A H1N1 végzett egy kisbabával

Ha valakin influenzaszerű tünetek jelentkeznek, a lehető legrövidebb időn belül meg kell kapnia az úgynevezett antivirális szereket, vagyis a vírusellenes gyógyszereket – hangsúlyozta szerdai sajtótájékoztatóján dr. Solti Hilda, az ÁNTSZ Tatabányai, Tatai, Oroszlányi Kistérségi Intézetének vezetője.

2009. december 17., 06:26

Elmondta, a vírusellenes szerek a tünetek megjelenése utáni első hat órában a leghatásosabbak, ilyenkor több, mint négy nappal lerövidíthetik a betegség lefolyását. Negyvennyolc órán túl viszont már nincs hatásuk.

– Elsősorban a veszélyeztetett csoportoknál lényeges a gyógyszer beadása. Ilyenek a krónikus légúti-, máj-, szív- és érrendszeri, vesebetegségben, tumorban, diabéteszben, túlsúlyban szenvedők. Nekik különösen figyelniük kell arra, hogy ha hosszan tartó, magas láz, légzési elégtelenség, hányás, hasmenés, gyerekeknél aluszékonyság jelentkezik, azonnal orvoshoz kell fordulni – mondta a tiszti főorvos.

Bezárnak az oltópontok

Dr. Solti Hilda kiemelte, a fertőzés ellen azonban a legjobb védekezés az oltás - írta a Komárom-Esztergom megyei hírportál a

kemma.hu.

Az összes oltópont december 22-ig működik majd, a két ünnep között viszont csak az ÁNTSZ oltópontok lesznek nyitva. Tatabányán ez a Béla király körtéri intézetben található, az év végén viszont csak 8 és 14 óra között várják a jelentkezőket.

Azt tapasztalják, hogy az oltópontokon akkor jelentkeznek a legtöbben, amikor a sajtó egy újabb influenzás halálesetről számol be. Dr. Solti Hilda elmondta, egy-egy ilyen eset után tizenkét óra alatt 90-100 embert is beoltanak, miközben más napokon tíz jelentkező sincs. Kedden például összesen heten, szerda délutánig nyolcan kérték a tatabányai ÁNTSZ-nél a H1N1 elleni vakcinát.

A vírusvizsgálatra még várni kell

A tiszti főorvos beszámolt arról is, hogy a szakemberek úgy számolják, a járvány második hulláma január közepére érheti el hazánkat. Ezért legkésőbb addig érdemes lenne mindenkinek kérni a védőoltást.

– Kistérségünkben minden hétfőn adnak influenzajelentést a kórházak. Náluk eddig tizenöt mintából tíz lett pozitív, emellett további tíz bizonyítottan H1N1 fertőzést regisztráltunk. Az elmúlt napokban egy, valószínűleg H1N1 okozta haláleset is történt a kistérségben. Részleteket egyelőre nem tudunk, a vírusvizsgálat még nem készült el. Ami biztos, hogy az áldozatnak más krónikus alapbetegsége is volt – mondta dr. Solti Hilda.

Megyénkben elkezdődött a gyerekek oltásának második köre. Bölcsődétől a főiskolákig az intézményeken keresztül újra megkeresik a szülőket, hogy hozzájárulnak-e a gyermekek H1N1 elleni oltásához.

Tizenegyen az intenzíven

Dr. Sári Katalin, az ÁNTSZ Dorogi és Esztergomi Intézetének vezetője kéri a lakosság segítségét: minél több szülő engedélyezze, hogy gyermekét még a téli szünet kezdete előtt beoltsák a H1N1 influenzavírus elleni vakcinával. Mint tájékoztatott, az eddigi oltási arány csak harminc százalék. Az egy évnél fiatalabb csecsemők védelme érdekében felhívta a figyelmet a velük együtt élők oltásának fontosságára is.

Ebben a régióban egyébként tizenegyen vannak intenzív osztályon, heten válságos állapotban – egyikük sem volt beoltva.

Háromhetes csecsemő a legújabb áldozat

A közép-dunántúli régióban minden negyedik ember beoltatta magát a H1N1-vakcinával. Esztergomban a gyanú szerint az új influenza okozta egy háromhetes kisbaba halálát.

Tragikus esemény adott aktualitást dr. Solti Hilda tatabányai, tatai, oroszlányi kistérségi tisztifőorvos sajtótájékoztatójának. Esztergomban a napokban újabb, az influenzajárványhoz kapcsolódó haláleset történt: egy három hetes csecsemő halt meg feltételezhetően H1N1 vírusfertőzés következtében.

A kemma.hu információi szerint a vizsgálatok eredményeire még várni kell, de több jel is arra utal, hogy az új influenza miatt halt meg a kisbaba.

Dr. Sári Katalin, az ÁNTSZ dorogi és esztergomi térségi intézetének vezetője elmondta, hogy az ilyen esetek megelőzése összetett feladat, a legfontosabb, hogy a kisgyermek közvetlen környezetében mindannyian be legyenek oltva a fertőzés ellen.