A juhász halála – Váradi András lezáratlan aktája
Sok a szóbeszéd a göböljárási . Több helybeli nem hisz a rendőröknek, akik szerint nem történt bűncselekmény, amikor az önkormányzati választás előestéjén egy idős férfi halálra gázolta a Mészáros Lőrinccel, Orbán Viktor barátjával hadakozó, alcsúti polgármesterségért küzdő juhászt. Ha anno az ügy minden részletét megnyugtatóan tisztázzák, a pletykáknak elejét vehették volna.
– Szerintem nem az öreg ütötte el – mondja egy férfi M. Ferencék felcsúti háza előtt. Üres a porta, a postaláda kitömve levéllel, reklámújsággal, leeresztették a redőnyöket. A juhászt elgázoló 86 éves M. Ferencet és feleségét két éve, a baleset óta nem látták. Ausztriában, Bécsben élnek.
Beszélgetőtársunk a kerítésen ül, sörhasa a térdét takarja. A földet nézi, mellette egy idős nő áll otthonkában, csípőre tett kézzel tekinget jobbra-balra. De nem figyel minket a kutya se.
– Hát akkor ki? – kérdezem.
– Mit tudom én – vonja meg a vállát a férfi. Az otthonka sokat sejtetően mosolyog:
– A Feri bácsinak a lábát műtötték, nem is nagyon ülhetne kocsiba. Bözsi, a felesége felcsúti volt valamikor. ’56-ban mentek ki a férjével Ausztriába. A házat nyaralónak használják. Néha egy újbaroki rokonuk jön ide lenyírni a füvet.
Megírták az újságok: a gázolót többször büntették már közlekedési szabálysértésért, gyorshajtásért, záróvonal-átlépésért. M. Ferenc hivatásos katona, pilóta volt a hadseregben.
De ő biztosan nem gázolt, ismételgetik, hiszen jól ismerik.
Idejövet felhívtam a baleset tanúját: miért halt meg Váradi András göböljárási juhász az önkormányzati választás előestéjén?
Azonnal hárított:
– A bírósági tárgyalás előtt nem kívánok beszélni – mondta, és gyorsan bontotta a vonalat.
M. Ferencet hiába kerestem, telefonon nem értem utol. De beszéltem Váradi környéken lakó barátjával. Azt mondta, a juhász halála napján izgatottan hívta fel őt azzal: olyan dolgokat talált, amikkel a kormányt is meg tudná buktatni. Ugyanezt elmesélte egy másik ismerősének is, állítólag szó szerint azt mondta, „ha elmondanám, amiket megtudtam, halott ember lennék”. És estére meghalt.
Összeesküvés-elmélet? Meglehet. Hogy mi táplálja a népmesébe illő magyarázatokat?
Váradi András göböljárási juhász maga is a népmesék hőseire hajaz. Túl sok borsot tört a hatalom orra alá, segített Ferenczi Krisztinának, aki oknyomozó cikkekben, majd egy könyvben is foglalkozott Mészáros Lőrinc polgármester viselt dolgaival, illetve Orbán Viktor vagyonosodásával.
Mészáros és Váradi között akkor durvult el a vita, amikor a felcsúti polgármester megvett több földet a Csákvári Mezőgazdaság Zrt.-től. Ezeken állt Váradi birkahodálya is, meg a legelő, egykori focipálya, ahova az előző tulajdonos engedélyével kihajtotta az állatait. Mészáros ezt többet nem engedte.
– Nincs kijárásunk, saját utunk – panaszkodott lapunknak pár éve Váradi András.
Végül a juhász elvesztette a pert, a Váradi családnak le kell bontania az építményeket, és perköltséget fizetnie. A Magyar Narancs nemrég megírta, hogy Demján Sándor alapítványa – a nagyvállalkozó halastava és golfpályája mellett halt meg a juhász – kétmillió forintot adományozott az özvegynek. A pénz jól jön a családnak.
Ráadásul az is csíphette a helyi hatalmasok szemét, hogy Váradi az Együtt színeiben indult az alcsúti polgármesteri posztért a 2014-es önkormányzati választáson.
A halálát okozó baleset körülményeit teljes körűen a mai napig nem tisztázták, a szakértők egymásnak ellentmondóan rekonstruálták, mi történhetett. A rendőrség a helyszínen nem végzett bizonyítási kísérletet, amiből kiderült volna, kinek van igaza. Ehelyett megállapították: Váradi volt a hibás, nem történt bűncselekmény, ők minden „nyomozati cselekményt” elvégeztek, és lezárták az ügyet. A családot képviselő Magyar György viszont pótmagánváddal élt a bíróságon. A tárgyalás jelenleg is zajlik. Az ügyvéd nem hisz az összeesküvés-elméletekben. Azt igyekszik bebizonyítani, hogy M. Ferenc felelős volt a tragédiáért.
Magyar György a körúti irodájában fogad.
– A bíróság a legutóbbi tárgyaláson egyetértett azzal az álláspontunkkal, hogy a szakértői állítások ellentmondásosságát fel kell oldani – mondja az ügyvéd. De hozzáteszi, abban még nem döntött a bíróság, hogy elrendeli-e a bizonyítási kísérletet, amit javasolt.
