A hatalom ledönti önmagát

Régóta keres magának egy elfogadható pártot, de nem talál Gémesi György, Gödöllő polgármestere, aki korábban MDF-es politikus volt, ám már évek óta egy helyi civil közösség színeiben nyer választásokat. Elkeseredett, de úgy érzi, beszélni kell arról, hogy Magyarországon rossz irányba mennek a dolgok. Nemrég ezért kelt ki kemény szavakkal a kormány ellen. Azt mondja, nem azt üzente ezzel, hogy visszatérne az országos politikába. Még tájékozódik.

2015. március 27., 18:12

– Mi történt önnel?

– Semmi különös.

– Tavaly március 15-én Gödöllőről, az elért eredményekről, a méltósággal ünneplő helyiekről, otthon- és hazateremtésről beszélt, most meg látványosan kifakadt. Az ünnepen működésképtelen egészségügyről, szociális feszültségekről, pártkatonákról, mélyrepülésben lévő külpolitikáról szónokolt.

– Tavaly választott az ország, ám nem látszik, hogy megújulást akarna a kormányzat. Egyre magabiztosabb, miközben hibát hibára halmoz, sok problémát, korrupciós ügyet eltussol.

– Még mindig nem értem, miért most csapott az asztalra.

– Mert halmozódtak a problémák. A közmédiumok erős politikai felügyelet alatt állnak: nyilván nem véletlen, hogy a legaktívabb önkormányzati szövetség vezetőjeként a köztévé engem nem kérdezett meg az önkormányzati rendszer átalakulásáról, amely a tanácsi modell felé halad. A szociális feladatokat az önkormányzatokhoz rendelik, helyi jogosítványainkat, bevételeinket egyre inkább csökkentik. De nézzük csak az elmúlt hetek ügyeit: a nemzeti ünnepen összeomlott a köztelevízió adása, a brókerbotrány során százmilliók tűntek el. Nincs felelős? Hogyan lehetséges ez? A politikai harc gyilkosabbá vált, tavaly még nem mondtak négybetűs szitokszavakat a miniszterelnökről. Beszélni kell arról, hogy rossz irányba mennek a dolgok.

– Ezt civilként mondja? Bár korábban MDF-es volt, már jó ideje a Gödöllői Lokálpatrióta Klub jelöltjeként nyer a választásokon.

– Mondhatnám azt is, hogy politikailag hontalan vagyok. Régóta keresek egy elfogadható pártot, de nem találok. Egyelőre. De a baj megváltoztathatja a gondolkodást. Még a Fidesz is megújulhat: Bencsik János, Pokorni Zoltán már kibeszél a kórusból.

– Ők gyengék.

– Lehetnek ott még mások is, csak egyelőre nem mernek megszólalni.

– Azért ilyen kemény, mert porondra akar lépni az országos politikában?

– Nem hiszem, hogy ma hatékonyan be lehet szállni. Van véleményem, és ha a rendszer kiszámítható volna, nem erőből, hanem demokratikusan működne, akkor más lenne a helyzet. Ma már egy párt bejegyzését is könnyen meg lehet akadályozni. A hatalom erős kommunikációs hátszéllel bír – bárkiről tud valótlanságokat kreálni.

– Mit lehet tenni?

– Beszélni kell a visszásságokról, és kiderül, lesz-e elég értelmiségi, aki nem fordítja el a fejét. Ha ők tömbösödnek, szervezetbe tömörülnek, akkor el lehet gondolkodni azon, hogy érdemes-e lépni. Ellenzéki körökből sokan megkerestek, de én nem akarok politikai zászlóbontással felérő üzeneteket megfogalmazni.

– Pedig úgy tűnt: üzent.

– Pragmatikus ember vagyok. Ha nyitok, akkor mögöttem már léteznek kiépült rendszerek.

– Magyarul: most még tájékozódik?

– Igen. Nekem van egy nagy feladatom, Gödöllőt vezetem. Nem én leszek az, aki a hatalmat lebontom, az önmagát fogja ledönteni.

– Azt mondta, a helyi és a központi adóteher egyszerre növekszik, és ez kicsaphatja a biztosítékot a lakosságnál. Valami nagy baj készülődik?

– Nem kizárt. A napokban elindulok, és végigjárom a megyéket. Nincsenek jó előérzeteim, rossz a szociális helyzet. Volt, ahol az anya a családja nyomorúsága miatt otthagyta a gyerekét a polgármester folyosóján. Előfordult, hogy a településvezető nem bírta a feszültséget és öngyilkos lett. Nekem el merik mesélni a polgármesterek a történeteiket, de a politikai vezetőknek nem. Félnek.


(A teljes írás a 168 Óra hetilap legfrissebb számában olvasható.)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.