A hiteltrükk-terv első korlátozásai
A devizahitelek visszafizetését máris felpuhítják. Csak azok a banki ügyfelek élvezhetik a szabályozásból származó előnyöket, akik még akkor vették fel a devizahitelüket, amikor a svájci frank még nem ért többet mint 180 forint, illetve az euróért nem kellett többet fizetni mint 250 forint. Szó sincs azonban arról, hogy ettől csökkennének az osztrák bankokat érő károk, mert ez a korlátozás csupán a magyar devizahitelesek 7%-át érinti. – írja Kronenzeitung.
Orbán Viktor miniszterelnök kormánya azzal indokolja a terv felpuhítását, hogy e korlátozás nélkül, azok a hitelfelvevők, akik a jelzáloghiteleiket 180 forintos svájci frank vagy 250 forintos euró árfolyamon vették fel, a végtörlesztés révén nyereséggel szállnának ki a hitelből – tudósított az Origó” internetes újság.
Jelenleg egy eurót 288 forint körül, egy svájci frankot pedig 240 forint közeli árfolyamon lehet vásárolni. A magyar valuta értéke a 2009. márciusi 209 forintos átmeneti mélypontot követően egy ideig 180 forint körül ingadozott. 2010 elejétől kezdve azonban tartósan átlépte ezt a határt, és most nagyon sok hiteles képtelen a jelentősen megemelkedett hitelének a törlesztésére.
Alig néhány személyt érint
A kormány információi szerint Magyarországon közel egymillió ember vett fel devizahitelt, ezek 91-92%-a svájci frank volt. A svájci frankban hitelt felvevőknek valószínűleg csak kb. 7%-a fizethetett 180 forintnál többet, és ők nem élhetnének azzal a lehetőséggel, hogy a lejárati idő előtt visszafizethessék a hitelüket – mondta csütörtökön a Magyar Rádiónak a kormányszóvivő, Giró-Szász András.
A vitatott törvénymódosítás által különösen súlyosan sújtott Raiffeisen Bank felhívta a figyelmet arra, hogy 2008 vége óta a bank intézményei már egyetlen magánszemélynek sem adnak svájci frank hitelt. Ezért az időelőtti végtörlesztés most szóban forgó korlátozása jóformán egyetlen személyt sem érintene.
Határidő: december 31.
A kormányszóvivő elmondta, hogy a hiteleseknek legkésőbb ez év december 31-ig kell jelezniük a végtörlesztési szándékot. Az ehhez szükséges törvényjavaslatot a következő vagy az azt követő héten terjesztik a budapesti parlament elé – tudósított a Magyar Távirati Iroda, az MTI.
A lehetséges nemzetközi jogi következményeket – Michael Spindelegger alkancellár azzal fenyegette meg Orbánt, hogy az Európai Bírósághoz fordul – Orbán meglehetősen könnyedén veszi. Amennyiben néhány év múlva az Európai Bíróság úgy döntene, hogy a magyar kormány jogellenesen cselekedett, akkor majd a magyar állam „áll jót” - mondta a miniszterelnök.
Jogász körökben valamivel egyértelműben fogalmaznak: a kormány időt akar nyerni. Addig, amíg az Európai Bíróság meghozza az ítéletét, valami csak eszébe jut majd a magyar kormánynak. Csak az a fontos, hogy a kormány most a magyar népnek tetsző megoldással tudott előállni.
(AG/szerk.)Fordította: dr. Gonda László