Az iratokból az derül ki, hogy Váradi András a 2014. őszi önkormányzati választások előestéjén Alcsútdobozon plakátolt, s amikor végzett, alumíniumlétráját rákötötte a Daewooja tetejére, és hazaindult Göböljárásra. A közeli golfpálya mellett, egy szűk útszakaszon leesett a létra a kocsiról, ezért megállt. Miután valószínűleg áthajtott a létrán, lefékezett mögötte egy Opel. Váradi az autó törökbálinti sofőrjétől elnézést, kért és sietett az úttesten fekvő holmijáért. Az opeles nem látta, hogy mi történt ezután. A rendőrségi adatok szerint az M. házaspár Etyek felől érkező Mercedese körülbelül hetven kilométeres sebességgel ütötte el Váradit. A szakértői papírok szerint a vele szemben álló két autó lámpái zavarhatták a sofőr látását.
– Normál helyzetben a rendőrség helyszínrajzot vesz fel, fotókat készít, de ha kétségek merülnek fel, akkor nyomozati szakban modellezi is a történteket – mondja Magyar György. – Ez elmaradt. Most a bíróságnak kell pótolnia azt, amit a rendőrség elmulasztott.
Magyar szerint nem világos, hogy Váradit a leesett létráért menet ütötték el, vagy pedig amikor már visszafelé haladt a létrával. Az orvos szakértő szerint a sértett testének jobb oldalán vannak az elsődleges sérülések. Az ütközés menet közben érte. Ha szembement volna a forgalommal, akkor a teste bal oldalán sérül meg.
– A rendőrség szerint Váradi András miatt elkerülhetetlen volt a baleset, mivel létrával a hátán közlekedett. De a létra nem sérült meg, pedig András az ütközés után 26 métert repült, a Mercedes bal eleje és szélvédője bezúzódott. Ha viszont nem volt a vállán a létra, akkor a sebesség csökkentésével, félrekormányzással elkerülhető lett volna a baleset – mondja Magyar György.
A bíróság februárban rendelte el, hogy a rendőrség vizsgálja meg a létrát. A következő tárgyaláson a tanúk és a szakértők meghallgatására kerül sor.
– Aznap este hazahozták András autóját a létrával együtt. Körbejártam, de semmilyen sérülés nem volt rajta. Tudja, mi lett volna abból az alumíniumlétrából, ha nekimegy egy autó, vagy áthajt rajta?! – mondja Horváth Ferenc, Váradi szomszédja. A hatvanéves rokkantnyugdíjas korábban Németországban is dolgozott, kapcsolószekrényeket szerelt.
Körülöttünk legalább féltucat kiskutya csahol. Fazekakban fű, a gazban fahasábok, hátul leomlott tetejű uradalmi épület. Az egykori főhercegi major, később állami gazdaság cseléd- vagy munkáslakásait már sok éve megvették a lakók. Volt, aki tízmilliót fizetett a rossz állapotban lévő házért. Váradiék bevezették a vizet, jó ideig lavórban mosdottak. A romos idillt Mészáros Lőrinc modern állattartó telepe öleli körül.
Váradi özvegyét, Kovács Apollóniát keresem, de nem találom otthon. A telefonban azt mondja, ügyeket intéz, késő este ér csak haza, ne várjuk meg. Horváth meséli, az özvegy eladott már minden birkát, meg a pónit is.
Évekkel ezelőtt a juhász büszkén mutogatta nekem az állatokat.A ház végében volt egy lakókocsi, távol a családjától ott aludt esténként, hogy vigyázzon a nyájra.Horváth Ferenc is megerősíti, amit a faluban hallottam: a juhász özvegye el akar költözni két iskoláskorú lányával. Elege lett. Horváth szerint ő sem, de az asszony sem hiszi, hogy minden úgy történt, ahogy a rendőrség állítja.
– Nem volt bizonyítási eljárás, nem sérült meg a létra – mondja a szomszéd. Búcsúzkodunk, amikor megérkezik Kovács Apollónia. Leszáll a bicikliről.
– Előbb hazaértem – mentegetőzik. – Ne haragudjon, megelégeltem már az újságírókat. És nem is akarom feltépni a sebeket.
Felhívom a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányságot, vajon miért maradt el a bizonyítási kísérlet a nyomozás során. Kérik, írjak levelet, egy nap múlva érkezik a válasz: nem áll módjukban tájékoztatást adni a befejezett nyomozásról. Ha a folyamatban lévők mellett már lezárt ügyekről sem beszélhetnek, akkor vajon mi szükség lehet a levél aláírójára, az „FM RFK Kommunikációs Szolgálatra”?
Keresem az ORFK Kommunikációs Szolgálatát, segítsen az eligazodásban: megváltozott volna a rendőrség gyakorlata?
Az első kérdés után egy héttel ismét Fejér megyéből érkezik a második válasz: szinte ugyanaz, mint az első, csak most a büntetőeljárási törvény egy passzusára hivatkoznak, amely szerint bírói szakaszban a bíróság által kijelölt személy nyilatkozik.
– De a bíróság nem tud arra választ adni, mi volt az oka annak, hogy a rendőrség annak idején elszabotálta a bizonyítási kísérletet. Ha most a bíróság elrendeli, az idő múlása miatt kétséges lehet a történtek modellezésének eredményessége. Azt a baleset megtörténte után kellett volna megtenni – mondja Magyar György.
Nem oszlik a homály.