A cigány nyaral – vagy evakuálják?

Gyöngyöspatán a rendőrség fellépett a szélsőjobboldali milícia, a Véderő ellen. A szervezet vezetőjét letartóztatták, a gyakorlatra érkezőket a rendőrség hazaküldte. A Jobbik tagadja, hogy köze lenne lenne a félkatonai szervezethez, amely "gyakorlatot " tartott volna a hétvégén a faluban. Az ellenzéki párt szerint a Véderőt "mozgató szálak sokkal inkább a Fideszhez vezetnek." Közel 300 cigány menekült el a községből a Vöröskereszt segítségével.

2011. április 22., 17:49

Gyöngyöspatára a Véderő nevű mozgalom katonai alapismereteket oktató tábort hirdetett meg péntektől vasárnapig. Közel 300 cigány nőt és gyereket a Vöröskereszt szállított el Csillebércre és Szolnokra "táborozni". Selymes Erik, a Magyar Vöröskereszt főigazgatója cáfolta, hogy evakuálásként lenne értelmezhető a gyöngyöspatai anyák és gyermekek táboroztatása. A főigazgató az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében azt írta, evakuálásról "szó sincs", ugyanis - mint hozzátette - a gyöngyöspataiak kérésére szervezték meg már korábban a húsvéti tábort. A Magyar Vöröskereszt 172 nőt és gyereket helyezett el a csillebérci egykori úttörőtáborban. További, körülbelül 100 társukat Szolnokra vitték.

Bangó Tamás, a Bátonyterenyén alakult Együtt a Közjóért Egyesület elnöke, a kiköltöztetési akció egyik szervezője elmondta, hogy a kiköltöztetés után csak férfiak maradtak a településen. Közölte: a romák saját maguk határoztak arról, hogy kimenekítik a gyerekeket és a nőket, hiszen az útvonal a Véderő táborába a cigánytelepen keresztül vezet, és félnek a fenyegetések miatti atrocitásoktól.

A rendőrök a romák által lakott településrészt lezárták és a "félkatonai szervezet" által megvásárolt többhektáros területet is körbevették - tette hozzá.

Tájékoztatása szerint csaknem négyszáz rendőr tartózkodik Gyöngyöspatán, hogy megakadályozza: a Véderő nevű szervezet péntek délutáni rendezvényére érkezők a helyi cigánytelepen keresztül vonulhassanak át.

Előállították a Véderő vezetőjét

A rendőrök előállították Eszes Tamást, a magát Véderőnek nevező szervezet országos megbízott parancsnokát, a mozgalom katonai alapismereteket oktató gyöngyöspatai táborának szervezőjét és két társát - látta péntek délután a helyszínen az MTI tudósítója. A tábornyitás meghirdetett időpontja, délután fél öt előtt nem sokkal a rendőrök távozásra szólították fel azokat, akik terepszínű ruhában, illetve a Véderő tagjaira jellemző viseletben voltak. A többség el is hagyta a tábort, csak néhányan maradtak a helyszínen - írta az MTI.

– A Jobbiknak semmi köze nincsen a Véderő nevű mozgalomhoz - jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Dúró Dóra. A jobbikos országgyűlési képviselő hangsúlyozta: a Véderő inkább a Jobbik "ellenlábasa," hiszen a mozgalom vezetője Eszes Tamás elindul a gyöngyöspatai polgármester-választáson, ahol a Jobbik a helyi elnökét Juhász Tamást indítja majd. Az ellenzéki párt szerint a Véderőt "mozgató szálak sokkal inkább a Fideszhez vezetnek," hiszen a fideszes támogatással az önkormányzatba bejutott Maka Attila független képviselő sógora ajánlotta fel a mozgalomnak azt a telket ingyen, ahol a hétvégi katonai gyakorlat zajlik.

Fidesz: nem volt vészhelyzet

Balog Zoltán államtitkár szerint felelőtlenség azt a hírt kelteni, hogy a Gyöngyöspatán olyan veszélyhelyzet volt, ami miatt el kellett menekülni a településről. A társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár ezt Csillebércen mondta. Az államtitkár, aki azután nyilatkozott, hogy tájékozódott a helyzetről Haraszti Istvánnál, a Csillebérci Szabadidő Kft. ügyvezető igazgatójánál, személyes tapasztalatai alapján úgy fogalmazott, hogy a tábor inkább hasonlít egy hétvégi kirándulásra, mint egy menekülttáborra. Emlékeztetett arra, hogy a szálláshelyeket vasárnap estig bérelték ki.

Újságírói kérdésre válaszolva úgy fogalmazott, hogy a gyöngyöspataiak nem elmenekültek, hanem egy hétvégi kirándulást szerveztek, azért, hogy a gyerekek jól érezzék magukat. Felelőtlenségnek nevezte azt a hírt kelteni, hogy olyan vészhelyzet volt, ami miatt el kellett menni a településről.

Hozzátette, létezik egy olyan stresszhelyzet, "amit jó ha ezen a hétvégén kipihennek. Ez teljesen más dolog, mintha valakiket olyan konkrét fenyegetés ér, ami miatt el kell hagyni a falut" - írta az MTI.

Arra a kérdésre, hogy véleménye szerint a romák nem a Véderő gyakorlata miatt hagyták e el a települést, azt mondta, hogy egy több napra leszervezett csillebérci programról van szó.

Közölte, Csillebércen azt akarta megtudni, hogy a gyöngyöspataiak milyen körülmények között élnek a táborban. Hozzátette, ha nem utaznak haza a hétvégén, akkor szeretné őket meghívni egy parlamenti látogatásra.

Kijelentette azt is, hogy a településen az elmúlt hetekben senkit semmiféle bántalmazás nem ért. Hozzátette, emellett viszont ő is úgy gondolja, hogy az emberekben fizikai erőszak nélkül is lehet félelmet kelteni. Leszögezte, hogy a rendőrség jelenlétének a félelemkeltésnek is elejét kell vennie. Hangsúlyozta, hogy rendőrség senkit nem engedett áthaladni a cigánytelepen, aki félelmet kelthetett volna.

Elmondta, hogy az elmúlt időszakban tárgyalt a kisebbségi önkormányzat vezetőjével, emberi jogi szervezetekkel, fogadta a település azóta már lemondott polgármesterét illetve az alpolgármestert és a helyi plébánost.

Közölte, hogy a településen konfliktushelyzet van, amit rövidtávon a rendőrség kezel, de közép- és hosszútávon a kormányzat dolga, hogy biztosítsa a munkát, a tanulási lehetőségeket és a békés együttélés feltételeit. Véleménye szerint ehhez adottak a feltételek és éppen ezekről beszélgettek a település vezetőivel. "Megnézzük, milyen lehetőség van arra, hogy a békés egymás mellett élésnek se a nyomor ne legyen akadálya, se a személyes konfliktusok" - mondta az államtitkár.

Hozzátette, egyébként nem gondolja úgy, hogy a gyöngyöspataiaknak a jövő héten is Csillebércen kellene maradniuk, mert a rendőrségnek az a feladata, hogy megvédjen minden állampolgárt és ezt a rendfenntartók eddig is megtették.