A fejlesztéspolitikai államtitkár lazán megcáfolta Orbánt, és még sorosozni is elfelejtett
Schanda Tamás, az Emmi EU-s fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára pénteken tartott előadást Pécsen, a IV. Fiatalok EUrópában című konferencián. A javarészt doktorandusz hallgatók előtt elmondott felszólalásában az államtitkár – a közelgő kampányidőszakra is tekintettel – hosszan sorolta az erőforrás-fejlesztési pályázatok sikereit, kiemelve a felsőoktatásban elért eredményeket. A Pécsi Tudományegyetem mintegy 24 milliárd forintnyi támogatásban részesül az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programból (EFOP), 27 támogatási szerződésben önálló pályázóként vagy konzorcium tagjaként – jelentette be.

Ezután következett az üzenet: az Európai Bizottságban és az egyéb EU-s intézményekben zajló viták ellenére sem vonhatják meg Magyarországtól a fejlesztési pénzeket. Schanda ezt azzal támasztotta alá, hogy Magyarország betartja a 2014-2020-as fejlesztési időszak forrásainak tervezéséről szóló partnerségi megállapodást, ezért az elvonás nem lenne jogszerű az EU részéről. Szóba hozta a migrációs vitát is, ennek kapcsán elmondta: nem az a megoldás, hogy a határokat kinyissuk, mert „van elég tennivalónk Európában”, egyébként pedig nem adjuk fel szuverenitásunkat.
Az államtitkár szerint a problémákra a megoldás a munkaalapú társadalom és a családok helyzetbe hozása. A kormány négy célja, hogy bővítse a középosztályt, erősítse a családokat és a közösségeket, építsen az aktív, munkát végző emberekre – Schanda idézte a bejáratott kormányfői szlogent: „ahol munka van, ott minden van” – és hangsúlyt helyezzen a társadalmi felzárkóztatásra. Bár Orbán Viktor nemrég arról beszélt, hogy a gazdasági növekedés nem az uniós források eredménye, a fejlesztési államtitkár szerint az Erőforrás Fejlesztési Operatív Program pénzei alapozzák meg a fenti négy cél megvalósulását. Az eredmények pedig fényesek: szinte megvalósult a teljes foglalkoztatás, a kormány intézkedéseinek köszönhetően a családok helyzete javul és jelentősen csökkent a fiatalok munkanélküliségi rátája is. Az államtitkár szerint annyira jó a helyzet, hogy az Európai Unióban Németország és Csehország után nálunk van a legkevesebb munkanélküli fiatal. De hogy mit kezd az állam azokkal a fiatalokkal, akik sem a foglalkoztatásban, sem az oktatásban nincsenek jelen, így nem is regisztrált álláskeresők, arról nem derült ki semmi. (Orbán szeptemberi kijelentését egyébként előre megcáfolta a KPMG-GKI-nek a Miniszterelnökség megbízásából készült tavaszi jelentése, amely szerint 2006 és 2015 között a magyar gazdaság 4,6 százalékos növekedés helyett 1,8 százalékos visszaesést produkált volna EU-s támogatások nélkül.)
A további kormányzati tervekről elhangzott, hogy a jövő évtől újabb adókedvezményeket kapnak a családok, és a következő időszak fontos kihívása a népességcsökkenés megállítása. A Magyarországot az elmúlt években elhagyó több százezer fiatalról nem tett említést az államtitkár. Előadásának végén a rendelkezésre álló fejlesztési forrásokat sorolta, bizonyítva ezzel, hogy az Európai Unió töménytelen mennyiségű pénzt ad Magyarországnak. A sorosozás, ki tudja milyen okból, ezúttal elmaradt.