A DEKA meghízik és lenyomja Orbánt?

Alakulóban az új ellenzéki kerekasztal - A Szolidaritás, az MSZP, a DK és a 4K! kész tárgyalóasztalhoz ülni, az LMP megvárja a döntéssel hétvégi kongresszusát.

2012. január 26., 13:50

Minden körzetben állítana egyéni jelöltet a Demokratikus Ellenzéki Kerekasztal (DEKA) – írta a Magyar Szolidaritás Mozgalom által meghirdetett ellenzéki összefogásról szóló koncepcióra hivatkozva kedden a Népszava. Kónya Péter, a Szolidaritás társelnöke nem vitatta, hogy a dokumentum – amelynek létrehozásában szakértők sora működött közre – létezik, a kiszivárogtatást azonban némi megütközéssel fogadta. Egyébként csupán munkaanyagról van szó, és sok még a bizonytalanság – hangsúlyozta.

Az, hogy az Orbán-kormány demokratikus ellenzékét egy asztalhoz ültessék, önmagában kényes kérdés, és igen alapos előkészítést igényel – fogalmazott Kónya. A háttéregyeztetések – az LMP kivételével, mert meg kívánják várni a tisztújítást – a pártokkal és a civil szervezetekkel is megkezdődtek, de a kerekasztal öszszetételét, működésének rendjét, valamint azt, hogy egyáltalánmilyen témákat vegyenek napirendre, együttesen kívánják meghatározni.

Először tehát a közös munka megkezdéséhez szükséges feltételekben kell megállapodni – jelentette ki a Szolidaritás társelnöke. Az egyik pont a DEKA összetétele. A jelenlegi elképzelések szerint egy-egy oldalon ülhetne a társadalom meghatározó rétegeit képviselő civilek, illetve a pártok öt-öt képviselője. A parlamenti demokratikus ellenzék három helyet kapna, a többi párt pedig egy „jobboldali” és egy „baloldali” széken osztozna. Ha a gazdasági élet szereplői igénylik, ők ülhetnének a kerekasztal harmadik oldalán, míg az egyházak esetleg megfigyelőként lehetnének jelen, bár erről még vita folyik.

Arról, hogy az egyes oldalakat ki képviseli, a potenciális résztvevők dönthetnének, de a tárgyalásoknak az nem lenne akadálya, ha nem sikerülne megegyezni. Ebben az esetben a szék átmenetileg üresmaradna. Kónya emlékeztetett rá: a rendszerváltozás idején az Ellenzéki Kerekasztal is így működött. Semmi nincs azonban kőbe vésve – tette hozzá.

A kerekasztalnál megvitatandó tárgyak között a demokrácia alapintézményeinek helyreállítása megkerülhetetlen kérdés – véli Kónya Péter. Ez a koncepcióban rekonstrukciós programként szerepel, és bízik benne, hogy ebben viszonylag könnyen sikerülhet konszenzusra jutni. Szerencsésnek tartaná azonban, ha a társadalom széles rétegeit érintő más ügyekben – ilyen lehet például az oktatáspolitika, az egészségügy, a közigazgatás – szintén egyez ség születne.

Elvileg nem kizárt, hogy a DEKA elvezethet egy választási koalíció, esetleg egy ernyőpárt létrehozásához, amit az új választási rendszer szinte kikényszerít: a Fidesszel szemben egy fordulóban csak akkor van esély az egyéni mandátum megszerzésére, ha a demokratikus ellenzék közös jelöltet állít. Kónya azonban nem sietne ennyire előre; már azt sikerként könyvelné el, ha abban egyetértésre jutnának, hogy „vissza a demokráciát”. Maga egyébként úgy látja, legkésőbb márciusban összeülhet az első kerekasztal.

Részletek az ellenzéki együttműködésről a

Népszabadságban.