialista ellenzék alig leplezett kárörömmel fogadja Magyarország hitelképességének a Moody’s hitelminősítő általi leminősítését. A Moody’s lépését a nemzetközi sajtó is az Orbán-kormánynak adott csattanós pofonként tartja számon. Néhány külföldi kommentátor a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalások bejelentett újrakezdése kapcsán alig leplezett élvezettel ír a nemzetközi tőke ellen nagyhangerővel beharangozott „szabadságharc” „törött cserépdarabjairól” és Orbán Viktor „Canossa-járásáról”.

Pedig több okból is helytelen a káröröm. Először is azért, mert Magyarország hitelképessége bizonyos okból már a szociálliberális kormányok nyolc éve alatt is olyan súlyosan károsodott, hogy 2008 októberében csak az IMF, az EU és a Világbank által adott 20milliárdos úgynevezett készenléti hitel által volt elkerülhető az államcsőd. Másodszor azért, mert a Magyarországon tevékenykedő és a kihelyezett hitelek kétharmadát jegyező nyugati (osztrák, olasz, német és belga) nagybankoknak a pénzügyi helyzet drámai romlása miatt kellett jelentős veszteségeket elkönyvelniük.

Harmadszor és valószínűleg ez a legfontosabb érv: a hazai valuta euróval szembeni gyors gyengülése (az év kezdetétől 13%), a korlátozottabb hitelkihelyezés, valamint az egyéb negatív jelenségek mindenekelőtt a kiskeresetűeket, a kisvállalkozókat, valamint a tömeges elbocsátások által érintett közalkalmazottakat és köztisztviselőket sújtották leginkább.

A gazdasági kutatóintézetek már a hitelképesség leminősítése előtt nyilvánosságra hozott csaknem valamennyi előrejelzése kételkedett a Nemzeti Gazdasági Minisztérium következő évre vonatkozó 1,5%-os gazdasági növekedést jósló hivatalos előrejelzésében. A szakértők már a legutóbbi rossz híreket megelőzően is csökkenő fogyasztással, a beruházások visszafogásával és az export gyengülésével számoltak. A szakértők szerint a hiányzó realitásérzékre utalt az a tény is, hogy a 2012. évre vonatkozó költségvetés tervezetét még 268,5 forintos euróval számolták, miközben a múlthét péntekén már 316 forint volt a váltási árfolyam.

A legfelkészültebb független szakértők egyike, Petschnig Mária Zita, egy őszinte interjúban szombaton rámutatott arra, hogy a katasztrófának nem a hitelképesség leminősítése, nem is a forint leértékelődése és az állami kötvényektől való menekülés a valódi oka, hanem a kormány reakciója. A kormány még mindig nem érti a valóságot, meg akarja menteni a menthetetlent, Magyarország elleni összeesküvésről fantáziál, és feltételezett bűnbakok után kutat. Értelmetlen cselekedetei és rögtönzött trükkjei következtében a Fidesz-kormány teljesen elvesztette nemzetközi szavahihetőségét. Ezzel a lesújtóan kemény véleményével Petschnig asszony nem áll egyedül, akkor sem, ha a nemzeti konzervatív táborból eddig még senki sem merte Orbán személyét és irányvonalát bírálni.

(Der Standard, nyomtatásban: 2011.11.29-én)

Fordította: dr. Gonda László

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.