A gyámság az új fegyver – Fideszes tervek Hajdu László megbuktatására
Csend van a hosszú nevű testület ülésén. A rákospalotai Pénzügyi és Költségvetési, Tulajdonosi és Vagyongazdálkodási Bizottság tagjai papírjukba temetkeznek. A Fidesz újabb javaslatát vizsgálják, amely Hajdu László DK-s polgármestert megfosztaná jogköreinek nagy részétől, és helyette a kormánypárti többségű testület lenne az úr a kerületben. Ez az a grémium, amelyben a szavazások általában 6:1-re zárulnak: hat fideszes voks áll szemben egy ellenzékivel. Vékás Sándor, a testület liberális alelnöke utal rá, nem feltétlenül a legpallérozottabb közgazdasági elmék ülnek a bizottságban, így vétek lenne az egész önkormányzat irányítását rájuk bízni. De a Fidesz ezt akarja. A baloldal szerint bosszúból. A képviselők felkapják a fejüket, amikor belépünk. Bizottsági ülésen fehér holló az újságíró.
Próbáljuk Pintér Gábor fideszes frakcióvezetőt, alpolgármestert, az előterjesztőt faggatni, mért van szükség a javaslatra, de ő csak annyit mond: a papírra írt indoklásnál többet nem akar mondani. Mutatja laptopján, hol keressük az előterjesztéseiket. Végül nem kell böngésznünk, kezünkbe nyomja valaki a papírt, ebből kiolvashatjuk, hogy „megállapítást nyert, hogy célszerű lenne egyes képviselő-testület hatáskörök gyakorlását átruházni. Ennek oka a képviselő-testület tehermentesítése és a gyors és gördülékeny ügyintézés.” Nem lettünk okosabbak.
Fotó: Kovalovszky Dániel
Amikor legutóbb itt jártunk, éppen fegyelmit akartak indítani Hajdu polgármester ellen, mivel keresztbefeküdt annak, hogy felhizlalják a helyi óvoda- és bölcsődefelújítások költségét. A 280 milliós tervezett összeg pár hónap alatt 77 millió forinttal nőtt. Hajduék korrupciót sejtettek a háttérben, a polgármester ezért nem írta alá a megemelt költségekről szóló közgyűlési határozatot.
A Rákospalotát, Pestújhelyet, Újpalotát magában foglaló kerületben Hajdu 1990-ben lett képviselő, 1996-tól három cikluson keresztül volt polgármester (2014-ben újra megválasztották), valamint négy cikluson át, 2010-ig országgyűlési képviselő. A Fidesz szerint a polgármester a közelgő választások miatt akarta elgáncsolni a felújításokat.
Nem volt mindig harc: a legutóbbi választás után Hajdu a kerület működőképessége érdekében megegyezett a Fidesszel, két kormánypárti alpolgármestere lett, de nemrégiben a fideszes helyi vezető, országgyűlési képviselő, László Tamás bejelentette, hogy felmondják ezt az együttműködést, mert szerinte Lamperth Mónika – exbelügyminiszter, jelenleg helyi jegyző – „elszabadult hajóágyúként” irányítja Hajdu Lászlót.
A történet egyik szocialista főszereplője Móricz Eszter helyi képviselő volt, aki szintén Lamperth ellen támadt, kikérte magának, hogy sokan azzal gyanúsítják, a Fidesszel háttéralkut kötött. Pedig az ő neve is rajta volt azon az előterjesztésen, amely a Hajdu elleni fegyelmi vizsgálatot szorgalmazta. Móricz szerint tőle senki sem kérdezte meg, hogy ráírhatja-e a nevét a papírra. Akárhogy is történt, az azóta a pártjából is kizárt képviselő végül teátrálisan kivonult a júliusi ülésről, határozatképtelenné téve azt. Hajdu polgármester megjegyezte, Móricz távozásával a Fidesznek segített, az ellenzék így nem tudta leszavazni a fegyelmi indítványt.
