A burka, mint műalkotás
Különös és meghökkentő tárlat nyílt az Osztrák Kulturális Fórum Benczúr utcai kiállítótermében – az iszlám sokat vitatott és jellegzetes jelképe, a burka lett a kiállítás középpontja s témája, egyéni és modern megfogalmazásban. A kiállítás résztvevői, négy magyar és öt osztrák fiatal képzőművész, ez év március 21.-én az Osztrák Kulturális Fórum-ban a Burka témakör kérdéseit tárgyaló Symphosium megrendezésekor ismerték meg egymást.
Részben a téma összetettségéből részben az egymás munkája és személye iránti érdeklődésből adódott, hogy az alkotók szükségét érezték egyéni elgondolásaikat a többi kiállítóval közösen is átgondolni, és azokat több szempontból is értelmezni. A kommunikáció elősegítésére létrehoztak egy blogot, majd május 19.-én a Bécsben megtartott Workshop keretében folytattak eszmecserét a kiállítás előkészítése során felmerült kérdéseikről, a készülőben lévő munkáikról. Ez alkalommal került sor az általuk „ The New Monarchy“-nak nevezett Kollektíva megalapítására is, mint elmondták azért, mert megítélésük szerint a két ország földrajzi közelsége ellenére túlságosan kevés a fiatal művészek egyéni kezdeményezésén alapuló, a vizuális műfajok területén zajló közvetlen és folyamatos együttműködés.
A március óta alakulóban lévő együttműködés, nagyban meghatározza ennek a kiállításnak a sokrétűségét s mindez remélhetően még sok közös projekt létrejöttét eredményezi.
A megnyitón elsőként az intézmény vezetője köszöntötte a látogatókat és az alkotókat. Beszédében kiemelte, hogy e mostani a második olyan kiállítás, amit a Képzőművészeti Egyetem hallgatóival közösen hoztak létre. Köszönetét fejezte ki Sass Valériának, hogy tanítványaival és hozzáértésével támogatta a kiállítást.
-Az alapötlet az volt, hogy összehoznak osztrák, magyar és Magyarországon élő fiatal osztrák művészeket, hogy egy adott, közös témával kapcsolatban eleresszék a fantáziájukat. Az alkotók megtalálták a közös nyelvet és hangot, egységes kollektívaként kezdték meg a munkát. Ami a témát illeti: Ausztriában az iszlám törvényhozásnak idén lesz a 100 éves évfordulója s ez is adta alapvetően az ötletet. Ez az elképzelés egészen új és modern fantáziákra, alkotásokra motiválta a fiatal képzőművészeket. S végül, bár elsőként kellett volna, szeretném megemlíteni a közelmúltban tragikusan elhunyt Stefan Hameseder-t, aki Bécsben is, Budapesten is élt s dolgozott s az ötletgazdája volt ennek az együttműködésnek – zárta megnyitó mondatait dr. Elisabeth Kornfeind asszony.
Sass Valéria az ötlet megszületéséről az alábbiakat nyilatkozta:
-Az iszlám tematikához kapcsolódó témát választva hosszas keresgélés után teljesen váratlanul megütötte a fülemet az a szó, hogy „burka“. Ott dőlt el, hogy ez lehetne a kiállítás témája, sokrétű jelentése és tartalma miatt. Közös döntés volt, hogy nem szeretnénk erre az egy témára, ruhadarabra szűkíteni a tervezett alkotásokat, inkább azokat az összefüggéseket kerestük, amelyek kicsit tágabban értelmezik magát a fogalmat is. Szándékaink szerint ez a fogalom inkább a kívül és belül lét, illetve az átjárhatóság szemszögéből értelmezi az alapötletet, hogy mikor kezd egy védőpajzsként szolgáló tárgy börtönné válni.
Cana Bilir-Meier, Nicol Weniger, Katharina Swoboda, Alina Kunitsyna, Osama Zatar, Esin Turan, Fillér Máté, Szabó Ottó és Brückner János alkotásait június 30.-ig tekinthetik meg.