"A gettó a fejekben van" – Indul a romatelepek felszámolása
Előreláthatólag három Békés megyei kistérség települései pályázhatnak majd a kormány tervezett romatelep-felszámolási programjára. A kabinet döntésének függvényében a projekt akár már év végén elkezdődhet – írta a Beol.hu Békés megyei hírportál.
Bajnai Gordon miniszterelnök a hét végén jelentette be, hogy a kormányzat a tervek szerint jövőre 100 romatelepet számol fel hazánkban.
Nehéz helyzetben levő településrész pedig Békés megyében is akad szép számmal. Ilyen például az Orosházán mára fogalommá vált, s elhíresült Kutasi utca 2. – írta a Beol.hu.
Ezért is fogott össze a város a Simondán Gusztáv elnök vezette helyi roma kisebbségi önkormányzattal a helyzet rendezése érdekében. Mint azt Lakatos Tibor roma képviselő lapunknak elmondta: az a család, amely számláit megfelelően rendezi, s igényli, hogy kiszakadhasson a környezetből, akár már idén esélyt kaphat. Az együttműködést egyébként egy munkatanács segíti.
— A romák olyan igényt fogalmaztak meg, hogy mindenkinek adjunk lakást. A város vállalta, hogy a rendezett életvitelt folytatóknak idén egy-két lakást biztosít. Ha a folyamat működne, lassan kiürülhetne a Kutasi utca 2. — nyilatkozta a hírportálnak a munkatanács vezetője, Dávid Zoltán.
A tapasztalatok szerint önmagában sem a romatelepek felszámolása, sem a költözés nem jelent biztos megoldást a kitörés felé. Ózdon például néhány évtizede egy toronyházban találtak új otthonra helyi cigányok, ám a lehetőséggel nem tudtak élni. A 17 emeletes épületben szénnel és rongyokkal fűtöttek, a szennyvízhálózat folyamatosan eldugult, így a ház annyira tönkrement, hogy a kiürítése után, néhány éve, fel kellett robbantani – írta a Beol.hu.
— A gettó elsősorban a fejekben van, és sokkal inkább köthető emberekhez, mintsem területekhez, telepekhez — fogalmazott már a kérdéssel kapcsolatban Durkó Albert, az ország több mint hetven településen tevékenykedő Országos Cigánymisszió vezetője. Mint mondta, ha valaki igényli a tisztaságot, a rendet, az viszonylag rosszabb körülmények között is igyekszik azt megteremteni.
Nagy László Békés megyei országgyűlési képviselő a Beol.hu-nak elmondta, hogy a telepfelszámolási programot már előkészítették, de a végső döntést a kormány hozza majd meg. Az elképzelések szerint négy esztendő alatt, évenként 2 milliárd forint szolgálhatja majd a cigánytelepek felszámolását.
A projekt évente országosan 1500 család felzárkózását segítheti.