Fideszes kereszttűzben Lamperth Mónika jegyző Fotó: Bazánth Ivola
Ismét sokan megjelentek az önkormányzat nagytermében. Több DK-s pólót, nyugdíjasokat látunk, izgatott helyieket. A pénzügyi bizottság ülése rapid volt, most jön a feketeleves; a képviselő-testület újra nekiveselkedik a fegyelmi eljárásról szóló szavazásnak, aztán jöhet Hajdu jogköreinek megvonása. Huszáros menet lesz. Előjátékként laza csörte bontakozik ki arról, hogy a Fidesz két egyéb javaslata miért nem szerepel a napirenden, aztán szavaznak is erről. Pintér Gábor frakcióvezető elégedetlen.
– Álljon fel, aki azt akarja, hogy napirendre vegyük az indítványainkat! – pattan fel. Egyetlen opportunista áll mellé. Teátrális a jelenet, kitör a hangzavar.
– Mészáros Lőrinc – gúnyolódik egy bekiabáló.
– Kisvasutat akartok építeni? – poénkodik egy másik.
Pintér nehezményezi, hogy nem utasítják rendre a hallgatóságot, zárt ülést kér. Lamperth jegyző elmagyarázza neki, hogy a szabályok szerint ez nem lehetséges. Jön az első napirendi pont, a fegyelmi ellen Lamperth törvényességi észrevételeket tett, mi csak a kulcsszavakat másoljuk ki a jogi szakszövegből: „törvénysértő, Alaptörvény-ellenes”.
Pintér megadja magát. De azért szúr:
– Elképesztő, amit Lamperth Mónika művel!
Azt mondja, az utolsó pillanatban kapták meg a szöveget, ráadásul „idecsődítettek 60-70 embert, hogy a polgármester áldozatként mutathassa be magát”, mint akit az ellenfele meg akar puccsolni, pedig erről szerinte szó sincs.
– Visszavonom az előterjesztést, de újra be fogom nyújtani. A történet itt nem ér véget – jegyzi meg a fideszes tótumfaktum.
Vajon fenyeget? Mosolyog a jegyző meg a polgármester. Ám Hajdu ma sem lélegezhet fel: bár a fegyelmi vizsgálat ügye átmenetileg elesett, a Fidesz most jogkörmegvonással áll elő.
– Átadnák a bizottságnak a kerület vezetését, de a döntéseiket én írnám alá, így minden felelősség engem terhelne majd. Gyámság alá akarnak helyezni. Így csinálták Pécsett is – magyarázza lapunknak Hajdu.
Hogy mely jogköreit vonnák meg? A polgármester nem dönthetne a százezer forint alatti beszerzésekről, így akár a papírvásárlásról sem. De nem határozhatna a jutalmazásokról és arról sem, hogy az egymillió forintnál kisebb köztartozást szociális okokból adott esetekben elengedi-e vagy sem. Nem köthetne szerződéseket, de ad absurdum a hivatal külföldre delegált dolgozójának napidíjáról is a képviselő-testület vagy a bizottság határozna helyette, sőt a kiküldetés szükségességéről is. A vagyonrendeletben rögzített polgármesteri jogok is a fideszes többségű bizottsághoz kerülhetnének. A város projektcége, a RUP-15 Városfejlesztési Kft. kötné meg a szerződéseket, végezné az ellenőri, közbeszerzési, pályáztatási tevékenységet a szakbizottság felügyeletével. A jogászok szerint – ha a javaslatot megszavazzák – az egész költségvetést felül kell vizsgálni.
– Sokaknak nem fog ezt tetszeni: de ha valaki megszorítja az ördög kezét, fizetnie kell érte – utal az LMP-s Szilvágyi László a baloldal és a Fidesz évekkel ezelőtti megállapodására, mellyel a választás után biztosították a város működőképességét. Hajdu sem felejti el, hogy pont az a fideszes politikus akarja most gyámság alá helyezni, akit annak idején ő maga választott alpolgármesterének.
– Ha megszavazzák a javaslatot, az hatalomátvételt jelent – mondja a polgármester.
– Ha már Hajdut nem tudták ellehetetleníteni a fegyelmi eljárással, jöhet a B terv: kiküldik az udvarra egy kutyaólba, elveszik tőle a tollát meg a telefonját. Esztergomizálni akarják a kerületet – mondja Matlák Gábor, a Liberálisok képviselője. (Mint ismert, Esztergomot egy időre ellehetetlenítette a helyi Fidesz harca Tétényi Éva polgármesterrel.)
Pintér Gábort (középen) meglepte Bitvai Nándor (balra) kérése
A szocik szerint a Fidesz fél. Tóth Imre képviselő úgy látja, attól rettegnek, hogy elvesztik a hatalmat a kerületben.
– Korábban is javasoltam, oszlassuk fel a testületet. Ne ilyen piti bosszúval jöjjenek, álljanak ki ellenünk a választáson. Viselkedjenek férfiasan! – mondja.
A Fidesztől Gyurkovics Miklós jön a régi nótával:
– Hajdu már régóta gyámság alatt áll, Lamperth Mónika gyámsága alatt, aki Gyurcsány Ferenc megbízásából cselekszik, tevékenysége rákfenéje a kerületnek.
(Korábban írtunk róla: Lamperth szocialista párttagságát felfüggesztette. Anno Gyurcsány és közte nem volt túl jó a viszony. Utóbbi nem is akart Lamperthnek miniszteri széket adni. A volt belügyminiszter később nyilatkozataiban jelezte: Gyurcsány alatt kisiklott a kormányzás.) Miközben a Fidesz bejelentette, Lamperth távozásáig helyi képviselőik nem vesznek részt a képviselő-testület ülésén, ám a nyári rendkívüli ülések bojkottálását követően, szeptember eleje óta ismét bejárnak – holott a jegyzőt nem mentették föl.
Folytatódik az adok-kapok:
– A Fidesz pedig László Tamás gyámsága alatt áll. Folyamatosan kapják az SMS-eket, hogyan szavazzanak – állítja Legárd Krisztán (DK).
Furcsa közjáték következik: a fideszes Bitvai Nándor arra kéri frakcióvezetőjét, vonják vissza a javaslatot. Bitvai két éve azzal került a hírekbe, hogy a bíróság bűnösnek találta, próbára bocsátotta magánokirat-hamisítás vétsége miatt, igaz, azt nem sikerült bizonyítani, hogy ő hamisította volna a pályázatokon, pénzfelvételi bizonylatokon szereplő aláírásokat.
Nem ő az egyetlen fideszes ellenálló. Nemrégiben kilépett a frakcióból Merk Péter, mivel úgy látta, kormánypárti képviselőtársai „folyton hátba támadják”, nem tudja régi tervét megvalósítani: az ’56-osokra és a Gulag áldozataira emlékező szobrokat felállítani a kerületben. Pedig szobrászként ingyen elkészítette volna a műalkotásokat. A fideszes helyi vezetőt, László Tamást hibáztatta, hogy ez eddig nem sikerült neki. A szeptember eleji ülésen azt mondta: „A mai naptól ennek a frakciónak nem vagyok tagja. Mint pártot, a Fideszt támogatom, és Orbán Viktor politikáját, de én itt tovább nem dolgozom.”
– Ha ezt a javaslatot elfogadjuk – mondja Bitvai –, akkor csuszamlós pályára lépünk, nehéz helyzetbe hozzuk a kerületet. Kételyeim vannak.
Lehorgasztott fejjel beszél, tudja, súlya van annak, amit mond. Jelzi előre, köti a fideszes frakciófegyelem, ezért megszavazza majd az indítványt.
– Nem kívánom visszavonni az előterjesztést, a kerület működőképessége nem ezen áll vagy bukik – mondja a meglepett Pintér Gábor frakcióvezető.
– Ez a ti demokráciátok! – kiabál valaki.
A szavazáson végül 11:9-re győznek az igenek. Bitvai, ahogy ígérte, az indítvány mellett voksol. Móricz Eszter is így tesz, aki – mint tudjuk – nem paktált le a Fidesszel. Egy pillanatra csend lesz a teremben. Ám valaki új szavazást kér. (A kerület speciális szabálya szerint erre a voksolás után egy alkalommal még van lehetőség.)
Bitvai ekkor már tartózkodik, így 10:10 az igenek és a nemek aránya. A Fidesz B terve most elbukott. Nem sokon múlt. De hamarosan újrakezdik.
A legfrisebb fejleményHajdu László az elmúlt hónapok politikai harcainak következményeként szeptember 19-től elvonja Pintér Gábor, a Fidesz alpolgármesterének alpolgármesteri jogköreit és visszavonja alpolgármesteri javadalmazását is – közölte a kerületi önkormányzat.